افزایش شهرهای قرمز و نارنجی و زنگ خطری جدی

سفرهای نوروزی آژیر كرونا را به صدا درآورد

افزایش شهرهای قرمز و نارنجی و زنگ خطری جدی علیرغم هشدارها و ابراز نگرانی های کارشناسان و مسؤلان وزارت بهداشت درباره صعود مجدد کرونا، بخصوص نوع جهش یافته آن، تاکید بر شکننده بودن اوضاع کرونا در کشور و درخواست در خصوص ایجاد ممنوعیت در سفر های نوروزی، اما سفرها جز در شهرهای نارنجی و قرمز آزاد است. این درحالی است که طبق اطلاعیه شماره ۶ کمیته امنیتی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا، هنوز چند روز از تعطیلات سپری نشده، شمار شهرهای قرمز و نارنجی کرونایی رو به افزایش گذاشته است.به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، کرونای انگلیسی با قدرت سرایت بیشتر و به قول وزارت بهداشتی ها، با بیماری زایی شدیدتر در کشور در حال گردش است. از طرفی در ایام پایانی سال بازار خرید عید در شهرهای مختلف داغ بود و متاسفانه در اواخر اسفند ماه هم میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی رو به کاهش گذاشت. به صورتی که دکتر سیما سادات لاری - سخنگوی وزارت بهداشت در روز ۲۴ اسفند ماه ۱۳۹۹، از کاهش چشم گیر رعایت پروتکل ها در کشور اطلاع داده و به ایسنا، اظهار داشته بود: میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی در کشور به ۶۰.۴۲ درصد رسیده که این میزان حدودا همانند اوایل آبان ماه بوده و کمترین مقدار در چهار ماه گذشته است.

بر این اساس با افزایش رفت و آمدها در واپسین روزهای سال ۱۳۹۹، به نظر می رسید که باید در انتظار افزایش آمار بیماری در کشور بود. موضوعی که پیش از این خیلی از متخصصان حوزه سلامت نسبت به آن اخطار داده و اعلام نموده بودند که در صورت عدم رعایت پروتکلهای بهداشتی و افزایش رفت و آمدها، خطر وقوع پیک جدیدی از بیماری در کشور وجود دارد.
مخالفت صریح وزارت بهداشت با سفرهای نوروزی
در عین حال متاسفانه به رغم اصرار و ابراز نگرانی شدید وزارت بهداشت از گردش کرونای انگلیسی و شکننده بودن وضعیت بیماری در کشور، سفرها جز در شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع نشد. این در شرایطی است که متخصصان و کارشناسان وزارت بهداشت بارها اعلام نمودند که با عنایت به گستره وسیع کشور و گوناگونی اقلیم، جابجایی افرادی که امکان دارد ناقل بیماری بوده و حتی خودشان هم خبر نداشته باشند، بسیار خطرناک بوده و می تواند به هزینه گزاف از بین رفتن جان تعداد زیادی از هموطنان مان تمام شود.

درباره سفرهای نوروزی باوجود تضاد در قول و عمل برخی مسؤلان، موضع وزارت بهداشت از روز نخست مشخص بود، وزیر بهداشت بارها و بارها صراحتا اعلام نموده بود که با سفر در نوروز مخالف است و از مردم خواست که حتی اگر تمام دروازه ها هم باز بود، سفر نروند. ما مطلقا موافق مسافرت نبودیم، نیستیم و نخواهیم بود. چونکه اولا مولفه جدیدی به نام ویروس جهش یافته انگلیسی به مولفه های سهمگین قبلی افزوده شد. عزیزان مطالعه کنند که این ویروس در کشورهایی مانند انگلیس، آلمان، ایتالیا و دیگر کشورهای اروپایی چه قتل عامی کرد. هم اکنون بیشتر از یک ماه است که ویروس در کشور می چرخد و هنوز مرگ های دو رقمی و به ندرت روزهایی مرگ سه رقمی می بینید. فکر نکنید که نظام بهداشت و درمان انگلیس که ۱۸۶۰ مرگ را در یک روز ثبت کرد، نظام ضعیفی است. اتفاقا نظام بسیار محکمی است، اما آهنگ گرفتار کننده این ویروس به شدت بیشتر از گام هایی است که مقتدرترین نظام های بهداشتی و درمانی می توانند بردارند.

به گفته نمکی، سفر یعنی جمعیت سیال و بنابراین نمی توانیم استمرار و تشدید طرح محله محور و خانه به خانه را دنبال نماییم. چونکه جمعیت در مسافرت سیال است و در دسترس ما نیست و بنابراین در تشدید بیماریابی و جمع کردن بیماری در سرتاسر کشور، لطمه می خوریم. بنابراین موافق سفر نبودیم و مهلتی می خواستیم تا در این مهلت مانند سال قبل بتوانیم یک ماه بیماریابی را تشدید کرده و این ویروس جهش یافته را مانند ویروس ووهان زمین گیر نماییم.

در عین حال خیلی از مقامات بهداشت و درمان کشور هم اخطار داده بودند که در صورت عدم ممنوعیت سفرهای نوروزی، خطر افزایش بار بیماری در کشور وجود دارد. خطری که هنوز چند روز از تعطیلات نوروزی نگذشته، گویا دارد خویش را نشان داده است. به صورتی که طبق اطلاعیه شماره ۶ کمیته امنیتی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا در ۳۰ اسفند ماه ۱۳۹۹، تعداد شهرهای قرمز و نارنجی رو به افزایش گذاشته است.

باید توجه کرد که طبق اعلام وزارت بهداشتی ها در تاریخ ۲۶ اسفند ماه ۹ شهرستان کشور در وضعیت قرمز و ۳۱ شهرستان کشور در وضعیت نارنجی بیماری کرونا قرار داشتند. این درحالیست که طبق اطلاعیه شماره ۶ کمیته امنیتی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا که روز گذشته از جانب وزارت کشور انتشار یافت، تعداد شهرهای قرمز به ۱۲ شهر و تعداد شهرهای نارنجی به ۳۹ شهر افزایش یافته است که می توانید این شهرها را در لینک مشاهده کنید.
در تهران هم روز گذشته فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران از نارنجی شدن دماوند و فیروزکوه اطلاع داده و اظهار داشته بود: در استان تهران شهرهای دماوند و فیروزکوه در زمره شهرهای نارنجی قرار گرفتند که بخشی از آن به علت افزایش ترددی است که در ایام اخیر شاهد بودیم. به نظر می آید کماکان مبتلا شدن استمرار دارد و با تغییر رنگ هایی که امروز در کشور رخ داده و در استان تهران، شاهد تغییر رنگ ها هستیم. بارها اعلام کردیم که شرایط کرونا بسیار شکننده و ناپایدار است و مرتبا در حال تغییر است. امروز در استان تهران شهرهای دماوند و فیروزکوه در زمره شهرهای نارنجی قرار گرفتند که بخشی از آن به علت افزایش ترددی است که در ایام اخیر شاهد بودیم. امکان دارد الگوهای شهری و کشوری مان در ایام آینده تغییر کند. امروز شکل گیری خوشه های جدید را در بعضی استانهای جنوبی همجوار خوزستان شاهد بودیم. ازاین رو به نظر می آید که تغییرات بگونه ای است که رنگ بندی تغییر می کند.

این مبحث زنگ خطری است که باید آنرا جدی بگیریم؛ چونکه در غیر این صورت باردیگر امکان دارد با موج سهمگین بیماری مواجه شویم و باردیگر با همان اشتباه گذشته یعنی عادی انگاری شرایط در زمان همه گیری کووید-۱۹، کرونا به ما حمله ور شده، بیمارستان هایمان را پر کند و جان عزیزان و هموطنان مان را به خطر بیندازد.

باید بدانیم که کرونا هنوز تمام نشده و در کمین است تا در لحظه ای غفلت گرفتارمان کند و داغ بر دلمان بگذارد. در عین حال هنوز دیر نشده و میتوان با کاهش رفت و آمد و ایجاد محدودیت های بیشتر در سفرهای نوروزی کرونا را کنترل کرد تا جان های بیشتری به خطر نیفتد و داغ های بیشتری بر دل مان نماند.

منبع:

1400/01/01
13:02:47
5.0 از 5
1115
تگهای خبر: آب , بهداشت , بیمار , بیمارستان
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است