هفته آتی وضع خیلی بدتر از این هفته می شود

هفته آتی وضع خیلی بدتر از این هفته می شود مین فود: وزیر بهداشت اظهار داشت: در اردیبهشت پوشش بسیار بالاتری از واکسیناسیون و در خرداد نیز باز هم پوشش بهتری از واکسن وارداتی و تولید داخل را خواهیم داشت.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی با حضور در ستاد مقابله با کرونا استان همدان با اشاره به پوشش واکسیناسیون قوی در اردیبهشت، اظهار نمود: هرچند برخی در عرصه واکسیناسیون ایران خباثت می کنند و به تشویش اذهان عمومی می پردازند اما تا ۲۰ روز دیگر با پوشش بالای واکسیناسیون با واکسن وارداتی و واکسن تولید داخل، روسیاهی برای آنها خواهد ماند.
وی با اعلان اینکه امروز گرفتار موج سنگین از یک ابتلای سنگین با یک ویروس به شدت ساری، هستیم، اشاره کرد: قبل تر گفته بودم که خودتان را برای درگیری با یکی از سنگین ترین مهاجمین بیولوژیک جهان تا به امروز آماده کنید و تمام این روزها را باتوجه به رصد ۱۴ ماهه و اصول علمی پیش بینی کرده بودم.


هفته آینده وضع خیلی بدتر از این هفته خواهد شد


نمکی اضافه کرد: هفته آتی وضع خیلی بدتر از این هفته خواهد شد کما اینکه وضع این هفته از هفته قبل بدتر است و ما روزهای به شدت سختی داریم.

وزیر بهداشت افزود: ما در هیچ کجای کشور کمبود دارو نداریم و با وجود اینکه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو کمتر از سال آرام ۹۷ ارز گرفتیم اما اکنون در هیچ کجای کشور کمبود دارو نداریم که البته این به مفهوم مصرف دارو خارج از پروتکل ها نیست.

وی با اشاره به میران فوتی های کووید ۱۹ همدان در روزهای عید نوروز، افزود: همدان در شب عید تنها هفت بیمار داشت در صورتیکه شب گذشته ۱۴۵۲ بیمار از انواع بسیار خطرناک این ویروس در این استان بستری شدند که در میان آنها اقشار مختلف مردم از سرباز، مردم و مسئولین به چشم می خورد.

نمکی اشاره کرد: ما سیاسی نیستیم و برای تضعیف و یا تقویت جریان سیاسی گام برنداشتیم. برای ما مصالح ملی و عزت جمهوری اسلامی و سلامت مردم مهم می باشد. اگر در وضعیت فعلی جمهوری اسلامی کرونا را باخت، وزارت بهداشت و دولت و رهبری کرونا را نباختند بلکه جمهوری اسلامی کرونا را باخت. باتوجه به دلیلهای مختلفی که به آنها ایمان دارم، با استمرار آبرومندانه جمهوری اسلامی در مجامع بین المللی، این فاز را خواهیم برد اما گفتمان ما بر این است که این فاز سنگین می تواند کشور را درنوردد و ما را گرفتار کند و این یک نظر کارشناسی است.

وزیر بهداشت اضافه کرد: شاید سیاست مداران از این آشفته بازار استفاده یا سوءاستفاده کنند اما این مشکل ما نیست. ما در نظر کارشناسی خود غرض و یک سو نگری نداریم و اگر روزی وزارت بهداشت خارج از این محدوده پا گذاشت فاتحه آن خوانده است.


تلاش کردم در طول این مدت خون بخورم و خاموش بنشینم

به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، وزیر بهداشت افزود: ایام سخت امروز را پیش بینی کرده بودم و می دانستم اگر برخی مسائل را رعایت نکنیم در چه گرداب سنگینی گرفتار خواهیم شد. کالبد شکافی بحث ها موجب رنجش برخی می شود و ما خاموش می شویم. برخی سیاست زدگی می کنند و از هر واژه ای با بهره برداری سیاسی برای زدن رقبا استفاده می نمایند و اینطور مملکتی که پر چالش است و مردمی که مشکلات عدیده ای دارند را به چالش وارد می کنند.

نمکی با اعلان اینکه تلاش کردم در طول این مدت خون بخورم و خاموش بنشینم، اشاره کرد: همکارانم ۱۴ ماه روز و شب خوش نداشتند و التماس می کنم به اینها رحم نماییم و تاب آوری اینها را ببینیم. همکارانم در همدان سه موج کووید را آنقدر زیبا و مدبرانه مدیریت کردند که کسی متوجه آن نشد. شاید این شیوه های بی سر و صدا و مدبرانه است که برخی تصور می کنند ما کاری نمی نماییم. اساسا در توفیق عمل ما در این موج ها دعای مومنین و نیک نفسان بی تاثیر نبوده اما برخی فکر می کنند این امواج تنها با دعا و ورد خنثی می شود و عملکرد گرایی همکاران ما را نمی بینند.

وی افزود: شاید نمی بینند همکاران من در همدان دیشب تا بامداد چه کشیدند و باوجود اینکه ۱۳ دستگاه اکسیژن ساز تهیه کرده و ۱۱ عدد نصب و دوتای آن در حال نصب است؛ رئیس این دانشگاه علوم پزشکی به چه کسانی برای کپسول اکسیژن ساز التماس کرد. که می داند در این ماه ها چه بر سر این کادر نجیب بهداشت و درمان گذشت؟. چه مریض ها و شهیدان و محرومیت ها که نداشتیم و کسانی را از دست دادیم که جای خالی آنها پر نمی گردد.

وزیر بهداشت همین طور اظهار داشت که از روز نخستی که پرستاری شعار "ما گر ز سر بریده می ترسیدیم، در محفل عاشقان نمی رقصیدیم" را بر پشت لباس پرستار دیگر نوشت، عده ای متوجه نشدند چه کسانی در این حوزه با کووید ۱۹ مقابله می کنند و هنوز هم خیلی ها متوجه نیستند. این عشق و این حرارت چنان باارزش است که با سخت ترین سختی ها خاموش نمی گردد.
نمکی با اعلان اینکه می دانستم همکاران نفس بریده ام گرفتار چه موج سنگینی خواهند شد و بدین جهت روزهای سختی با سوزن درون گذراندم، اضافه کرد: می دانستیم مواجهه با ویروس جهش یافته، چموش و سرکشی که NHS انگلیس (سرویس بهداشت ملی انگلستان) را به زانو درآورده، تمهیدات خودرا می خواهد و نمی توانیم در برخورد با آن برنامه ای نداشته باشیم. از ین رو "تشدید بیماریابی" را در قالب طرح شهید سلیمانی نوشتیم و لازمه آن جمعیت ساکن بود که مواج و سیال نباشد. چه جای دلخوری است وقتی تقاضا کردیم که جمعیت مواج عامل عدم اجرای این پروژه است.


از مردم چیزی را پنهان نکردیم

نمکی به بیان دلیلهای اعتماد مردم به وزارت بهداشت پرداخت و اظهار داشت: همچون این دلیلهای این است که وزارت بهداشت در اوج تحریم های ظالمانه توانست کرونا را مدیریت و میزان مرگ را به سمت یک رقمی ببرد. همین طور با مردم صریح و راست هرچه بود را گفت و از مردم چیزی پنهان نکرد. بزرگ ترین سرمایه حکومت ها حکمرانی مردمی است و اگر مردم را نداشته باشیم هیچی نداریم.

وی با تاکید بر اینکه کالبد شکافی آنچه گذشته است دردی از این مملکت دوا نمی کند، اضافه کرد: گاهی در دو یا سه استان پیک به تناوب داشتیم که به خوبی آنرا مدیریت می کردیم. امروز خوشه چین خرمن آتش گرفته ایم. آتشی به نیستان سلامت کشور افتاده است. کالبد شکافی اینکه چرا افتاد و چه می شد نیفتد را به تیم های کارشناسی می سپارم تا قضاوت کنند.


زانو نمی زنیم

وزیر بهداشت در بخش دیگر سخنان خود اشاره کرد: اهل زانو زدن در مقابل هیچ مشکلی نیستیم، کمااینکه در دفاع مقدس نیز بچه ها ایستادگی کردند و اینجا هم اثبات می نماییم که باوجود فشارها و تهدیدهایی که سیستم سلامت را محاصره کرده است زانو نمی زنیم. بااینکه ویروس نسبت به سال قبل خشن تر و مهاجم تر است اما ما نسبت به سال قبل آورده ارزشمندتری داریم. هرچند اگر هرکسی در دنیا بگوید امروز ویروس را خوب شناخته، نشانه جهالت اوست. این ویروس ناشناخته است و به نظر بنده حالا حالاها بشریت با آن گرفتار است.

وزیر بهداشت اضافه کرد: وظیفه ما همیشه ایجاد خوف نیست. خداوند چنین سفارش ای نکرده و خوف مستمر موجب فروپاشی اذهان مردم و خودمان می شود. با توسل به پروردگار از این مرحله به امیدواری عبور خواهیم کرد.

نمکی با اعلان اینکه یک دلی میان مدیریت استان همدان و دانشگاه علوم پزشکی و امام جمعه استان و... شکل گرفته است که بزرگترین پشتوانه دستیابی به موفقیت است، خطاب به مسئولین ستاد مقابله با کرونا استان همدان، اظهار داشت: پرهیز از سیاست زدگی و و تن دادن به امواج سیاسی را باید به شدت مراقبت نماییم. هرچه به انتخابات نزدیک تر می شویم عده ای از کاسبان سیاست تفسیرها و تحلیل ها و تخریب هایی ارائه می دهند. از تخریب نترسید. عده ای با کل نظام جمهوری اسلامی ایران بد هستند.

وی افزود: برخی رسانه ها روزی که فلان کشور مرگ ۱۸۰۰ و یا ۲۰۰۰ تا داشتند یک شب میزگرد نگذاشتند اما اینجا تا میزان مرگ از ۱۰۰ بالاتر می رود دانشمندان نشان دار را دعوت و تحلیل گوناگون ارائه می دهند. عده ای با شخص رهبری مخالف اند بطوریکه هنگامی که ایشان در پشتیبانی از مدافعین سلامت فرمایشی می کنند به ما حمله ناجوان مردانه می شود.


عده ای با شخص بنده خوب نیستند

زدن من اشتباه راهبردی است

نمکی با بیان اینکه، عده ای با دولت خوب نیستند، اضافه کرد: عده ای نیز با شخص بنده خوب نیستند و خدا انشالله به همه ما انصاف دهد. اگر عاقل باشند برای تخریب من که سرباز کوچک جمهوری اسلامی هستم وقت نمی گذارند. زدن من اشتباه راهبردی است.

وزیر بهداشت اشاره کرد: این حجمه ها وجود دارد اما شما صبوری کنید. من از روز نخست بیماری دعای "رب شهری صدری" موسی را با خود تکرار می کنم. معامله با خدا شیرین ترین نوع معامله است و خداوند به شکلی درهایی را به رویتان باز می کند که فکرش را نمی کنید. ما در سال های تحریم این همه تخت بیمارستانی افزایش دادیم، در سال کرونا شش سی تی اسکن به همدان فرستادیم، حقوق پرستاران را 2.5 برابر کردیم و... اینها همگی لطف خداوند و نشانه رحمت الهی است.


برخی برای دو رای حاضرند منافع ملی را به شدت زیر سوال ببرند

نمکی خطاب به مسئولین ستاد مقابله با کرونا استان همدان، سفارش کرد: سفارش من به شما عزیزان گوش نسپردن به آوای تفرقه است. وارد جریانات سیاسی نشوید. برخی برای دو رای حاضرند منافع ملی را به شدت زیر سوال ببرند.

وی همین طور اظهار داشت: حتما باید توسعه درمانگاه ها و مراکز ۱۶ ساعته، انجام تست در این مراکز و درمان سرپایی را مدنظر قرار دهیم چونکه اینها مهم ترین راه حل کاهش فشار بیمارستان است. همین طور حتما باید برای مریض بستری تست PCR صورت گیرد. عمل های الکتیو (عمل های غیر اورژانسی) را تعطیل کردیم و زمانی که اوضاع بهتر شود بخش غیر کرونائی را فعال می نماییم.

نمکی اضافه کرد: در جمهوری اسلامی نباید بگذاریم بیماری پشت درهای بیمارستان سرگردان باشد ولو اینکه تا الان نگذاشتیم و این آبرو را باید حفظ نماییم. ما بیش از ۲۰۰ هزار افاغنه بدون کارت را در این مملکت رایگان درمان کردیم. اگر می خواهید تختی را در بیمارستان راه بیاندازید انجام دهید، من تعهد می دهم تا ۱۰ روز دیگر پولتان را می دهم.


ویروس جهش یافته بعد از روز هشتم و نهم در عرض دو روز ریه را پر می کند


وی همین طور با تاکید بر پیگیری مریض های ترخیص شده، سفارش کرد: حتما کمیته ای برای ترخیص مریض بگذارید، با تشکیل کمیته تنفسی، اکسیژن و ترخیص به شرط پیگیری مریض در منزل این کار را انجام دهید. ویروس جهش یافته بعد از روز هشتم و نهم در عرض دو روز ریه را پر می کند. بدین جهت بعد از ترخیص مریض با حال خوش، حتما سوپروایزی برای پرسیدن حال مریض ها قرار دهید تا در صورت لزوم مریض به بیمارستان بازگردد. این تجربه اثبات شده است.

نمکی اظهار نمود: سرعت ابتلای ویروس از سرعت گام های ما بالاتر است و هنر ما باید این باشد که مریض سرپایی بستری نشود و مریض بستری به سمت مرگ ومیر نرود. مرگ ومیر غم انگیز ترین شاخص ما است. خواهش دارم در مسائل آموزشی و پژوهشی کووید را در تمام مسائل در نظر بگیرید. همه باید در کنار مریض کووید باشند.

وزیر بهداشت در آخر اظهار داشت: ازشما عزیزان پاک طینت در این شب های پر فیض التماس دعا دارم. انشالله واکسیناسیون کادر درمان را در کل کشور تمام می نماییم. تردیدی ندارم با عزم و نیت شما بزرگواران موج چهارم را به خوبی سپری خواهیم کرد.
1400/01/26
22:15:08
5.0 از 5
916
تگهای خبر: آب , برنامه , برند , بهداشت
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است