چرا علایم كرونا در بعضی افراد شدیدتر است؟

چرا علایم كرونا در بعضی افراد شدیدتر است؟ مین فود: مبتلاشدن به كروناویروس نتایج متفاوتی دارد و در حالی كه برخی متوجه ابتلای خود به این ویروس نمی شوند اما برخی دیگر به مراقبت های بیمارستانی نیاز پیدا می كنند. متخصصان آلمانی به اطلاعات قابل توجهی دراین زمینه دست پیدا كرده اند.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، کووید ۱۹ یک بیماری با چهره هایی کاملا متقاوت است. مبتلاشدن به این بیماری پیامد آلودگی به کروناویروس است. این ویروس می تواند به روش های مختلفی به بدن لطمه زند.
آمار موسسه روبرت کخ آلمان نشان میدهد که حدود ۸۰ درصد افراد بعد از آلودگی به ویروس کرونا، گرفتار یک سرماخوردگی خفیف تا متوسط می شوند. اما در ۲۰ درصد موارد، وضعیت بالینی فرد به سبب عفونت شدید ریه وخیم می شود و بیمار به سبب تنگی نفس به سبب عدم توانایی جذب اکسیژن به مراقبت های ویژه نیاز پیدا می کند.
موسسه روبرت کخ اطلاعاتی گردآوری کرده که در برگیرنده نخستین نشانه های مبتلاشدن به بیماری تا زمانی است که فرد به سبب وخامت وضعیت جسمانی اش در بیمارستان بستری می شود. برای بسیاری پرسش اینجاست که فرد مبتلا چه زمانی باید در بخش مراقبت های ویژه بستری شود؟ سه عامل تعیین کننده در روند بیماری کووید ۱۹ وجود دارد.
نخست: نوع و مقدار ویروس
کریستین دروستن، ویروس شناس برجسته آلمانی می گوید مقدار ویروسی که وارد پیکر شخص شده و میزان نفوذ آن به عمق دستگاه تنفسی نقش مهمی در روند بیماری دارد. آزمایش هایی که دراین زمینه صورت گرفته نشان میدهد حیواناتی که در معرض چند ذره ویروس معلق در هوا قرار گرفتند، ویروس در بدن شان تکثیر شده اما بیمار نشدند.
در ابتدای همه گیری ویروس کرونا در آلمان، شماری از کارکنان شرکت Webasto در ایالت بایرن که مدتی طولانی با یک فرد آلوده به ویروس در یک سمینار شرکت کرده بودند، بیمار شدند. رانندگان تاکسی یا کارمندان هتل که ارتباط کوتاهی با فرد آلوده داشتند اما به ویروس مبتلا نشده بودند.
در نتیجه می توان گفت میزان ویروس نقش مهمی در مبتلاشدن به بیماری بازی می کند. اما هنوز معین نمی باشد که چه دوزی سبب مبتلاشدن به بیماری می شود. مطالعه "هاینس برگ" که شیوه ردیابی زنجیره های عفونی را شرح می دهد، حاکی از آنست که نوع و شدت ارتباط با فرد مبتلا نقش بسیار مهمی در انتقال فرد به فرد ویروس بازی می کند.
نکته بسیار مهم دیگر نوع ویروس می باشد. ویروس ها جهش ژنتیکی پیدا می کنند و خودرا تغییر می دهند. نتیجه مطالعاتی که بر روی ویروس کرونا انجام شده، نشان میدهد که این ویروس انواع مختلفی دارد که همه آنها در بدن انسان تکثیر می شوند.
برخی از آنها اما بطور قابل توجهی سریع تر و مؤثرتر از سایرین به بدن حمله می کنند. بدین سبب نه فقط دوز ویروس بلکه نوع ژنتیکی دقیق آن در چگونگی مبتلاشدن به بیماری بسیار مؤثر است.
دوم: ژن های موجود در بدن فرد
در اولین مرحله باید به راهی اشاره نمود که ویروس بوسیله آن وارد بدن می شود. پروتئینی به نام ACE 2 که روی سطح سلول های ریه و سلول های شمار دیگری از بافت های بدن وجود دارد، بعنوان گیرنده ویروس عمل می کند. یعنی ویروس با چسبیدن به این پروتئین وارد سلول می شود.
این پروتئین انواع مختلفی دارد اما هنوز روشن نیست که تفاوت نوع این پروتئین چه تأثیری بر چسبندگی ویروس کرونا روی آن دارد. آنچه تا کنون مشخص شده و اهمیت بسیاری دارد میزان این پروتئین در بدن است. بدن افراد مسن ACE 2 بسیار کمتری تولید می کند که می تواند خبر خوبی باشد چون به معنای آن است که تعداد کمتری ویروس وارد سلول های ریه آنها می شود و عفونت کمتری ایجاد می کنند.
اما ACE 2 وظایف مهم دیگری هم برعهده دارد: مثلأ کنترل پاسخ ایمنی بدن. حال اگر در بدن میزان اندکی ACE 2 وجود داشته باشد، پاسخ سلول ها به حضور ویروس ممکنست بجای دفاع از خود، حمله به خود باشد. دلیل مرگ خیلی از افرادی که به ویروس کرونا مبتلا بودند، پاسخ دفاعی کنترل نشده سلول ها بوده که بافت های بدن خصوصاً ریه ها را از بین برده بود. بدین سبب می توان گفت ویروس ممکنست به راحتی وارد ریه افراد مسن نشود اما اگر موفق شود آنها را آلوده کند، نتایج بسیار بدتری خواهد داشت.
در نتیجه خطر مرگ به دنبال مبتلاشدن به ویروس خصوصاً برای افراد مسن زیاد است، اما جوان ترها هم ممکنست در اثر مبتلاشدن به کووید ۱۹ جان خودرا از دست بدهند. یک علت این امر عملکرد متفاوت سیستم ایمنی بدن است. ژن های بسیار متنوعی در ژنوم انسان ها وجود دارند که می توانند عوامل مختلف بیماری زا را تشخیص دهند. همه انسان ها تمام این ژن ها را بطور یکسان ندارند. به عبارت دیگر سیستم ایمنی هر فرد نقاط قوت و ضعف خودرا دارد.
مطالعه ای که نتیجه آن در "ژورنال ویروس شناسی" انتشار یافته سفارش می کند، ابتدا افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف تری برای مقابله با کرونا هستند، واکسینه شوند. اما اطلاعات پژوهشگران در این مورد هنوز بسیار اندک است.
مهمترین عامل ژنتیکی شناخته شده دراین زمینه تا کنون کروموزوم Y است: اطلاعات جمع آوری شده از سراسر جهان نشان میدهد که مردان بیشتر از زنان به ویروس کرونا مبتلا و بیمار می شوند. بنظر می رسد هورمون استروژن در زنان، به خودی خود می تواند یک عامل محافظت کننده باشد. این هورمون تأثیر مثبتی بر پاسخ ایمنی بدن دارد. متخصصان علوم پزشکی در نیویورک به دنبال یافتن پاسخ این پرسش هستند که آیا این هورمون زنانه می تواند به مردان مبتلا به بیماری کووید ۱۹ کمک نماید یا خیر؟
آنچه مشخص است این نکته است که کووید ۱۹ تنها یک بیماری ریوی نیست و ویروس عامل آن موجب ایجاد مشکلاتی در رگ ها هم می شود. بیماران جوانتر مبتلا به کووید ۱۹ گرفتار ترومبوز (تشکیل لخته در عروق خونی) و حتی سکته مغزی می شوند. سابقه بیماری در زمینه انعقاد خون می تواند عامل مهمی در بروز چنین پیامدهایی باشد.
سوم: شرایط زندگی روزمره فرد و سابقه بیماری های وی
از آنجا که ویروس کرونا ظاهرأ روی رگ ها هم تأثیر می گذارد، بنظر می رسد سابقه مبتلاشدن به بیماری های قلبی و عروقی مشکل ساز است. مبتلاشدن به دیابت که می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند هم فاکتور خطرناکی محسوب می شود. پزشکان البته می گویند اگر این بیماری ها تحت کنترل باشند، خطر مبتلاشدن به بیماری کووید ۱۹ را بیشتر نمی کنند.
در آلمان امکانات قابل توجهی برای درمان دیابت، فشار خون بالا و سایر بیماری هایی از این قبیل جود دارد که همین مورد می تواند یکی از دلیلهای کمتر بودن موارد سخت مبتلاشدن به کووید ۱۹ در این کشور باشد.
در ایالات متحده آمریکا آمار مرگ در اثر کووید ۱۹ میان رنگین پوستان که اغلب از مشکلات قلبی و عروق، چاقی و دیابت رنج می بردند، بسیار بالاتر از سایر گروه ها بوده است. عوامل دیگری مانند وضعیت اجتماعی هم در این میان نقش مهمی دارد.
بنابر گزارش دویچه وله، افراد سیگاری هم در صورت مبتلاشدن به ویروس کرونا به راحتی از شر آن خلاص نمی گردد. تحقیقاتی که تا کنون صورت گرفته نشان میدهد آلودگی هوا در شدت مبتلاشدن به کووید ۱۹ نقش دارد. نخستین مناطق انتشار کرونا ویروس: ووهان در چین و شمال ایتالیا هر دو در شمار مناطق صنعتی به شمار می روند.
منبع:

1399/02/14
20:50:25
5.0 از 5
2547
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است