نامه انجمن طب سنتی به مجلس در واكنش به طرح تشكیل سازمان طب اسلامی

نامه انجمن طب سنتی به مجلس در واكنش به طرح تشكیل سازمان طب اسلامی به گزارش مین فود انجمن علمی طب سنتی ایران در نامه ای به هیات رییسه مجلس از آمادگی انجمن برای همکاری با مرکز پژوهش های مجلس جهت تدوین طرحی برای توسعه و تعالی طب سنتی ایرانی اطلاع داد.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، اعضای هیات مدیرعامل انجمن علمی طب سنتی ایران در نامه ای به هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در واکنش به طرح پیشنهادی برخی نمایندگان مجلس درباره تشکیل سازمان طب اسلامی و ایرانی با تکیه بر ضرورت ارتقاء و تقویت ساختار سیاستگذاری و تصمیم گیری در حوزه طب سنتی، «به دور از هرگونه شتابزدگی و اقدامات غیرکارشناسی»، آمادگی خویش را جهت تعامل علمی با مرکز پژوهش های مجلس به منظور تدوین طرحی جامع به هدف توسعه و تعالی طب سنتی ایرانی اعلام نمودند.
بر اساس گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وبدا)، متن نامه به شرح زیر است:
احتراماً مستحضرید طی دودهه اخیر، توجه به استفاده منطقی و علمی از ظرفیت طب های سنتی و مکمّل در نظام های سلامت دنیا افزایش قابل توجهی یافته است. برابر گزارش رسمی سازمان جهانی بهداشت، تا سال ۲۰۱۹ تعداد ۱۰۹ کشور قوانین و مقررات در رابطه با توسعه طب سنتی و مکمل را وضع کرده اند.
همسو با سیاست های جهانی، در ایران هم به منظور بهره مندی از مزیت های علمی و فرهنگی دانش بومی و حکمت بنیان طب سنتی ایرانی و استفاده از ظرفیت های بالقوه و بالفعل آموزشی، پژوهشی و پیشگیری و درمانی آن، اسناد و قوانین گوناگونی از جمله: سیاست های کلی سلامت، سند نقشه علمی جامع کشور، نقشه جامع سلامت کشور، سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی و قوانین برنامه توسعه پنجم و ششم، با تکیه بر توسعه روشمند طب ایرانی در بستر دانشگاه های علوم پزشکی و به تولیت وزارت بهداشت و درمان منجر به دستاوردهای پرارزش قابل عرضه ملی و بین المللی گشته است.
از سوی دیگر مقبولیت فرهنگی طب سنتی در بین توده های مختلف مردم و مطالبه رو به تزاید آنها برای دریافت این خدمات، سبب گشته است زمینه برای رشد شیادی و عرضه خدمات غیرعلمی و صدمه زا به سلامت جامعه فراهم شود که باعث نگرانی در متولیان و دست اندرکاران حوزه سلامت شده است، بخشی از این دغدغه ها در نامه هیات مدیره مجمع انجمن های علمی گروه پزشکی بعنوان نخبگان علوم پزشکی کشور به مجلس شورای اسلامی، در مورد طرح تأسیس سازمان طب اسلامی ایرانی به موازات نظام پزشکی آمده است.
توجه مجلس یازدهم به بستر سازی کارامد برای استفاده از ظرفیت طب های سنتی و مکمل با تشکیل فراکسیون طب سنتی که موضع تخصصی خویش را در نامه ای به وزیر محترم بهداشت در مهرماه ۹۹ با تاکید بر اهتمام مجلس بر ایجاد بستری امن جهت توسعه عالمانه طب سنتی ایرانی و کوتاه کردن دست مداخله گران اظهار داشت و همینطور تشکیل کمیته طب سنتی در کمیسیون بهداشت مجلس که محمل طرح بحث های این حوزه در کمیسیون تخصصی می باشد، فرصت مناسبی است تا با ارتقاء قانونمند و منطقی ساختارهای عرضه خدمات طب سنتی، زمینه تحقق الزامات اسناد بالادستی و بهره مندی مردم از خدمات تایید شده طب سنتی و مکمل فراهم شود. بند ۱۲ سیاستهای کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری، قانون تشکیل وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، و قانون تشکیل سازمان نظام پزشکی کشور خطوط کلی این ساختار را عرضه کرده اند.
انجمن علمی طب سنتی ایران ضمن تاکید بر ضرورت ارتقاء و تقویت ساختار سیاستگذاری و تصمیم گیری در این عرصه، به دور از هرگونه شتابزدگی و اقدامات غیر کارشناسی، آمادگی خویش را جهت تعامل علمی با مرکز پژوهش های مجلس به منظور تدوین طرحی جامع به هدف توسعه و تعالی طب سنتی ایرانی اعلام می نماید تا با بهره مندی از نقطه نظرات همه دغدغه مندان نظام سلامت کشور و در سایه وضع قوانین همسو با سایر قوانین بالادستی، زمینه عرضه خدمات امن سلامت به مردم عزیز کشور فراهم تر گردد.
به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، در ایام پایانی سال قبل طرح تشکیل سازمان طب ایرانی اسلامی با امضای ۲۶ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، تدوین و جهت بررسی های بیشتر و تصویب نهایی به هیئت رئیسه مجلس ارائه شد.1400/01/04
13:36:18
5.0 از 5
1068
تگهای خبر: برنامه , بهداشت , پزشك , خدمات
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است