ارائه نتایج فاز اول تست انسانی واكسن كووپارس به سازمان غذا و دارو طی امروز یا فردا

رییس دانشگاه علوم پزشكی ایران خبر داد

ارائه نتایج فاز اول تست انسانی واكسن كووپارس به سازمان غذا و دارو طی امروز یا فردا رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران از ارائه تحلیل نتایج فاز اول تست انسانی واکسن کووپارس به سازمان غذا و دارو طی امروز و فردا اطلاع داد.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، دکتر جلیل کوهپایه زاده_ رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران در نشستی که به مناسبت هفته سلامت برگزار شد، درباره نتایج کارآزمایی بالینی واکسن کووپارس انستیتو رازی که با همکاری این دانشگاه انجام می شود، اظهار داشت: این کار ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ شروع شده بود و ۱۳۳ نفری که در دو دُز باید تزریق عضلانی دریافت می کردند به پایان رسید و بخش استنشاقی واکسن هنوز در حال انجام می باشد. تحلیل فاز اول تا آخر هفته گذشته انجام شد و نتایج تحلیل امروز یا فردا به سازمان غذا و دارو ارسال خواهد شد و بر مبنای نتایج به دست آمده از فاز اول، کمیته اخلاق سازمان اجازه فاز دوم را خواهد داد و امیدواریم این کار تا آخر هفته صورت گیرد.
وی اضافه کرد: امیدواریم در صورتیکه نتایج مورد قبول کمیته اخلاق باشد از هفته بعد فاز دوم را آغاز نماییم. البته فاز دوم از پیش مجوز انجام داشته اما لازم بود نتایج فاز یک برسد تا بتوانند فاز دوم را آغاز کنند. امیدواریم مشکل خاصی نباشد.
کوهپایه زاده افزود: دو گروه ۲۵۰ نفری که از افراد مورد نظر بر مبنای داوطلبان انتخاب می شوند و این فاز هم یک ماه و شاید کمی بیشتر زمان ببرد. بر مبنای برنامه از پیش تعیبی شده هم فاز اول و دوم حدود ۳ تا ۴ ماه زمان لازم دارد و فاز سوم هم از آغاز تیر ماه آغاز خواهد شد که اگر فاز اول و دوم نتایج مناسبی داشته باشد شاید بتوان فاز سوم را بر گستره بیشتری از افراد انجام داد.
کوهپایه زاده افزود: طبق پروتکل ها باید فاز سوم مطالعات به پایان برسد و سپس برای تزریق در گستره وسیع تر اقدام نماییم. در هر حال تابحال نتایج غیر رسمی بسیار قانع کننده بوده است و گفته می شود کووپارس حتی از برخی واکسن های وارداتی ایمنی زایی بیشتری بوجود می آورد.
وی با تقدیر و تشکر از کادر درمان که در پاندمی کرونا تلاش مضاعفی دارند، اظهار داشت: در سال ۱۴۰۰ کماکان با پاندمی کووید۱۹ دست به گریبان هستیم و هر روز جهش جدیدی از ویروس را شاهد می باشیم تا زمانی برسد که از نظر واکسیناسیون، رعایت پروتکل ها و ایمنی جمعی به نقطه قابل قبولی برسیم، گریزی از شرایط نیست. در این راستا از کادر درمان، شهدایی دادیم ولی آنچه که مهم می باشد این است که از سلامت مردم غافل نشدند.
وی اضافه کرد: دانشگاه ما مفتخر است که با نگاه دانشگاه نسل نو در راه آموزش و خدمت دهی حرکت می کند. دانشگاه ها همه انرژی خویش را پارسال پیرامون بیماری کرونا گذاشتند و ما مفتخریم که با بیشتر از ۵ میلیون و ۴۰۰ هزارنفر افراد زیر پوشش بیشترین بار رجوع و خدمت رسانی را داشتیم و در استان تهران از نظر تحمل بار بیماری کرونا شاید حتی نخستین باشیم. البته هنوز جای خدمت رسانی بهتر هم است اما فراموش نکنیم ما در شرایط تحریم با کرونا روبرو شدیم.
کوهپایه زاده افزود: در سال ۱۳۹۹ با تلاش همکارانمان بیمارستان شهید سردار سلیمانی را در شهر قدس با ۱۶۰ تخت افتتاح کردیم تا این بیمارستان به جمعیت ۴۰۰ هزار نفری آن منطقه کمک نماید. از طرفی امیدواریم سال جاری هم بیمارستان ملارد را با ۱۶۰ تخت افتتاح نماییم. همینطور پروژه اضافه کردن ۳۰۰ تخت جدید به بیمارستان فیروزآبادی در دست اقدام است تا بتوانیم افزایش تخت مناسبی داشته باشیم. در بحث بیمارستان شهریار هم امیدواریم پروژه به لحاظ ساختمانی به سرانجام خوبی برسد که تا آخر سال در اختیار مردم قرار گیرد.
در ادامه این نشست دکتر بابک عشرتی_ معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، درباره واکسیناسیون سالمندان، تصریح کرد: دانشگاه ما هم بر مبنای دستورالعمل وزارت بهداشت از ۳شنبه گذشته واکسیناسیون سالمندان بالای ۸۰ سال را شروع کرده است و دو گروه سالمند داریم که شامل افرادی هستند که پرونده الکترونیک سلامت دارند که با آنها تماس می گیریم و دسته دوم کسانی هستند که اطلاعاتی از آنها نداریم که بعد از اعلام شروع به کار سامانه salamat.gov.ir اطلاعات خویش را ثبت کرده و به ما یا دانشگاه تهران و شهید بهشتی ارجاع داده می شوند. ما ۱۲ مرکز تزریق واکسن داریم و تا هم اکنون حدود بیشتر از ۶۰۰۰ دُز برای سالمندان واکسن تزریق کردیم و هنوز هم سایر گروه ها مانند بیماران خاص، پاکبانان و پزشکان را برای تزریق واکسن داریم. دریافت واکسن به هیچ عنوان به معنای عدم رعایت پروتکلهای بهداشتی نیست.
وی اضافه کرد: بین ۳ دانشگاه علوم پزشکی شهر تهران هماهنگی انجام شده تا مراکز واکسیناسیون در سوله و سالن ورزشی و... راه اندازی نماییم تا سرعت واکسیناسیون افزایش یابد.
منبع:

1400/02/12
13:03:21
5.0 از 5
666
تگهای خبر: آب , ایمنی , برنامه , بهداشت
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است