خطر موج چهارم منتفی نیست

روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با كرونا

خطر موج چهارم منتفی نیست به گزارش مین فود رئیس جمهور اظهار داشت: طبق گزارش وزیر بهداشت این هفته و هفته آتی واکسن بیشتری وارد کشور می شود و این امر سبب افزایش سرعت واکسیناسیون خواهد شد.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اعلان اینکه از همه دست اندرکاران ستاد خصوصاً وزیر بهداشت، تشکر می کنم، اظهار نمود: وزیر بهداشت در روزهایی که احساس مشکل کردند با دلسوزی به صحنه آمدند و با مردم صحبت کردند و آن روزهایی که اخبار خوشی رسید واکسن در اختیار ما قرار گرفت با لبخند آمدند و این خبر را به مردم اعلام نمودند. من بطور ویژه از ایشان تشکر می کنم و می دانم که چه سختی هایی در کارشان بوده است.
وی با تقدیر از کوشش های کادر درمان کشور، تولیدکنندگان و صداوسیما در ایام کرونائی افزود: این کاری که در یک سال و چند هفته انجام شده در ایران می تواند مجموعه ای مدون شود تا بعنوان یک نقشه راه در آینده مورد استفاده قرار گیرد که اگر خدای ناکرده بازهم گرفتار پاندمی شدیم از آن بهره برداری نماییم تا مدلی برای مقابله با بیماریهای واگیردار باشد یا اساسا به یک کتاب درسی برای آیندگان بدل شود.
روحانی اشاره کرد: در زمینه آمار بیماری هم بغیر از استان خوزستان که وضعیت خاصی دارد - هرچند تعدادی از بخش های استان رعایت کردند و نارنجی شدند - بقیه استانها شرایط نسبتاً خوبی دارند؛ البته استان هایی مثل البرز، کهگیلویه و چهار محال هم باید بیشتر رعایت نمایند ولی در مجموع وضعیت کشور خوب است اما باید مراقبت نماییم که وارد موج چهارم نشویم.
وی با اعلان اینکه اگر دو هفته مراعات نکنیم همه آمارها تغییر می کند، اظهار داشت: خطر موج چهارم منتفی نیست و وجود دارد، تا حالا تلاش و مراقبت شده و وارد این موج در کشور نشدیم، اما هر لحظه ممکنست این خطر پیش بیاید و ایام نوروز روزهای خاصی است و تحرک مردم در داخل و بیرون منزل بیشتر می شود.
وی تصریح کرد: در کوی و برزن و بازار و دید و بازدید و مسافرت ها هم تحرک بیشتر خواهد شد. بدین سبب به همان نسبت باید مراقبت ها بالا برود. مسئولان و صداوسیما باید به مردم بگویند که عیددیدنی با ماسک، بدون روبوسی و دست دادن باشد.
روحانی اضافه کرد: این مناسک و آدابی که در طول این مدت یک سال تمرین کردیم، حالا عید شد نباید آنرا کنار بگذاریم و باردیگر در کنار هم جمع شویم و پروتکل ها را رعایت نکنیم چونکه اگر یک نفر آلوده باشد همه آلوده می شوند.
رییس جمهور با تاکید بر اینکه ما هنوز به یک نقطه اطمینان بخش نرسیدیم، اظهار داشت: اگر چند ماه دیگر واکسن ها تزریق شود و نشان دهد که مفید و موثر است، آن زمان می توانیم بگوییم اگر این مراعات ها مقداری کم شود خیلی خطر ندارد.
وی افزود: طبق گزارش وزیر بهداشت این هفته و هفته آتی واکسن بیشتری وارد کشور می شود و این امر سبب افزایش سرعت واکسیناسیون خواهد شد.
روحانی با اشاره به مصوبات ستاد ملی کرونا تصریح کرد: در این ستاد ۴۸۱ مصوبه داشتیم که ۹۹ درصد اجرا شده و یک درصد باقیمانده هم در حال اجراست.
رییس جمهور با اشاره به تغییر سبک زندگی در وضعیت کرونائی اظهار داشت: ما ناچار شدیم مدل زندگی جدیدی را اجرا نماییم که برای مردم خیلی مشکل بود. چاره ای نداشتیم و خیلی از دستورالعمل ها را مردم ضروری می دیدند و تا میزان زیادی هم سبک زندگی جدید به وجود آمده را مراعات می کنند.
وی اضافه کرد: این رفتار با چیزی که ما همیشه عادت داشتیم کمی متفاوت می باشد اما چاره ای نبود و همه باید تلاش کنند تا در شرایطی قرار بگیریم با تولید واکسن ها و با ارتقای رعایت پروتکل ها بتوانیم شرایط خودرا بهتر نماییم.
روحانی با اعلان اینکه باید دید واکسن ها در مقابل گونه های جهش یافته کرونا چگونه عمل می کند، اشاره کرد: امیدواریم شرایط طوری باشد که مردم با مشکلات کمتری مواجه شوند.
رییس جمهور با اشاره به اینکه همه کشور از شروع اپیدمی کرونا یعنی یک مرجعیت واحد را دراین زمینه قبول کردند، اظهار داشت: وزارت بهداشت و پزشکان و متخصصان، صاحب نظر مرجع دراین زمینه شدند و همه به آنها گوش کردند که این خیلی مهم می باشد. اگر مرجعیت تغییر می کرد و هر کسی چیزی را می گفت، گرفتار می شدیم. مردم مرجعیت واحد را در کشور قبول کردند و همه پذیرفتند.
وی با اشاره به همراهی رهبری انقلاب با مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا، اظهار داشت: علاوه بر این علما و اندیشمندان حوزه و مراجع نگذاشتند فرقی بین علم و دین باشد. علم دین است و چیزی نیست که از دین جدا باشد. ریشه دین از وحی است و علم هم قانون و سنت های خداست که آنها را کشف می نماییم، بدین سبب این دو از هم جدا نیستند.
روحانی تصریح کرد: حوزه های علمیه، مراجع تقلید، سخنوران و علما همه یک صدا بودند و این بسیار باارزش است، اگر دوگانگی یا سه گانگی خصوصاً در ماه محرم، ماه رمضان، رجب، اعتکاف و در مناسک دینی ایجاد می شد این وضع را نداشتیم و خوشبختانه این همدلی موجب شد که بتوانیم به این شرایط برسیم.
رییس جمهور با اشاره به کوشش های شرکت های دانش بنیان برای تامین نیازهای بهداشتی کشور، اظهار داشت: شرکت های دانش بنیان به صحنه آمدند؛ ماسک، ونتیلاتور، سی تی اسکن، شوینده های بهداشتی را باید از خارج وارد می کردیم که اجازه نمی دادند اینها را وارد نماییم و اگر هم می توانستیم وارد نماییم شرایط و قیمتش خیلی زیاد بود و دست و بال ما هم برای انتقال پول باز نبود، اما شرکت های دانش بنیان در بخش تولید، دارو و تجهیزات بسیار تلاش کردند که خوشبختانه گرفتار مشکل نشدیم.
وی اضافه کرد: این همه تخت های بیمارستانی که در خوزستان طی یک هفته راه افتاد، نشان میدهد همه خصوصاً شرکت های دانش بنیان کار بسیار بزرگی انجام دادند. کادر درمان هم با شهامت و توانمندی و شجاعت وارد میدان شد و اگر تجهیزات بیمارستان ها نبود پرستاران ها و کادر درمان و تست نبودند تا این حد به موفقیت نمی رسیدیم و برای تست به خارج نیازمند می شدیم و نمی شد بموقع کیت های تست را وارد نماییم.
روحانی با اشاره به هماهنگی همه سران قوا در مقابله کرونا اظهار داشت: اگر قرار بود هر گروه راه خودرا می رفت نمی شد. همه قوا با همدیگر همکاری و همیاری کردند. مصوبات ستاد تایید مقام معظم رهبری را داشت و در مقابله با کرونا سپاه و ارتش هم همه توان خودرا آوردند و بیمارستان های خودرا در اختیار گذاشتند و همه ارکان کشور از مردم عادی گرفته و مسئولان تلاش کردند.
وی تاکید کرد: مسئله دیگر انسجام و هماهنگی همه قوا و نیروها در سراسر کشور بود و واقعا همه همدیگر را یاری کردند و اینطور نبود که قوه مجریه یک حرفی بزند و قوه مقننه و قضاییه هر کدام حرف دیگری بزنند، و سه قوه در کنار هم قرار گرفتند و همه یکدیگر را یاری کردند.
رییس جمهور با اشاره به رسیدگی های بهداشتی به مراکز نگهداری سالمندان، اظهار داشت: این کار بسیار تحسین برانگیز بود، در بعضی از کشورها سالمندان را رها کردند و گفتند اگر اینها مردند هم مهم نیست، ما باید به دنبال جوانان برویم. اما در ایران به هیچ وجه چنین موضوعی در مخیله کسی نیامد و این مراکز با همه وجود از سالمندان و معلولین مراقبت کردند و حالا هم سالمندان در واکسن زدن جزو گروه های مقدم هستند.
منبع:

1399/12/23
12:10:29
0.0 از 5
868
این مطلب مین فود مفید بود؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است