یك سالگی كرونا و پاندمی ای كه خسته نشده است

یك سالگی كرونا و پاندمی ای كه خسته نشده است مین فود: در 11 مارس سال 2020 میلادی بود که سازمان جهانی بهداشت (WHO) گسترش شدید ویروس کرونا (Sars-CoV-2) را بعنوان وقوع یک پاندمی در جهان اعلام نمود. در آن زمان بروز تعدادی از رویدادها قابل پیش بینی بودند اما بسیاری نیز در ابهام قرار داشتند.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، سازمان جهانی بهداشت با گذشت یک سال از شروع پاندمی کرونا هنوز نسبت به گسترش این ویروس در جهان و خصوصاً در کشورهای اروپایی ابراز نگرانی می کند.
تدروس آدهانوم، دبیرکل این سازمان می گوید که خیلی از دولت ها اقدامات کافی برای مقابله با شیوع سارس کووید۲ را انجام نمی دهند و این مساله نگران کننده است. شمار بیماران کووید ۱۹ و درگذشتگان به سبب مبتلاشدن به ویروس کرونا در جهان همچنان رو به افزایش است.
آنچه که بعنوان بهتان عدم تحرک کافی دولت ها از طرف تدروس آدهانوم اعلام شده، گریبان سازمان خود او را نیز گرفته است. با توجه به این که اعلام وقوع پاندمی در جهان در ۱۱ مارس ۲۰۲۰ تنها بعنوان یک اقدام رسمی قلمداد می شود اما به سازمان جهانی بهداشت نیز به سبب اعلام دیرهنگام پاندمی در جهان انتقادهای زیادی وارد شده است؛ موضوعی که حالا بعد از گذشت یک سال همه در باره آن توافق نظر دارند. همین طور این نهاد در ماه های اولیه همه گیری ویروس کرونا در سفارش نامه های خود اعلام می کرد که استفاده عمومی از ماسک الزامی نیست.
اما در آن زمان که کووید ۱۹ بعنوان پاندمی در جهان معرفی گردید در چین، کشوری که مبدا گسترش ویروس کرونا تلقی می شود، دوره گسترش شدید این ویروس به انتها رسیده بود. مقامات چینی در آن زمان تنها ۲۴ مورد جدید بیمار کرونائی را گزارش کردند که ۱۳ مورد آن در ایالت هوبئی بود که مرکز گسترش ویروس، شهر ووهان در آن واقع شده است. البته بعد از آن تردیدهایی درباره آمار رسمی اعلام شده در چین منتشر گردید اما با این وجود، آشکار است که سخت گیری های شدید اجتماعی که توسط نیروهای دولتی در ووهان اجرا شدند به نتیجه رسیدند و از آن تاریخ به بعد، موج جدیدی از گسترش ویروس کرونا در چین دیده نشده است.
اما همزمان کرونا با سرعت زیاد در جهان آغاز به گسترش دامنه خود کرده بود. نخستین اخبار از گسترش بیماری کووید ۱۹ در ایتالیا بسیار نگران کننده بود. چندی نگذشت که اتریش نیز مجبور شد همزمان با بیان تعطیلی عمومی کسب وکار و اماکن عمومی مرزهای خودرا با این کشور مسدود کند.
هفته ها بعد نه فقط سازمان جهانی بهداشت بلکه خیلی از دولت ها نیز تاکید می کردند که بستن مرزهای ملی وسیله مناسبی برای مقابله با ویروس کرونا نیست. در اواسط ماه مارس ۲۰۲۰ بود که با گسترش شدید ویروس، آمار خیلی از کشورها دراین زمینه به سرعت تغییر نمود.
تا کنون در جهان نزدیک به ۱۲۰ میلیون نفر به ویروس کرونا مبتلا شده اند و بیش از دو و نیم میلیون نفر نیز جان خودرا از دست داده اند.
به علاوه آمریکا در لیست کشورهایی که بیشترین قربانی را بر اثر مبتلاشدن به بیماری کووید ۱۹ داشته اند در جایگاه نخست قرار گرفته و تا حالا نزدیک به ۵۵۰ هزار نفر در ایالات متحده بر اثر مبتلاشدن به این بیماری جان خودرا از دست داده اند. بعد از آمریکا نیز کشورهای برزیل، مکزیک، هند، انگلیس، ایتالیا، روسیه، فرانسه، آلمان و اسپانیا قرار دارند.

نتیجه یک سال تجربه
یک سال پیش در زمان شروع پاندمی کرونا حتی تصور چنین فکری هم ممکن نبود که بعنوان مثال امروزه در اروپا بحث بر سر این است که کدام یک از چهار واکسن مجاز، موثرتر عمل می کند. تنها این مساله که واکسن هایی تهیه شده اند، تحقیقات زیادی در زمینه عملکرد و مقابله با ویروس کرونا انجام گرفته اند و همین طور داروهای موثری نیز شناخته شده اند، حدودا دور از تصور بود.
تحقیقات دراین زمینه ادامه دارند. تا کنون داروهایی مانند هیدروکسی کلروکین که اثرات موثری از خود نشان داده اند یا تحقیقات درباره آماده سازی آنتی بادی های جدید که آزمایشات گران و نادری هستند و همین طور داروی دگزامتازون که احیانا می تواند از واکنش بیش از اندازه سیستم ایمنی بدن جلوگیری کند و تحقیقات وسیعی درمورد آن در بریتانیا در حال انجام می باشد، همه این ها امیدبخش هستند.
از طرف دیگر باید مشخص شود که پاندمی کرونا چه لطمه هایی اقتصادی و اجتماعی را در کشورهای مختلف به وجود آورده است. آنچه تا کنون مشخص شده افزایش نگرانی از مشکلات اقتصادی در جوامع مختلف است و در عین حال اعتراض های فزاینده در خیلی از کشورها درحال شکل گیری است.
برای سازمان جهانی بهداشت نیز سال قبل سال آشفته ای بود. در ابتدا دونالد ترامپ، رئیس جمهوری وقت آمریکا، خروج این کشور از سازمان جهانی بهداشت را اعلام نمود. با انتخاب جو بایدن، باردیگر امیدها به ادامه کار با این سازمان جهانی افزایش یافت.
بنابر گزارش دویچه وله، سازمان جهانی بهداشت حالا نیز با چالش های جدیدی روبروست همچون شیوع ابولا در دو کشور آفریقایی گینه و کنگو.
در حالی که حالا بعد از گذشت یک سال همه به معجزه واکسیناسیون عمومی چشم دوخته اند اما بگفته سازمان جهانی بهداشت احتمال فراهم کردن میزان واکسن کافی برای عرضه عمومی و رسیدن به چنین هدفی قبل از اواسط سال ۲۰۲۱ ممکن نیست.
منبع:

1399/12/22
13:26:39
0.0 از 5
1256
تگهای خبر: ایمنی , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب مین فود مفید بود؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است