احتمال اجرای طرح ترافیك پایتخت از شنبه

1، معاون وزیر بهداشت اعلام كرد

احتمال اجرای طرح ترافیك پایتخت از شنبه مین فود: معاون بهداشت وزارت بهداشت با تاكید بر اینكه ویروس كرونا نه ضعیف شده و نه از بین رفته، بلكه با همان قدرت به كار خود ادامه می دهد، بر ضرورت رعایت نكات بهداشت فردی و اجتماعی، فاصله گذاری اجتماعی و به ویژه استفاده از ماسك هنگام خروج از منزل تاكید نمود.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رئیسی در بخش نخست ارتباط ویدیوکنفرانسی با خبرنگاران، در رابطه با آخرین وضعیت بیماری کرونا در کشور، ضمن تشکر از هموطنانی که نکات بهداشتی مقابله با این بیماری را رعایت می کنند، اظهار داشت: البته میزان شیوع بیماری از شهری به شهر دیگر و حتی در مناطق مختلف شهرها متفاوت است؛ چونکه برخی به خوبی به نکات بهداشتی مقید هستند و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت می کنند.
گرما، کرونا را از بین نمی بردوی با تاکید بر اینکه گرمای هوا منجر به از بین رفتن ویروس نمی گردد، افزود: حالا می بینیم که مناطق گرمسیر ما نیز به این بیماری گرفتار شده اند. حالا مشاهده می نماییم در سطح دنیا رتبه دوم و سوم مبتلاشدن به کرونا مربوط به برزیل و روسیه است؛ برزیل منطقه گرم و مرطوب است و روسیه نیز منطقه ای سرد است. بدین سبب ارتباط معناداری بین دمای هوا و ویروس نیست. خواهشم آن است که مردم رعایت نمایند.
هنگام خروج از منزل حتما ماسک بزنیدرییسی در ادامه صحبت هایش با تاکید بر ضرورت استفاده از ماسک نیز اظهار داشت: باید بپذیریم که هر کسی از خانه بیرون می آید باید ماسک داشته باشد. بدین سبب بهتر است هر کسی از خانه می آید بیرون ماسک داشته باشد اما لازم است که هر کسی در مکان سربسته و جمع حضور می یابد، از ماسک استفاده کند؛ ثابت شده که استفاده از ماسک در کاهش انتقال بیماری و قطع زنجیره انتقال موثر است.
وی افزود: در این راستا به هیچ وجه نیاز نیست که از ماسک های N۹۵، سه لایه و غیره استفاده شود، حتی می توان از یک پارچه ساده هم استفاده گردد. همه می توانند با روش های ساده ماسک های قابل شستشو و قابل ضدعفونی داشته باشند. بدین سبب تاکید ما استفاده از ماسک به ویژه در جمع هاست.
رییسی با اشاره به بازگشایی مساجد، پاساژها و فضاهای کسب و کار، افزود: با بازگشایی های صورت گرفته رعایت نکات بهداشتی بیش از پیش مورد نیاز است. استفاده از ماسک در مترو، تاکسی، وسایل حمل و نقل عمومی، مساجد و... لازم است و بدین سان خطر انتقال را می کاهد.
کرونا نه ضعیف شده و نه از بین رفته استمعاون وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه ویروس کرونا نه ضعیف شده و نه از بین رفته است، اظهار داشت: ویروس همچنان وجود دارد و با همان قدرت کار خودرا می کند. اگر هم نسبت به مدیریت بیماری در کشور اطمینانی حاصل شده، این مساله به علت رعایت مردم است و اگر به این مساله خدشه ای وارد شود و رعایت موارد بهداشتی کم رنگ شود، ویروس باردیگر بازمی گردد و گرفتاری به وجود می آورد. بطور جد از هموطنان می خواهیم که موارد را رعایت نمایند.

نارسایی ریه و تنگی نفس از عوارض قطعی کروناستعلت سکته های قلبی و مغزی در مبتلایان کروناوی همین طور در پاسخ به سوال ایسنا در زمینه برخی مطالب انتشار یافته در فضای مجازی درباره بیماری زایی کرونا و مشکل تنفسی یا خونی بودن آن، اظهار داشت: این ویروس رفتار و علائم ناشناخته ای دارد. اینکه گفته می شود این ویروس درگیری تنفسی ندارد، کذب است و کروناویروس اساسا درگیری تنفسی دارد و موجب تنگی نفس، هایپوکسی ونارسایی ریه می شود، اما در پاتوفیزیولوژی بیماری، شرایط متفاوت می باشد و در یک جمله می توان اظهار داشت که "اندوتلیوم" یک لایه پوششی درون عروق است که کروناویروس موجب التهاب این لایه می شود و زمانی که این لایه التهاب می یابد، تمام ارگان هایی که اندوتلیوم دارند، می توانند درگیر شوند؛ همچون ریه، کلیه، دستگاه گوارش، قلب و مغز.
رییسی سکته های مغزی و قلبی ناشی از مبتلاشدن به کروناویروس را یاد شده قرار داد و اظهار داشت: سکته های قلبی و مغزی در مبتلایان کرونا هم بنا بر این است؛ چونکه درگیری عروق موجب سکته می شود. همین طور قبل از این عکسهایی از اطفال و کودکان منتشر و عنوان شد که این ویروس موجب بیماری کاوازاکی در کودکان می شود؛ در صورتیکه این چنین نیست و چون در بیماری کاوازاکی هم عروق درگیر می شوند، این مباحث مطرح شده بود.
وی اضافه کرد: در مجموع بدن از عروق تشکیل شده و درون تمام سرخرگ ها و مویرگ ها نیز اندوتلیوم وجود دارد و این ویروس می تواند عروق را درگیر کند.
رد شایعه مخالفت سازمان جهانی بهداشت با کالبدشکافی فوتی های کروناوی در پاسخ به برخی شایعات در خصوص عدم اجازه سازمان جهانی بهداشت برای اتوپسی و کالبدشکافی فوتی های ناشی از کرونا نیز اظهار داشت: این موارد به هیچ وجه درست نیست و هر کشوری می تواند از بیمارانش نمونه برداری کند و بررسی های خودرا داشته باشد. در مبتلاشدن به این ویروس از آنجائیکه درگیری عروق وجود دارد و موجب لخته و درگیری لخته ای خون می شود، این لخته ها در رگ های ریز می ماند و خون رسانی اتفاق نمی افتد و می تواند درگیری ریه، قلب، هایپوکسی و... ایجاد کند. بر همین مبنا یکی از درمان هایی که سفارش شده استفاده از داروهای ضد انعقاد است که حالا هم این داروها استفاده می شوند.
چرایی افزایش آمار ابتلاهای روزانه کرونا در کشورکرونا همچنان با قدرت در گردش استمعاون بهداشت وزارت بهداشت در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره چرایی افزایش تعداد موارد روزانه کووید-۱۹ در کشور، اظهار داشت: به هیچ وجه قدرت بیماری زایی کروناویروس کم نشده و ویروس همچنان در حال گردش است. اما اتفاق جدیدی که در سطح کشورمان افتاده آن است که تست هایی سرپایی را به شدت افزایش داده ایم و تا کنون بیش از ۲۰۰هزار تست سرپایی انجام داده ایم که شامل موارد دارای علائم بسیار خفیف بودند و یا برای غربالگری مراجعه نموده اند و بدین سان در مراحل اولیه شناسایی شده اند. از میان تست های ستاندن شده از موارد سرپایی، ۱۰ تا ۱۲ درصد مثبت هستند و البته این افراد نیازمند بستری بیمارستانی نیستند و می توانند در منزل ایزوله شوند و در مراحل اولیه کاملا بهبود یافته اند.
وی افزود: از نظر ما شناسایی این افراد یک دستاورد مثبت است و هر چه زودتر این افراد شناسایی شوند، کمک کننده است؛ چونکه این افراد ایزوله می شوند و بدین سان امکان انتقال به دیگران کاهش پیدا می کند. علت دوم نیز آن است که این افراد ممکنست خودشان علامت نداشته باشند اما در رابطه با افراد دارای بیماری های زمینه ای و سالمندان و انتقال بیماری، در آن افراد می توانند بیماری شدید ایجاد کنند.
کاهش محسوس موارد بستری کرونا در کشورمعاون وزیر بهداشت اشاره کرد: بدین سبب میزان بستری های کرونا در کشور به صورت کاملا واضح کاهش یافته است اما بیماران سرپایی بیشتر را شناسایی می نماییم. البته در بعضی استانها مثل خوزستان حالا موارد بستری هم زیاد است؛ چونکه پیک بیماری حدود یک هفته است که شروع شده و در حال ادامه است.
احتمال اجرای طرح ترافیک در پایتخت از ۱۷ خردادماهوی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره اصرار مسئولان شهری برای اجرای طرح ترافیک در تهران، با اعلان اینکه به احتمال زیاد زمان بازگشت و اجرای دوباره طرح ترافیک ۱۷ خرداد ماه باشد، اظهار داشت: این مساله از مناظر مختلفی قابل بررسی است. شهر تهران زیر ساخت حمل و نقل عمومی اصلا خوب نیست و اگر قرار باشد در شرایطی طرح اجرا شود که ناوگان حمل و نقل عمومی افزایش نیافته است، ازدحام زیاد در این ناوگان می تواند سبب بروز مشکل شود. نباید فکر نماییم پروتکل یک عصای جادویی است؛ پروتکل یک سری دستور العمل است که باید به درستی به آن پایبند بود و گاهی نیز نیاز به بازبینی دارد.
غذاخوری ادارات تعطیل شودرئیسی درباره شرایط حضور کارکنان ادارات نیز بیان کرد: اگر کارمند بیماری زمینه ای و سن بالا داشته باشد بهتر است دورکاری کند. افرادی نیز که در محل کار حاضر می شوند باید ماسک داشته و درصورتیکه ارباب رجوع دارند، او هم ماسک زده باشد. تجمع در سالن های غذاخوری ادارت متوقف شود و اگر فردی به کرونا مبتلا شد باید با خوداظهاری از حضور در محل کار خوددداری کند.
عروسی در تالارها همچنان ممنوعمعاون وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه برگزاری مراسم عروسی در تالارها همچنان ممنوع می باشد، افزود: در مواردی که تخلفات صورت گرفته بود و مبادرت به برگزاری مراسم عروسی کردند، داماد و صاحب تالار بازداشت شدند. البته نظارت بر مجالس عروسی در منازل برای ما دشوار است. حالا آمار بالایی که در استان خوزستان مشاهده می کنید به دلیل برگزاری همین مراسمات شلوغ در ایام قبل بوده است. کنترل کرونا ویروس نیاز به تعهد اجتماعی دارد تا نکات بهداشتی به خوبی رعایت شود.
نگرانی از بازگشایی پارک های جنگلی و طرح سالم سازی سواحلوی درباره بازگشایی پارک های جنگلی نیز اظهار نمود: اگر پارک ها برای قدم زدن و حضور کوتاه مردم باز شود، شاید مشکلی نداشته باشد، اما معمولا پارک های جنگلی محل تجمع افراد زیادی است و حتی شلوغی در زمین بازی و رستوران پارک شرایط نامناسبی را فراهم می آورد. درباب بازگشایی طرح سالم سازی سواحل نیز این نگرانی وجود داشت که در صورت فعالیت دکه های فروش بلال، جگر و... احتمال انتقال ویروس کرونا افزایش یابد.
انتظار از مجلس یازدهم برای کامل شدن برنامه پزشک خانواده و نسخه الکترونیکرئیسی در پاسخ به سوالی درباره انتظارات وزارت بهداشت از مجلس یازدهم، اظهار داشت: نخستین انتظار ما این است که این عزیزان نکات بهداشتی رارعایت کنند تا مجلس شاد و پرنشاطی داشته باشیم. از طرف دیگر توقع داریم مسائل مطرح شده در قانون برنامه ششم توسعه و برنامه پزشک خانواده و نسخه الکترونیک تکمیل شود.
چگونگی سنجش سلامت نوآموزان در سال تحصیلی جدیدوی درباره نحوه برگزاری سنجش سلامت دانش آموزان در سال تحصیلی جدید نیز، اظهار داشت: این پروسه را با رعایت نکات بهداشتی و با سیستم نوبت دهی انجام خواهیم داد. خوشبخانه والدین وفرزندان نکات را به خوبی رعایت می کنند. از طرف دیگر معتقد هستیم برای بازگشایی سال آینده مدارس هم باید برنامه ریزی داشته باشیم و به این فکر نماییم که چگونه مدارس باز باشند و کرونا منتقل نشود؟
واکسن کرونا، در صورت تولید، امسال به دست ما نمی رسدبرای زندگی مسالمت آمیز با کرونا آماده شویممعاون وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه کرونا حالا حالاها میهمان ما است، افزود: تا زمانی که واکسن تولید نشود این ویروس میهمان کشورها است؛ توجه کنید در صورت تولید واکسن امسال به دست ما نخواهد رسید و باید خودمان را آماده نماییم که در شرایط مسالمت آمیز با کرونا زندگی نماییم تا به ما لطمه نرساند. اگر توجه کنید حالا دیگر بسیاری افراد با یکدیگر دست نمی دهند و این فرهنگ حدودا جا افتاده که این کار نوعی مقابله با انتقال ویروس می باشد. پیشنهاد مشخص من این است که هر وزارتخانه به این پرسش پاسخ دهد که چگونه می تواند فعال باشد ولی مانع انتقال ویروس به کارکنانش شود. مثلا وزارت ورزش فکر کند چگونه لیگ را برگزار کند اما مانع ابتلای بازیکنان به کرونا شود و...
سفر و امکان انتقال ویروسوی درباره نگرانی های احتمالی نسبت به گسترش بیماری در تعطیلات آخر هفته و آغاز سفرها، اشاره کرد: هر اتفاقی که می افتد ما انتظار داریم نتایج آنرا دو هفته بعد ببینیم. مثلا در رعایت نکات بهداشتی و عدم خروج از منزل در ۱۳ بدر و رعایت فاصله گذاری اجتماعی نتایج را دو هفته بعد دیدیم. حالا سفرها امکان انتقال ویروس از فرد ناقل به سایر نقاط را دارد. اگر مردم رعایت نمایند و حتما به سفارش زدن ماسک گوش کنند اوضاع می تواند بهتر باشد. از طرفی اگر در مسافرت در حریم خانواده خود باشند، بازار و رستوران نروند و تا حد امکان با خودرو شخصی خود سفر کنند و از همه مهم تر ماسک داشته باشند، باز هم ممکنست اوضاع بهتر باشد.
وی با اعلان اینکه داشتن دستکش برای خود فرد محافظت ایجاد می کند، افزود: بطور مثال به نظر من داشتن دستکش برای خدمت دهندگان در رستوران ها چندان مناسب نیست؛ چونکه دست خود فرد از ویروس محافظت می شود، اما ممکنست به علت تماس دستش با سطوح مختلف و نشستن آنها امکان انتقال ویروس به سایرین را افزایش دهد.
وی درباره بازگشایی مراکز دینی سایر ادیان، تصریح کرد: دستورالعمل ابلاغی ما برای تمام ادیان است و دین ها را از یکدیگر جدا نکردیم. حالا مجوزهای بازگشایی داده شده است. البته درباب بازگشایی مساجد دقت کنید که همچنان مجوز برگزاری مراسم ها داده نشده است و مساجد برای نماز و دعا باز هستند.
رئیسی درباره نقش وزارت بهداشت در ستاد ملی مقابله با کرونا، بیان کرد: پیش از این که موضوعی در ستاد مطرح شود، بحث های کارشناسی در وزارت بهداشت انجام می شود و سپس کمیته ای در وزارت کشور وجود دارد که نماینده بیشتر سازمان ها در آن حضور دارند و از جنبه های مختلف به موضوع رسیدگی شده و پیشنهادها در ستاد ملی مورد بحث قرار می گیرد. البته پیش از ستاد ملی، رئیس کمیته ها در جلسه ای با رئیس جمهوری مباحث را رسیدگی می کنند.
وی با تاکید بر اینکه کرونا فقط بحث در رابطه با سلامت ندارد و دارای سایر جنبه های اجتماعی، اقتصادی و... است، افزود: در کشوری مثل آمریکا، ۱۱۴ میلیارد دلار برای این بیماری اعتبار گذاشته شده است. در انگلستان حدود ۲۲۰ میلیارد پوند هزینه شده است. ما در کشوری زندگی می نماییم که تحت شرایط ظالمانه تحریم ها هستیم و فشارهای زیادی به کشور وارد شده است و حتی در گرفتن برخی تجهیزات مشکل داریم و با تاکید بر کادر درمان و تولید داخلی توانستیم مدیریت آبرومندی داشته باشیم.
رییسی اضافه کرد: اگر از زاویه دید سلامت نگاه نماییم، می گوییم همه چیز باید تعطیل باشد. ولی این مساله را تا چه زمانی می توان ادامه داد که حمایت اقتصادی از افراد صورت گیرد. گاهی مجبوریم در کنار این که کسب و کارها را باز نماییم، پروتکل های بهداشتی را هم رعایت نماییم. در کنار سلامت باید بحث فرهنگ و دین و مذهب و عبادت را هم لحاظ نماییم. این ویروس قرار نیست فعلا با ما خداحافظی کند و فعلا همراه ما هست. البته اختلاف نظرهایی در ستاد ملی مقابله با کرونا وجود دارد، چون همه مباحث از جنبه های مختلف بررسی می شود. نقش وزارت بهداشت در ستاد ملی مقابله با کرونا بسیار کلیدی است ولی این که آیا همه حرف های وزارت بهداشت اجرا می شود، خیر این طور نیست.
نگرانی از عادی انگاشتن کرونا از طرف مردموی اضافه کرد: برمبنای بررسی های صورت گرفته مردم نسبت به سه هفته قبل تصور می کنند ویروس ضعیف شده و به سمت نرمال سازی روابط پیش می روند. این مساله بسیار خطرناکست. ما دیگر از ویروس نمی ترسیم بلکه از عادی انگاشتن شرایط واهمه داریم. سه هفته قبل ۸۲ درصد مردم پروتکل ها را رعایت می کردند و در بدترین نقاط مانند تهران این رعایت تا ۶۲ درصد بود. حالا میزان رعایت نکات بهداشتی در مردم تهران به ۵۶ درصد رسیده است. در استان های جنوبی نیز کمترین جایی که این پروتکل هارا رعایت می کردند استان خورستان بوده است.
وی با باین اینکه تمام دنیا به سمت بازگشایی های حساب شده پپیش می روند، اشاره کرد: بازگشایی ها در حال رخ دادن است و مثلا شما می بینید که در کره که مدارس باز شده بودند مجدد تعطیل شدند. بطور کلی هر کشور یک سیاست خاصی را در پیش گرفت مثلا سوئد از ابتدا همه جا را باز گذاشت و به ارائه نکات سفارش ای به مردم اکتفا کرد و الان می بینیم به ازای هر میلیون نفر جمعیت سوئد رتبه دوم را در موضوع کروناویروس دارد.
رئیسی اظهار داشت: در نظر داریم با همکاری سازمان تعزیرات و... نظارت های خودرا تشدید نماییم. اصنافی که بازگشایی کردند RQcode دریافت کرده اند که مردم می توانند با مراجعه به این مراکز و اسکن کد مربوطه با پاسخ دادن به ۴ سوال مارا در این نظارت بیشتر یاری کنند.
وی درباره اهدای پاداش به نیروهای بهداشتی و کارکنان حوزه سلامت در بحران کرونا، اظهار نمود: معتقدم باید پاداش درنظر بگیریم ولی دقت کنید که ما منابع مالی محدود و با کارمندان زیاد داریم. تابحال تنها ۳۰ درصد از آن یک میلیارد یورویی که مقام معظم رهبری فرمودند، به وزارت بهداشت اختصاص یافته است ولی برنامه ارائه پاداش به همکاران در جای خود هست.
منبع:

1399/03/11
22:57:29
5.0 از 5
2429
تگهای خبر: آب , برنامه , بهداشت , بیمار
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است