كووید-۱۹ می تواند سبب فلج كودكان شود

در موارد نادری مشاهده شده؛

كووید-۱۹ می تواند سبب فلج كودكان شود به گزارش مین فود محققانˮ دانشگاه منچسترˮ انگلیس در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند بیماری ˮ کووید-۱۹ˮ در بعضی موارد نادر می تواند سبب فلج کامل کودکان شود؛ چونکه ویروس کرونا می تواند طناب نخاعی را آلوده کند.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، مطالعه اخیر محققان انگلیسی نشان داده در موارد بسیار نادر ویروس کرونا می تواند سبب فلج کودکان شود.
در این مطالعه محققان دانشگاه منچستر علایم عصبی و برخی علایم غیر معمول را در ۳۸ بیمار زیر ۱۸ سال مبتلا به کووید-۱۹ بررسی کردند.
پیش از این مشخص شده بود که کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ در بیماران بالغ سبب بروز مشکلات عصبی همچون هذیان و سکته مغزی می شود اما تحقیقات علمی بسیار کمی در مورد نتایج عصبی کووید-۱۹ در کودکان انجام شده است.
در این مطالعه محققان در مجموع ۳۸ کودک مبتلا به ویروس کرونا که در هشت کشور مختلف در بیمارستان بستری شده بودند را ارزیابی کردند.
این گروه از بیماران بعد از فراخوان جهانی "انجمن پرتوشناسی اعصاب اطفال آمریکا" (American Society of Pediatric Neuroradiology) در خصوص شناسایی "موارد غیرمعمول کووید-۱۹ در کودکان" شناسایی شدند.
از ۳۸ کودک مورد بررسی قرار گرفته در این مطالعه، سیزده نفر از فرانسه، هشت نفر از انگلیس، پنج نفر از ایالات متحده، چهار نفر از برزیل، چهار نفر از آرژانتین، دو نفر از هند، یک نفر از پرو و یک نفر از عربستان سعودی بودند.
همه این بیماران بعد از ظهور علائمی مانند تب و مشکلاتی در حرکات اندام و اختلال در عملکرد شناختی تحت اسکن ام.آر.آی قرار گرفتند.
هشت کودک هیچ علایم تنفسی مانند تنگی نفس یا سرفه که با بیماری کووید-۱۹ مرتبط می باشد، نداشتند. چهار کودک مورد بررسی قرار گرفته در این مطالعه بعد از مبتلا شدن به کووید-۱۹ به سبب حساس و ضعیف شدن بدنشان و قرار گرفتن در معرض عفونت هایی مانند سل و استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی سیلین در گذشتند و دو کودک دیگر هم بعد از آنکه ویروس به طناب نخاعی آنها رسید و سبب ایجاد التهاب در بدنشان شد، فلج شدند.
یکی از این کودکان هم به فلج چهار اندام مبتلا شد و در تنفس هم مشکل داشت، بنا بر این تنفس آن از راه تراکستومی که به دستگاه ونتیلاتور متصل بود، صورت می گرفت. نای بُری (Tracheostomy) که نای شِکافی (tracheostomy) هم نامیده می شود در پزشکی به یک عمل جراحی گفته می شود که طی آن نای در قسمت زیر گلو٬ برش داده می شود. تراکستومی به صورت عمده برای ایجاد راه تنفسی بغیر از مجرای عادی آن(بینی و دهان) ایجاد می شود. تغذیه این کودک هم توسط لوله گاستروستومی انجام می شد.
کودک دوم هم مشکلاتی در تنفس داشت و بنا بر این از راه تراکستومی که به دستگاه ونتیلاتور متصل بود، نفس می کشید و برای تغذیه هم پزشکان لوله ای در معده او گذاشته بودند.
آنها به وضعیتی به نام نوروپاتی اتونومیک (Dysautonomia) گرفتار شده بودند که این مورد سبب عملکرد غیر منظم در ضربان قلب، فشار خون، تنفس، مثانه و تغییراتی در دما می شد. در نوروپاتی اتونومیک وقتی اعصاب متشکل از سیستم عصبی غیرارادی مجروح یا صدمه دیده باشد، عوارض شناخته شده ای رخ می دهد. سیستم عصبی غیرارادی مسئول کنترل ضربان قلب، فشار خون، گردش خون، عرق، هضم، واکنش جنسی، روده و مثانه تابع و پاسخ غیرارادی است. نوروپاتی اتونومیک امکان دارد در خیلی از ارگان های بدن تاثیر بگذارد. وقتی این مطالعه در مجله"The Lancet Child & Adolescent Health" انتشار یافت، سی و دو نفر از این کودکان کاملا بهبود یافتند و شش نفر هم در حال بهبودی بودند.
در تحقیقات قبلی ثابت شده بود که ویروس می تواند از سد خونی مغزی عبور کرده و به اندام بدن حمله کند و از راه بینی به مغز برسد. پروفسور "استاوروس استیواروس" (Stavros Stivaros) نویسنده این مطالعه اظهار داشت: با بررسی کودکانی که به کووید-۱۹ مبتلا بودند می توان دریافت که ظهور عوارض عصبی ناشی از این بیماری در کودکان امری بسیار نادر است. اما نکته مهم تشخیص بیماری کووید-۱۹ در کودکان است؛ چونکه بعضی از کودکان علایم معمول در رابطه با کرونا که مشکلات تنفسی است را ندارند. باید بدانید که بیشتر کودکان مبتلا به بیماری عصبی ناشی از بیماری کووید-۱۹ وضعیتشان پس از مدتی بهبود خواهد یافت، اما این را هم باید گفت مبتلا شدن به بیماری عصبی ناشی از کروناویروس به ندرت در کودکانی که قبلاً سالم بوده اند اتفاق می افتد. تعداد کمی از این کودکان که قبلاً سالم بودند، به صورت مستقیم از راه کووید-۱۹ یا از افزایش حساسیت بدن آنها نسبت به سایر عفونت ها جان خویش را از دست داده اند و بعضی از آنها هم به سبب تأخیر بدنشان در پاسخ به کووید-۱۹، گرفتار عوارض عصبی می شوند.
منبع:

1399/09/28
15:38:26
5.0 از 5
1047
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است