اختلال حافظه در 500هزار ایرانی بالای 60 سال

مشاور وزیر بهداشت اعلام كرد

اختلال حافظه در 500هزار ایرانی بالای 60 سال مین فود: مشاور وزیر در امور توانبخشی با اشاره به آمار و ارقام اختلال حافظه در سنین مختلف، از مراحل نهایی تدوین برنامه ملی پیشگیری و درمان دمانس در كشور آگاهی داد.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، دکتر محمد تقی جغتایی همزمان با روز جهانی آلزایمر در نشست خبری ویدیو کنفرانسی از استودیو سلامت وزارت بهداشت، اظهار داشت: امروز روز جهانی آلزایمر است و بنا بر این وزارت بهداشت برنامه هایی برای این روز دارد. به سبب تغییر سبک زندگی و افزایش امید به زندگی، بیماری های مربوط به اختلالات حافظه روزبروز در دنیا و همین طور در کشور ما افزایش می یابد. بخش عمده ای از علت اینکه آلزایمر و اختلالات دمانس افزایش می یابد، وابسته به سن است.
وی ادامه داد: مطالعات جهانی نشان میدهد که افراد زیر ۶۵ سال حدود سه درصد به صورتی اختلال حافظه پیدا می کنند، کسانی که بین ۶۵ تا ۷۴ سال هستند، ۱۶ درصد و افراد بین ۷۵ تا ۸۴ سال ۴۵ درصد و افراد بالای ۸۵ سال ۳۶ درصد به اختلال حافظه گرفتار می شوند. بدین سبب اختلال حافظه یا دمانس به سن وابسته است. در عین حال در کشور ما هم امید به زندگی افزایش یافته است و حدود ۱۰ سال افزایش امید به زندگی داشته ایم.
جغتایی افزود: مطالعات جهانی نشان میدهد در دنیا بین هشت تا ۱۰ درصد جمعیت بالای ۶۰ سال به صورتی مبتلا به اختلال حافظه هستند، اگر همین آمار را در کشور خودمان هم محاسبه نماییم، در جمعیت بالای ۶۰ سال بالای ۵۰۰ هزار نفر گرفتار این اختلال هستند.
وی اظهار داشت: به همین دلیل از این جهت برنامه هایی را در کشور داریم. کاری که در وزارت بهداشت انجام می دهیم که مراحل آخر را طی می کند، برنامه ملی دمانس است که در حال تدوین است و با همکاری معاونت بهداشت و درمان و سایر ارگان ها مراحل نهایی را طی می کند. طبق این برنامه مقرر است به صورت پایلوت در سطح کشور آغاز شود و علاوه بر خدمات پیشگیری، افرادی که در معرض این اختلال قرار دارند، مورد غربالگری قرار گیرند. سپس هم پس از غربالگری و تشخیص مداخلات دارویی و توانبخشی و روان شناسی را به تدریج برای این افراد در سطح کشور انجام دهیم. امیدواریم بتوانیم در طول سال جاری مقدمات این برنامه را فراهم و پایلوت آنرا در کشور آغاز نماییم.
ادامه داردمنبع:

1399/07/01
15:06:04
5.0 از 5
1561
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است