شرایط مناسب برای برگزاری نماز جمعه با رعایت پروتكل ها

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه:

شرایط مناسب برای برگزاری نماز جمعه با رعایت پروتكل ها رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه با اعلان اینكه اظهار داشت: باتوجه به خاصیت های مصلی و سقف بسیار مرتفع و گردش هوا بنظر می رسد آمادگی برای برگزاری نماز جمعه وجود دارد، اظهار داشت: هم اكنون از نظر ما شرایط برای برگزاری نماز جمعه برقرار است. هرچند كه تصمیم ستاد برای ما حجت شرعی است.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین محمد جواد حاج علی اکبری در نشست با وزیر بهداشت اظهار داشت: خدا را شاکریم که با لطفش و با مجاهدت های افراد حوزه سلامت افتخارات زیادی در حوزه مقابله با کرونا نصیب جمهوری اسلامی ایران شده است. از خاصیت های مسیر طی شده در مبارزه با کرونا این بود که دو مناسبت بسیار حساس را طی کردیم که در هر دو نیز توانستیم به الگوهای تازه ای دست پیدا نماییم.
وی ادامه داد: هم در ماه مبارک رمضان و هم در مراسم محرم این صورت گرفت. واقعا حوزه دین و مجموعه های دینی از جهت نظم و انضباط و برگزاری مراسم، به صورت متفاوت حاضر شدند و با عنایت پروردگار و همت مومنان با کمترین دغدغه ها مراسم ها اجرا شد. هم اکنون به لطف خداوند شرایطی داریم که مشاهده می شود حوزه دین و رفتارهای مومنان پیشگام است و به صورتی الگو و نمونه شمرده می شود.
وی افزود: در ابتدای جریان کرونا وقتی می خواستیم تصمیم بگیریم که نماز جمعه برگزار نشود، خیلی سخت گذشت. به هر حال ۴۰ سال بدون وقفه نماز جمعه داشتیم و در میان برنامه ها و مناسک، نماز جمعه از جهت برکات و تاکید شرعی اش بی نظیر است و از نظر اهمیت به مثابه حج است. نمازهای جمعه یکی از برکات و ارکان نظام اسلامی است. به هر حال تصمیم گیری برای این که مدتی نماز جمعه برگزار نشود، تصمیم سختی بود.
حاج علی اکبری با اعلان اینکه در این راه طی شده نیز همیشه در انجام این وظیفه شرعی از عنایت کامل رهبر انقلاب اسلامی برخوردار بودیم، اظهار داشت: بطوریکه مقام معظم رهبری بار سنگینی که در هفته های ابتدایی به وجود آمده بود را از دوش همه برداشتند و در راه هم به همین صورت بود.
وی ادامه داد: هم اکنون روال مشخصی برای برگزاری نمازهای جماعت وجود دارد و طبق قاعده ای که ستاد کرونا اعلام نموده، با رعایت پروتکل های بهداشتی و نظارت ها، برگزار می گردند. در حوزه مساجد و برگزاری نمازهای جماعت هم اکنون مشکلی وجود ندارد. نماز جماعت در مساجد با رعایت حداکثری دستورالعمل های بهداشتی به صورت منظم برپا می شود و نظارت ها نیز به خوبی صورت می گیرد. در مورد نماز جمعه وضعیت متفاوت می باشد. امیدواریم بتوانیم تصمیمات مناسبی دراین زمینه داشته باشیم.
حاج علی اکبری با اعلان اینکه بنظر می رسد که کمترین ریسک و مخاطره را در نماز جمعه داریم، اظهار داشت: نماز جمعه کاملا قابل کنترل است. هم اکنون پس از محرم و بازگشایی مدارس و دانشگاه ها، توجیحی برای عدم برگزاری نماز جمعه وجود ندارد. در عین حال بی انضباطی هم تابحال وجود نداشته است. مردم هم خودشان بسیار رعایت می کنند. شرایط فعلی اقتضا می کند که با دستور ستاد ملی کرونا که نماز جمعه را برگزار نماییم و الان وقت این است که وضعیت قرمز و سفید شهرها برای نماز جمعه برداریم. حالا در بیشتر کشور در شهرهای کوچک نماز جمعه برگزار می شود، اما در شهرهای بزرگ وجود ندارد. برای تهران قبل از این یک کمیته تشکیل شده و تمام جوانب کار را سنجیده اند و تا نزدیکی برگزاری نماز جمعه هم رفتیم، اما ملاحظاتی مطرح و وضعیت تهران بد شد که ناچار شدیم و باردیگر اعلام تعطیلی کردیم.
وی اشاره کرد: حتی در مصلی با خاصیت هایی که مصلی دارد؛ یعنی سقف بسیار مرتفع و امکان گردش هوا و کنترل ورودی ها، بنظر می رسد که کاملا آماده است. هم اکنون از نظر ما شرایط برقرار است. هرچند که تصمیم ستاد برای ما حجت شرعی است. عرض ما این است که نهاد و ستادهای نماز جمعه در کشور آمادگی کامل دارند که با رعایت موازین مورد نظر ستاد کرونا، نماز جمعه را داشته باشیم.1399/06/26
11:44:15
5.0 از 5
1915
تگهای خبر: برنامه , بهداشت , سلامت , كرونا
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است