كودكان روزانه چند لیوان شیر بخورند

یك متخصص تغذیه بالینی عنوان كرد؛

كودكان روزانه چند لیوان شیر بخورند افرادی كه تا سن بلوغ روزانه دو لیوان شیر مصرف می كنند، از رشد استخوانی بهتری برخوردار می باشند.


به گزارش مین فود به نقل از مهر، پروین میرمیران متخصص تغذیه، با اشاره به مصرف روزانه شیر در گروه های مختلف سنی، اظهار داشت: برای کودکان سفارش شده که روزانه حداقل دو لیوان شیر بخورند و در مورد کودکان بالای دو سال سفارش به مصرف شیر کم چرب و کودکان زیر دو سال طبق علم روز و نظر اسلام سفارش به مصرف شیر مادر شده است. وی افزود: تغذیه با شیر مادر مناسب ترین نوع تغذیه برای شیرخوار است. بعد از زایمان، هیچ لحظه ای را برای شروع تغذیه با شیر مادر نباید از دست داد. چربی موجود در شیر مادر از نوع چربی هایی زنجیره متوسط و بلند است که به سادگی قابل هضم هستند و شیر مادر حدود ۴ درصد چربی دارد. هم اکنون علم روز به این نتیجه رسیده که مادران در سرتاسر دنیا و حتی آمریکا تشویق می شوند تا به فرزندانشان شیر خویش را بدهند.
میرمیران اضافه کرد: شیر مادر برای رشد جسمی و ذهنی کودک با وجود چربی، برای رشد غشاهای سلولی مؤثر است. کودکانی که شیر مادر دریافت می کنند، در مقابل بیماری هایی همچون سرطان، ام اس و سایر بیماری ها مقاوم هستند، چون که شیر مادر سرشار از ایمونوگلوبین های تقویت کننده سیستم ایمنی است.
وی در مورد کودکانی که شیر مادر نمی خورند، اظهار داشت: عدم مصرف شیر مادر نرمی استخوان را به دنبال دارد و در الگوهای غذایی و راهنماهای روزانه گفته می شود که نوزادان باید شیر مادر را دریافت نمایند.
این متخصص تغذیه، درباره تأثیرگذاری مصرف شیر بر استخوان ها، تصریح کرد: افرادی که تا سن بلوغ شیر را تا دو لیوان در روز مصرف می کنند، از رشد استخوانی بهتری برخوردار می باشند. یعنی رشد آنها متناسب با قد و ژنتیک خانواده خواهد بود. اما افرادی که شیر کمتر مصرف می کنند امکان دارد از جهت قدی به حد پتانسیل نرسند.
میرمیران افزود: شیر در گروه لبنیات بیشترین تاثیر را نسبت به کلسیم بر استخوان ها دارد. ازاین رو برای پیشگیری از نرمی استخوان در کودکان شیر را سفارش و در بزرگسالان برای جلوگیری از پوکی استخوان و شکستگی های نواحی مختلف استخوان ناحیه دست و…، هم سفارش به مصرف لبنیات بخصوص لبنیات غنی شده از ویتامین D می شود. چون جذب کلسیم با ویتامین D افزایش می یابد. ازاین رو اگر کلسیم در کنار ویتامین D باشد جذب آن بهتر است و از پوکی استخوان پیشگیری می کند. برای همین به افراد مسن سفارش می شود یک تا دو لیوان شیر به صورت روزانه به منظور پیشگیری از پوکی استخوان مصرف کنند.


منبع:

1399/06/22
12:50:33
5.0 از 5
1935
تگهای خبر: ایمنی , بیمار , بیماری , تغذیه
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است