علائم شدید در مبتلایان جدید كرونا

رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری مطرح كرد

علائم شدید در مبتلایان جدید كرونا رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با اعلان اینكه ویروس كرونا در یك لحظه میزبان خودرا شكار می كند، وضعیت فعلی شیوع ویروس كرونا در كشور را بحرانی توصیف كرد و خواهان رعایت پروتكل های بهداشتی بیش از گذشته از طرف مردم شد.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، دکتر پیام طبرسی با اشاره به وضعیت بحرانی شیوع ویروس کرونا در کشور، اظهار نمود: وضعیت گسترش این ویروس در کشور، خصوصا در تهران از هفته های قبل و بعد از کاهش محدودیت ها و رفتارهای پرخطر، قابل پیش بینی بود.
ویروس کرونا وارد مرحله جدیدی شده
وی با اشاره به شکل گیری موج سوم کرونا در کشور، اظهار داشت: ویروس کرونا وارد مرحله جدیدی شده، به شکلی که در دو هفته اخیر با بیمارانی روبه رو شده ایم که با علائمی مشابه ولی شدیدتر از دوره های قبل به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه می کنند.
طبرسی به افزایش بار مبتلایان به کرونا طی روزهای گذشته در کشور اشاره نمود و اضافه کرد: بالاترین میزان بستری شدگان کرونایی از نخستین روز شیوع تا به امروز در بخش های ICU، مربوط به روزهای اخیر است.
تقریبا ظرفیت بخش های مراقبت ویژه در اشغال بیماران کرونایی است
وی لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی را با هدف قطع زنجیره ویروس کووید ۱۹ خواهان شد و هشدار داد: حدودا ظرفیت بخش های مراقبت ویژه کشور در اشغال بیماران کرونایی قرار دارد و در آینده نیز هر تعداد تخت بستری به ناوگان درمان اضافه شود، به درمان این بیماران تعلق خواهد گرفت.
طبرسی با اشاره به این که بسیاری از بیمارانی که نیاز به بستری شدن در بخش های ICU دارند، همچنان در بخش های عادی تحت درمان هستند، علت این مساله را افزایش چشم گیر بیماران کرونایی نیازمند به مراقبت های ویژه و به دنبال آن کمبود تخت عنوان نمود.
وی افزود: با توجه به این که بیشتر بیمارستان های تهران به مدار ارائه خدمات کرونایی پیوستند، اما همچنان با کمبود تخت های بستری روبرو می باشیم که این مساله بیان کننده این مهمست که کشور با وضعیت بسیار نگران کننده و بحرانی روبرو شده است.
تاثیر مستقیم سفرها بر افزایش آمار کرونا
وی با اشاره به تاثیر مستقیم سفرها بر افزایش آمار کرونا و تعطیلات پیش رو به مردم سفارش کرد: برای پیش گیری از افزایش شیوع بیماری کرونا و حفظ سلامت خود از سفر رفتن اجتناب کنید؛ چونکه اگر مردم بخواهند همانند هفته های گذشته همچنان در مراسم ها شرکت نمایند و به سفر رفتن ادامه دهند، تعداد مبتلایان بیشتر و بیشتر خواهد شد.
وی در ادامه دستورات مقام معظم رهبری در خصوص رعایت بیشتر پروتکل ها، محدودیت تردد، عدم برگزاری تجمعات در مراسم ها و... را فصل الخطاب دانست و عمل به این سفارش ها را خواهان شد.
وی با اشاره به احتمال افزایش شمار مبتلایان و در ادامه مرگ و میرها در هفته های آتی، نسبت به این مساله هشدار داد و اظهار داشت: برای مهار کرونا، نیازمند همت بلند و حرکت جهادی مردم، مسئولان و سیاستگذاران هستیم.
ضرورت اعمال بیشتر محدودیت ها برای کنترل کرونا
وی در ادامه اعمال بیشتر محدودیت ها برای کنترل کرونا را ضروری دانست و اشاره کرد: کادر درمان گرفتار فرسودگی و خستگی شده اند و روز به روز تعداد بیمارن بدحال بیشتر می شود، شیوع و انتشار ویروس نیز در حال خارج شدن از حد کنترل است.
به گفته طبرسی، رعایت پروتکل های بهداشتی و انجام تمهیدات باید بیش از پیش جدی گرفته شود تا بیماری کنترل شده و در فصول سرد با بحران کمتری نیز مواجه شویم.
درمان بیماران مبتلا به کرونا سخت تر شده است
وی در ادامه با اشاره به این مطلب که آمارها بیان کننده این مساله است که درصد فوتی ها بر اثر ویروس کرونا در بخش های آی سی یو درصد بسیار بالایی است، توضیح داد: درمان بیماران مبتلا به کرونا در مقایسه با ماه های گذشته سخت تر شده؛ چونکه مبتلایان با علایم شدیدتر بیماری روبرو هستند.
وی در ادامه خطاب به افرادی که نسبت به رعایت سفارش ها بی توجه هستند، سفارش کرد: لطفا نیم نگاهی به آمار مبتلایان و درصد درگیری مردم با این بیماری خصوصا افراد در معرض خطر داشته باشید.
وی همچنان علامت کلی کرونا را همان تب، سرفه و تنگی نفس ذکر کرد وگفت: از بین رفتن حس چشایی، علایم گوارشی، قلبی و عصبی نیز از دیگر نشانه های مبتلاشدن به این بیماری است.
طبرسی افزود: تحقیقات برای تهیه واکسن و داروی موثر کرونا با شدت ادامه دارد، ولی کماکان دارویی ارائه نشده که با قاطعیت این بیماری را درمان کند. داروهای ضد التهاب نیز تا حدودی برای کاهش دوره بیماری اثر گذار است، ولی مطلقا بر میزان مرگ و میرها اثری ندارند و مابقی موارد نیز فقط در فاز تحقیقاتی قرار دارد.
هیچ درمان و دستورالعمل معجزه آسایی برای کرونا در دنیا وجود ندارد
وی با بیان این که همچنان هیچ درمان و دستورالعمل معجزه آسایی برای مقابله با کرونا در هیچ جای دنیا وجود ندارد، افزود: درمان های ثانویه ای همانند درمان به کمک آنتی بادی ها در فاز نهایی تحقیقات هستند. مدل آزمایشی به کمک آخرین دستاوردها و تکنولوژی ها انجام می شود و بنظر می رسد این روش در مقایسه با روش پلاسما درمانی، اثرگذاری بهینه تر و موثرتری داشته باشد.
ویروس کروناجهش عمده ای نداشته
طبرسی در ادامه با اعلان اینکه ویروس کرونا همانند آنفولانزا جهش عمده ای نداشته، توضیح داد: در مورد ویروس آنفولانزا جهش های عمده ای تا به امروز به وجود آمده که موجب ایجاد ویروسی کاملا جدید شده ولی در مورد کرونا تمامی جهش ها فقط جهش های نقطه ای است.
وی با بیان این که تا حالا دو جهش عمده کرونا در سنگاپور شناسایی شده توضیح داد: خوشبختانه این مطالعات حاکی از کاهش علایم و شدت این بیماری است؛ ولی مابقی و عمده گزارشات در گوشه گوشه دنیا حکایت از تکثیر و افزایش شدت بیماری زایی کرونا دارد. این جهش ها موجب افزایش بیماری زایی کرونا شده؛ بطوریکه تکثیر ویروس را شدت بخشیده و این مساله موجب شد که هم اکنون بیماری زایی ویروس چند برابر شود.
طبرسی همزمانی کرونا با آنفولانزا و سایر ویروس های تنفسی را زنگ خطری برای افزایش بار بیماری ها ذکر کرد و اضافه کرد: بنظر می رسد استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های درمانی می تواند به میزان قابل توجهی از شدت بیماری زایی کرونا و آنفولانزا بکاهد.
وی با اشاره به این که هم اکنون در مهار کرونا وضعیت مطلوبی نداریم اضافه کرد: افزایش آمار مبتلایان و مرگ و میر ها در مقایسه با جمعیت کشور نشان میدهد آمار ها هنوز به عدد قابل قبول نزدیک هم نشده و باید بیش از پیش محدودیت ها و پروتکل ها جدی گرفته شود.
وی مبتلاشدن و عدم مبتلاشدن به کرونا را کاملا موضوعی بی ارتباط با ژنتیک و گروه خونی افراد دانست و اضافه کرد: ممکنست فردی در خط مقدم ارائه دهندگان خدمت به بیماران کرونایی باشد و طی هشت ماهی که از این اپیدمی می گذرد به آن مبتلانشده باشد، ولی نکته اینجاست که کرونا در یک لحظه میزبان خودرا شکار می کند.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، طبرسی در خاتمه با تاکید بر این که همچنان بهترین راه مبتلا نشدن به ویروس کووید ۱۹ پیشگیری است، اشاره کرد: همچنان و همانند روزهای اول شیوع این اپیدمی بیشترین قربانیان این بیماری افراد در معرض خطر و سالمندان هستند؛ ولی این مساله به این معنا نیست که سلامت سایرین و جوانترها تضمین شده است؛ چونکه موارد عدیده ای نیز در موج سوم بدون هیچ بیماری زمینه ای و ریسک فاکتوری درگیر مبتلاشدن به این بیماری در فرم های شدیدتر شده اند.1399/07/14
13:42:10
5.0 از 5
1382
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است