راهكارهای حفظ و تقویت سلامت روان در تعطیلات نوروزی

راهكارهای حفظ و تقویت سلامت روان در تعطیلات نوروزی به گزارش مین فود حفظ سلامت روان و دوری از استرس یکی از عوامل اصلی در تقویت سیستم ایمنی بدن است. این روزها و در شرایط فعلی متخصصان اعلام می کنند که استرس عاملی برای تحلیل رفتن سلامت روان و بروز مشکل در سیستم ایمنی افراد است که ختی می تواند آنها را در مقابل ویروس کرونا هم ضعیف تر کند. تعطیلات نوروز فرصتی برای بازیابی قوای ذهنی از دست رفته و تقوت سلامت روان است اما به شرط آنکه راه های اصولی این کار را بلد باشیم.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، مراقبت از خود در شرایط بحران باوجود محدودیت ها، نه تنها یک لزوم، بلکه یک مهارت است. خیلی از افراد نه تنها هیچ مهارتی ندارند، بلکه یک روز تعطیل برایشان بسیار خسته کننده و کسالت بار است. این افراد بیشتر کسانی هستند که برای کار و فرار از امروز و به امید فردای نامعلوم زندگی می کنند.
بنابراین؛ اگر در روزهای تعطیلات نوروزی در منزل می مانید، برای حفظ سلامت روان خود به نکات زیر توجه کنید:
_ مراقب سلامت جسمی و روانی خود باشید.
_ برای روز های تعطیل خود برنامه ریزی کنید.
_ با افراد نزدیک خود بیشترگفتگو کنید.
_ زمان بیشتری را با فرزندانتان بگذرانید.
_ فعالیت بدنی و حرکتی داشته باشید.
_ به برنامه خواب و تغذیه خود توجه داشته باشید.
_ اخبار ناخوشایند و استرس زا را دنبال نکنید.
_ مطالعه کنید، دعا و نیاش کنید، به طبیعت بروید، موسیقی گوش کنید فیلم ببینید، از مکان های دیدنی و تاریخی و جذاب شهر خودتان بازدید کنید، ورزش کنید و... به تعبیری، نگاهی نو به سبک زندگی در این دوران گذار داشته باشید.
_ پذیرش واقیعت ها منجر به کاهش استرس می شود.
_ محدودیت های ناشی از بیماری کرونا، تغییرات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را در شرایط کرونا انکار نکنید.
_ از فرصت های بوجود آمده برای توانمند سازی خود برای کارهای لذت بخشی که سال ها و ماه ها به دنبال فرصتی برای انجام آنها بودید بپردازید.
بنابر اعلام دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، با عنایت به شیوع کرونا در کشور، یکی از عوامل موثر بر انتقال ویروس سفر کردن است. همه می دانیم که تعطیلات نوروز برای برخی تنها فرصت استراحت و سفر کردن است هرچند که به توصبه وزارت بهداشت بهتر است تا احد امکان از سفر کردن در تعطیلات نوروزی خودداری کنید اما، در صورتیکه لازم بود تا به برخی سفرهای ضروری اقدام کنید، برای حفظ سلامت روان و کاهش استرس روزهای کرونایی به نکات زیر توجه کنید:
_ همه می دانیم که درصد بالایی از تصادفات در کشور ناشی از عوامل روانی است، عواملی از قبیل: عدم توجه و تمرکزدر رانندگی، خواب آلودگی، تعجیل و پرخاشگری و... است. ترافیک همواره یکی از مهم ترین محرک های تنش روانی در رانندگی و بخصوص در سفرهای نوروزی بوده که باید تنش روانی آنرا کنترل کنید. معمولا در مواقعی که رانندگان پشت ترافیک های طولانی مکث می کنند، تحمل خویش را از دست داده و خستگی ناشی از ترافیک سبب می شود، بعداز رهایی از آن، با شتابزدگی و سرعت بیشتری مسافت را طی کنند که در خیلی از موارد همین مبحث سبب حوادث و اتفاقات ناگواری مثل تصادف و پرخاشگری و حتی تنش روانی بین سرنشینان خواهد شد.
_ شرایط سخت و خسته کننده سفر در روزهای تعطیلات را پیشبینی کنید. این امر منجر به کنترل رفتارهای نابهنجار در هنگام رانندگی و در نتیجه کاهش استرس و تنش روانی و رفتاری افراد می شود.
_ گوش کردن به موسیقی، پرهیز از نگاه کردن به گوشی موبایل و مکالمه تلفنی در مسافرت سبب جلوگیری از حادثه و آرامش روانی در همسفران و یا سرنشینان ماشین شما خواهد شد.
_ هنگامی که پشت ترافیک قرار دارید صندلی خویش را کمی عقب کشیده و تلاش کنید با تکیه دادن بیشتر به عقب عضلات بدن خویش را شل و رها کنید. یا اینکه برای چند ثانیه و یا دقیقه از خودرو خود خارج شوید.
_ موسیقی گوش کنید و تا حد امکان شرایط ماندن در ترافیک را برای خود آسان کنید. موسیقی ملایم می تواند به افراد آرامش دهد و خستگی ترافیک را کم کند ازاین رو از گوش دادن به موسیقی هایی با ریتم تند و صدای بلند خودداری کنید.
_ در مسافرت از گفت وگوهایی که به مشکلات کهنه و قدیمی خانوادگی مربوط می شود پرهیز کنید.
منبع:

1400/01/02
01:06:28
5.0 از 5
1043
تگهای خبر: ایمنی , برنامه , بهداشت , بیمار
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است