نكاتی كه در مورد تست های آزمایشگاهی كرونا باید بدانید

نكاتی كه در مورد تست های آزمایشگاهی كرونا باید بدانید به گزارش مین فود مركزی یك ویروس شناس اظهار داشت: خیلی از تست های پاراكلینیكی و آزمایشگاهی به تنهایی ارزش نداشته و در كنار یكدیگر می توانند در تشخیص كروناویروس كمك كننده باشند.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، بهزاد خوانساری نژاد، اظهار نمود: تست اولیه که از نمونه خون افراد گرفته می شود، تست CRP است که یک پروتئین بوده و در انواع عفونت ها و التهاب ها میزان آن بالا می رود، اما این تست تخصصی نیست چون منفی یا مثبت بودن این تست به معنای مبتلا بودن یا نبودن به کرونا نیست.
وی ادامه داد: تست آزمایشگاهی مشخص کرونا، تست PCR است که معمولا دو نمونه سوآپ، یکی از نازوفارنکس(بینی) و دیگری از اوروفارنکس(حلق) بیمار گرفته می شود و هم اکنون از جانب سازمان جهانی بهداشت، تنها تست قطعی در تشخیص کرونا ویروس می باشد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اراک تصریح کرد: تصویربرداری از قفسه سینه و ریه یک تست مکمل خوب است که میزان درگیری ریوی را نشان می دهد، اما لزوما درگیری ریوی افراد به معنای مبتلا بودن به کرونا نیست.
وی تست آنتی بادی را یک تست مکمل دیگر معرفی نمود و اظهار داشت: اگر افراد بسیار کنجکاو هستند و می خواهند بدانند که آنتی بادی ناشی از کرونا در بدن آنها ساخته شده است یا خیر، می توانند این تست را انجام دهند که انجام این آزمایش تعرفه پایین تری نسبت به تست اصلی داشته و کاربرد آن بیشتر زمانی مطرح است که PCR مثبت نشده باشد و برای اطمینان، پزشک تست آنتی بادی را درخواست می دهد.
دکتر خوانساری نژاد در ادامه تکمیل کرد: کروناویروس یک ویروس جدید است و مطالعات در مورد آن در حال به روز شدن است، اما تجربه آزمایشگاهی این چند ماه نشان داده است که آنتی بادی ساخته شده ناشی از کرونا بسته به ژنتیک و بدن شخص به مدت چند ماه در بدن افراد باقی می ماند.
وی اظهار داشت: ایمنی اختصاصی بدن ما دو بازوی اصلی شامل ایمنی هومورال و ایمنی سلولی دارد که میزان ایمنی سلولی با آزمایش قابل سنجش نیست و نقش ایمنی سلولی در عفونت های تنفسی بارزتر و موثرتر است.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اراک بیان نمود: واکسن هایی که ساخته می شوند بر این مبنای تهیه می شوند که ایمنی سلولی را تحریک کنند، اما باید در مورد واکسن ها محتاطانه برخورد کرد چونکه برای برخی از بیماری های ویروسی همچون ایدز و هپاتیت c، همچنان واکسن ساخته نشده است، اما امیدواریم مسیرهای محققین در ساخت واکسن منجر به نتیجه های مثمر ثمر شود.
وی اخطار داد: مشخصا همه ویروس ها همچون آنهایی که ماده ژنتیک شان RNA است، گرفتار جهش و تغییر می شوند، اما تأثیر این تغییرات و جهش ها بیشتر از عادی انگاری مردم و تغییرات اقلیمی نیست، چونکه رفتار مردم و تغییرات فصلی در عملکرد ویروس موثر است.
دکتر خوانساری نژاد که در یک برنامه تلویزیونی سخن می گفت، خطاب به مردم اظهار نمود: هم اکنون رعایت کردن موازین بهداشتی و مصوبات ستاد ملی کرونا مرز بین حیات و ممات است و در فصول سرد همه افراد باید مواظب باشند چون که هوای سرد سنگین بوده و علاوه بر ویروس کرونا انواع و اقسام ویروس های سرماخوردگی و آنفولانزا در این فصل وجود دارد. مواظب بودن و رعایت کردن به معنای ترس نیست، اما باید محتاطانه برخورد کرد چونکه با برودت هوا و بسته شدن درب ها و پنجره ها انواع ویروس ها تغلیظ شده و شدت بیماری ها همچون بیماری های عفونی تنفسی بیشتر می شود.
او در آخر اظهار داشت: در زمان بحران کرونا و افزایش میزان مبتلا شدن و افزایش آمار متوفیان، اتفاق ناگوار زمانی رخ می دهد که یک نفر نیازمند به خدمات بیمارستانی باشد، اما ظرفیت های درمانی و بیمارستانی پر شده باشند.
منبع:

1399/08/12
14:50:16
5.0 از 5
1247
تگهای خبر: ایمنی , برنامه , بهداشت , بیمار
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است