سبدمان را در صف خرید واكسن كرونا گذاشته ایم

وزیر بهداشت:

سبدمان را در صف خرید واكسن كرونا گذاشته ایم وزیر بهداشت ضمن تاكید بر ضرورت رعایت اصول و شیوه نامه های بهداشتی جهت جلوگیری از مبتلاشدن به كرونا، درباره واكسن این بیماری نیز اظهار داشت: همپای حركت داخلی و ملی، برای خرید واكسن در مجمعی كه در سازمان جهانی بهداشت تشكیل شده، شركت می نماییم و سبد خودمان را در صف خرید هم گذاشتیم تا اگر جایی در دنیا زودتر توانست واكسن را عرضه كند، آنرا برای شهروندان مان خریداری نماییم.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی به مناسبت روز خبرنگار در ارتباطی ویدیوکنفرانسی، اظهار داشت: پدیده کووید-۱۹ دارد شیوه جدیدی از زندگی را به ما تحمیل می کند. گرچه که اصحاب رسانه بسیار خوش درخشیدند و هم عظمت کار بزرگی که صورت گرفت را در کنار مدافعان سلامت به تصویر کشیدند و از طرف دیگر هم در جهت ارتقاء دانش بهداشتی کشور، نقش بهادار ای ایفا کردند.
وی ضمن تبریک روز خبرنگار، اظهار داشت: معتقدم یکی از نشانه های بسیار پر اهمیت توسعه یافتگی در همه ممالک داشتن رسانه های پویا و حقیقت جویی است که می توانند در توسعه و اعتلای کشور نقش آفرینی کنند.
نمکی افزود: اگر هر یک از شما اصحاب رسانه دستی برای محبت دراز کردید و ما ندیدیم، به سبب کم علاقگی نبوده، بلکه به حساب شلوغی ایام بگذارید. وزیر بهداشتی که از روزی که آمده درگیر سیل و زلزله و H۱N۱ و کرونا شده است و ممکنست پدیده ای از دیدش مغفول بماند. اما بدانید که پس از خداوند، به سبب ایمانی که به قلم و اهل قلم و هنر و فرهنگ و رسانه دارم، فکر می کنم موثرترین همراهان ما هستند.
وی درباره شکایت از رسانه ها، اظهار داشت: تابحال از هیچ رسانه ای شکایت نکردم و به همکارانم نوشتم که اگر پیش از من هم شکایتی از رسانه ای بود، حتما پس گرفته شود. در عین حال در این دوران سخت که سربازان خط مقدم این دفاع را دیدید، عده ای برای تشویش ذهن مردم و برای گسست اعتماد مردم از جامعه پزشکی و وزارت بهداشت کارهای تلخی کردند که من را به یاد روزهای دفاع مقدس افتادم که بچه هایمان در جبهه می جنگیدند. این واقعا در شرایط جنگی، یک ناجوانمردی تمام و عیار است.
وی درباره وجود دو صدایی در کشور، اظهار داشت: دو صدایی حاصل دو برداشت و نگاه است. ما معتقدیم سلامت بعنوان رکن اساسی یک کشور می تواند بر اقتصاد، سیاست و... اثر بگذارد. برخی ممکنست این مساله را به گونه دیگری نگاه کنند. به هر حال مملکتی که در تحریم است و مشکلات اقتصادی دارد و ممکنست مطالبات اجتماعی سنگینی داشته باشد، عده ای فکر می کنند باید اولویت های دیگری را در کنار سلامت پررنگ دید و شاید حاصل این دو صدایی در کشور چنین چیزی باشد. البته ما تمام تلاش مان را کردیم که این دو صدایی را به تک صدایی و مهار زودرس کرونا بدل نماییم.
نمکی درباره واکسن کرونا نیز اظهار داشت: درباره واکسن کرونا در دنیا حرف های زیادی مطرح گردیده است، اما هنوز به نتیجه قابل قبول و ۱۰۰ درصد در این عرصه نرسیده ایم. این ویروس پیچیده است و مشابه آنرا تا به امروز ندیده ایم و در نتیجه تهیه واکسن آن نیز از پیچیدگی های خاص خود برخوردارست.
وی اضافه کرد: ما به جهت اینکه از دنیا عقب نمانیم، با شرکت های دانش بنیان، موسسه رازی و پاستور همزمان آغاز به ساخت واکسن کرده ایم. می توانم بگویم که در سه - چهار مورد از این همکاریهای مشترک، واکسن کرونای ایرانی تست ها را حدودا پاس کرده است و به زودی وارد ارزیابی بالینی می شویم. حال اینکه این واکسن یا واکسنی در جهان چه زمانی به بازار می آید و آن واکسنی که به بازار می آید طول مدت ایمنی زایی اش چقدر است، مورد تردید همه جهان است.

نمکی افزود: همپای حرکت داخلی و ملی، برای خرید واکسن در مجمعی که در سازمان جهانی بهداشت تشکیل شده، شرکت می نماییم و سبد خودمان را در صف خرید هم گذاشتیم تا اگر جایی در دنیا زودتر توانست واکسن را عرضه کند، آنرا برای شهروندان مان خریداری نماییم، اما پیشنهاد می کنم که به مردم این را آموزش دهیم که تا زمانیکه واکسن و داروی موثر نیامده، موثرترین کار شستن دست ها، رعایت فاصله گذاری فیزیکی و شیوه نامه های بهداشتی است.
وزیر بهداشت، در ارتباط با جذب نیروی پزشک و پرستار، اظهار داشت: در حال جذب حدود ۱۳ هزار نیروی جدید در دو فاز هستیم که قسمت عمده آنها پزشک، پرستار و کادر بهداشتی و نیروهای مورد نیاز نظام ارائه خدمت است. در ارتباط با کارانه و اضافه کار پرسنل بهداشتی درمانی نیز روزی که بنده وزیر شدم بطور متوسط بین ۱۸ تا ۲۴ ماه کارانه عزیزان به تعویق افتاده بود و این در حالی بود که کارانه به اضافه کار گره خورده بود و نخستین کاری که انجام دادم رساندن این معوقات به حدود ۷ الی ۸ ماه بود و همین طور اضافه کار را از کارانه جدا کردیم و اضافه کارها پرداخت گردید.
وی اضافه کرد: حالا در بخش کارانه ها متوسط کشوری بدهی حدود ۷ ماهه است که ممکنست در شهری ۲ ماه و در شهری ۱۲ ماه باشد. هم اکنون در حال پرداخت ۳ ماه دیگر هستیم تا متوسط معوقات به ۳ ماه برسد و با پرداختی جدید بتوانیم به روز باشیم. ما شرمنده همکاران پرستار، پزشک، بهورز و... و. هستیم که عاشقانه در حال خدمت هستند و باید با تقدیر و تشکر به این ایثار پاسخ داد؛ هرچند که باید مسائل مالی این عزیزان را به حداقل برسانیم.
وزیر بهداشت درباره درمان رایگان بیماران کرونایی افاغنه اظهار نمود: همدلی و همراهی ما با کشور افغانستان مختص به امروز نیست و یادم است که حدود ۳۰ سال پیش که مسئولیت بهداشت کشور را برعهده داشتم، در ریشه کنی فلج اطفال در افغانستان و همین طور در خانه های بهداشتی که در مرز خراسان بزرگ آن زمان بود، خانه های بهداشتی درست کردیم و بهورز را با نام به بخش تربیت کردیم. در این دوران هم یکی از اقدامات بزرگ این بود که اعلام کردیم که همه اتباع افغانستانی مبتلا به کرونا را حتی آنهایی که کارت اقامت ندارند، پذیرش کرده و رایگان درمان نماییم. این پدیده در هیچ کجای دنیا اتفاق نیفتاد.
وی افزود: ما مفتخریم که در جمهوری اسلامی ایران هیچ کس در دوران کرونا به سبب سن بالاتر و به سبب نداشتن امکانات و بضاعت مالی و عدم دسترسی به نظام بیمه ای، بیرون از بیمارستان ها و بدون درمان رایگان نماند. ما در طول این زمان در زمینه سرویس دهی به بیماران خاص و دیالیزی افغانستانی برنامه ریزی کردیم. با توجه به این که خیلی از آنها توان پرداخت هزینه های درمان را ندارند، درخواست داریم تا بوسیله یو ان اچ سی آر و وزارت کشور حداقلی از هزینه های سلامت را به ما بپردازند؛ چونکه بیمارستان های ما به سبب بیماری کووید ۱۹ در شرایط سختی از نظر درآمدهای اختصاصی قرار گرفته اند. بیمارستان های ما ۲۰ تا ۲۵ درصد از آنچه در بودجه شان بعنوان درآمد اختصاصی دیده ایم، در شرایط کنونی محقق می شود. درحالیکه ۴۵ درصد حقوق پرسنل را بیمارستان ها از درآمدهای اختصاصی پرداخت می کنند. ما آمار کرونا را به روز داریم و اهتمام می نماییم آمار بیماران کرونایی و فوتی های افغانستانی را اعلام نماییم.
وزیر بهداشت اظهار نمود: همکاران ما در اقصی نقاط این کشور، مظلومانه تلاش کردند. یکی از بزرگترین رسالت های اصحاب رسانه این است که این عظمت را برای ماندگاری در تاریخ کشور، به تصویر بکشند. من فکر می کنم هنوز هم لایه های ایثارگرانه ای در زیر این مجموعه ها مدفون شدند. خیلی از بچه های ما در ابتدای هجمه کرونا روز و شب نداشتند. در همین موج جدیدی که اتفاق افتاد، می دیدیم که همکاران مان چطور خدمت دهی می کردند، اما از طرفی عده ای هم در جهت تخریب عمل می کردند.
نمکی اظهار داشت: در تاریخ کشور ما ممکنست هر ۱۵۰ سال یکبار چنین اتفاقی رخ دهد. برخی به من می گویند که چقدر بدشانس بودی که در این برهه به وزارت بهداشت آمدی. اما به نظر خودم من بسیار خوشبخت بودم که در این ایام سخت آمدم و خداوند در این ایام سخت مردم، مرا مامور کرد و لایق دانست که بیایم و به داد دل مردم برسم و اگر اندوخته ای از سال های عمرم دارم، به میدان بیاورم. آنچه همکاران ما را در صحنه نگه داشت، عشق بود.
وی اضافه کرد: اتفاقی که در وزارت بهداشت می بینیم، اتفاق ویژه ای است و محور همه این تلاش ها عشق است که مار ا به یاد دفاع مقدس می اندازد. در عین حال از اصحاب رسانه نیز سپاسگذاریم که جوانمردی کردند و ما را تنها نگذاشتند و دل به آتش زدند. هیچ گاه این عشق و ایثار را فراموش نمی نماییم.
نمکی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت یک میلیارد یورویی که قرار بود در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد، اظهار داشت: ۳۰ درصد اولیه از این یک میلیارد یورو را دریافت کرده ایم که قسمتی از آن در حوزه کاهش درآمد بیمارستان ها به سبب کرونا صرف شد و بخشی هم برای دارو و تجهیزات پزشکی صرف شده است. همین طور بخش عمده ای از آن در امتداد تامین اکسیژن برای مراکز درمانی صرف شده است. همین طور بخشی هم برای توسعه زیرساخت هایی مانند تخت آی سی یو و... صرف می شود. دریافتی جدیدی هم از این اعتبار نداشتیم.1399/05/22
22:27:21
5.0 از 5
1742
تگهای خبر: ایمنی , برنامه , بهداشت , بیمار
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است