تكلیف سفرهای نوروزی

سخنگوی ستاد ملی مقابله با كرونا اعلام كرد

تكلیف سفرهای نوروزی به گزارش مین فود سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن تشریح آخرین وضعیت بیماری کرونا در کشور و همینطور خوزستان، تصمیم اتخاذ شده برای تعطیلات و سفرهای نوروزی در جلسه امروز ستاد را اعلام نمود.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رییسی در حاشیه شصتمین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، اظهار داشت: هم اکنون در دنیا یکی از نگرانی هایی که کارشناسان سازمان بهداشت جهانی هم آنرا اعلام می کنند، این است که با شروع واکسیناسیون این بیم وجود دارد که دولت ها یا حتی مردم به جای تمرکز بر روند مدیریت و کنترل بیماری کرونا، ذهن شان فقط به سمت واکسیناسیون منحرف شود. چونکه اگر قرار باشد واکسیناسیون به تنهایی مورد توجه قرار گیرد و پروتکل ها رعایت نشود و سایر اقدامات مورد نیاز برای کنترل بیماری انجام نشود، واکسیناسیون به تنهایی در این زمان کوتاهی که از آن گذشته بطور قطع خیلی مفید نخواهد بود؛ چونکه اولا همه مردم دنیا در طول یکسال بطور قطع واکسینه نخواهد شد و از سویی برای تأثیر واکسن بطور قطع نیاز است که ۷۰ درصد مردم دنیا و کشورها واکسینه شوند تا یک ایمنی جمعی خوب حاصل شود و مدت زمانی هم طول می کشد تا واکسن بخواهد اثر کند. بر همین مبنا حتما نیاز است و سفارش می شود که ما با وجود و ورود واکسن مبادا از سایر اقدامات کرونا غافل شویم.

روند باثبات کرونا در کشور

گردش کرونای انگلیسی در اکثر استانها
رییسی درباره وضعیت بیماری کرونا در کشور، اظهار داشت: در سطح کشور و استانهای مختلف روند بیماری در مجموع یک روند حدودا با ثبات است؛ گرچه گردش ویروس انگلیسی در اغلب استانها اتفاق افتاده است.

روند صعودی کرونای انگلیسی در خوزستان
وی درباره استان خوزستان هم اظهار داشت: استان خوزستان وضعیت متفاوتی دارد و همچنان روند بیماری صعودی است و میزان بیماران افزایش یابنده است و تعداد بیماران بستری بالاست و به دنبال آن مرگ و میرها هم بطور قطع بالاست و شاید بالاتر هم برود.
رییسی اظهار داشت: بنابراین خواهش آن است که مردم خوب و عزیز خوزستان که دین بزرگی بر گردن همه ما دارند و مردم قهرمان خوزستان بعنوان مدافعان اصلی این سرزمین در اولین روزهای جنگ شجاعانه و با صبوری و با شجاعت بالا ایستادگی کردند، امیدوارم در مبارزه با این ویروس جهش یافته هم همچنان پرقدرت بیاستند و ویروس را مغلوب کنند که بطور قطع این اتفاق خواهد افتاد.
وی افزود: در استان خوزستان، شادگان یکی از شهرهایی که میزان بیماری در ابتدا بالا رفت و جزو نخستین شهرهایی بود که درگیر ویروس جهش یافته بود. اما خوشبختانه با افزایش رعایت پروتکلها توانستند به خوبی بیماری را کنترل کنند و وضعیت بیماری در شادگان حالا رو به نزول است و جای شادمانی دارد. این مورد نشان داد که اگر دست به دست هم دهیم و پروتکلها را با دقت و سختگیری رعایت نماییم، بطور قطع می توانیم بیماری را شکست دهیم.

نگرانی از افزایش موارد کرونای جهش یافته در چهار محال و بختیاری
رییسی استان چهارمحال و بختیاری را دیگر استانی معرفی نمود که درباره آن نگرانی دارند و اظهار داشت: گرچه هنوز خیلی موارد بیماری افزایش نیافته اما نشانه هایی می بینیم که نیاز است دقت بسیار بیشتری در مورد این استان صورت گیرد که مبادا درگیر ویروس جهش یافته و انگلیسی شود و این ویروس جایگزین ویروس ووهان شود و درگیری را بالاتر برد. البته گردش ویروس در سطح کشور گزارش شده وگرچه موارد غالب هنوز همان ویروس قبلی است، اما با عنایت به قدرت سرایت بالای ویروس انگلیسی خطر جایگزین شدن آن با ویروس قبلی وجود دارد.

لزوم مراقبت بیشتر در استانهای قزوین و البرز
وی همینطور اظهار داشت: در مورد استانهای قزوین و همینطور تا حدودی استان البرز باید مراقبت بیشتری شود. امیدوارم با افزایش رعایت پروتکلها بتوانیم این ویروس را هم کنترل نماییم.

روند رو به کاهش بیماری در استانهای شمالی
رییسی اضافه کرد: به صورت کلی در کشور روند بیماری باثبات و میزان فوتی ها هم باثبات است. خوشبختانه در استانهای شمالی هم با مدیریت خوبی که انجام دادند روند بیماری رو به کاهش است؛ گرچه هنوز خطر کاملا رفع نشده اما اگر به همین شکل پروتکلها رعایت شود می توانیم شاهد باشیم در هفته های آینده استانهای شمالی هم به ثبات خواهند رسید.

خطر موج جدید کرونا با شکل گیری سفرها
رییسی در ادامه ضمن اشاره به مصوبات ستاد کرونا برای تعطیلات نوروز، اظهار داشت: امروز بحث های مختلفی عنوان شد، همچون بحث تعطیلات عید نوروز و سفرها. گرچه که روز قبل هم وزیر بهداشت درباره اینکه سفرها می تواند بسیار خطرناک باشد و منجر به انتقال ویروس شود و این ویروس جهش یافته که قدرت سرایت بالایی دارد، اگر از استانی به استان دیگر جابجا شود بطور قطع می تواند آن استان را درگیر کند و اگر این سفرها اتفاق بیفتد، استانی که حالا وضعیت باثباتی دارد، می تواند بطور قطع وضعیتش بدتر شود و موج جدیدی شکل بگیرد.

تا حد امکان سفر نروید
رییسی افزود: بنابراین باید سفرها تا حد امکان انجام نشود. درست است که مردم واقعا تحت فشار بوده و هستند. حالا سه عید می گذرد؛ سال ۱۳۹۸ سیل بود، ۱۳۹۹ کرونا و سال جاری هم کرونا و ویروس جهش یافته. گرچه شاید فشا روحی و روانی و خستگی مردم سبب شود که تحمل و صدمه پذیری را داشته باشند، اما خواهشی که داریم این است که تا حد امکان این سفرها به هیچ وجه انجام نشود تا سال جاری را هم با شرایط ثابتی بگذارانیم و از سال آینده که بحث واکسیناسیون کامل تر می شود و بطور قطع سالهای بعد می توانیم تعطیلات بهتری داشته باشیم، آن هم همراه با عزیزان مان در کنار یکدیگر که مبادا به علت سفرهای چند روزه عزیزان مان دیگر در کنار ما نباشند که این ضایعه ای جبران ناپذیر است.

سفر به استانهای قرمز و نارنجی ممنوع

مسافرت ضروری به شهرهای زرد و آبی با پروتکلهای بسیار سختگیرانه
رییسی اظهار داشت: در عین حال علیرغم صحبت هایی که شد در ستاد ملی هم بحث شد و نظر عزیزان این است که بر مبنای مصوبه ای که در ستاد داشتیم این بود که در شهرهای قرمز و نارنجی سفر کاملا ممنوع شود و در سایر شهرها شامل زرد و آبی با رعایت پروتکلهای بسیار سختگیرانه بتوانند سفرهای ضروری خودشان را انجام دهند. البته ما همچنان تقاضا داریم که از سفر اجتناب کرده و سفرهای غیرضرور را تحمل کنند و سال جاری ممنوع باشد. البته بر مبنای مصوبه ای که هست در شهرهای قرمز و نارنجی کاملا ممنوع می باشد و در سایر شهرها هم با رعایت شیوه ها و پروتکلهای سختگیرانه بتوانند به سفر ضروری شان برسند.

آخرین وضعیت واردات واکسن کرونا
سخنگوی ستاد ملی کرونا ضمن اشاره به وضعیت واردات واکسن کرونا، اظهار داشت: طی یکی دو روز گذشته ۲۰۰ هزار دوز واکسن اسپوتنیک وی روسیه وارد کشور شد و با فاصله کمی هم ۲۵۰ هزار دوز واکسن سینوفارم هم از کشور چین وارد شده است و محموله های بعدی واکسن هم بزودی به دست مان می رسد که بتوانیم به سرعت واکسیناسیون را سرعت بیشتری بخشیم.
رییسی اظهار داشت: از همه مردم تشکر می کنم و بخصوص مردم عزیز خوزستان که در این شرایط سخت پروتکل ها را رعایت می کنند سپاسگذاریم. امیدواریم که بتوانیم شرایط را کنترل نماییم. از همه استانداران، مسؤلان دانشگاه ها و مردم مان در سرتاسر کشور تشکر می نماییم که با رعایت پروتکل هایی که انجام می دهند، چندین هفته است که وضعیت نسبتا باثباتی داریم که ان شاءالله ادامه یابد.1399/12/16
13:56:26
0.0 / 5
441
تگهای خبر: آب , ایمنی , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است