مشخصه انحصاری واكسن ایرانی كووپارس

در گفت وگو با مین فود تشریح شد

مشخصه انحصاری واكسن ایرانی كووپارس مین فود: رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران آخرین وضعیت کارآزمایی بالینی واکسن کووپارس موسسه رازی را تشریح نمود.


دکتر جلیل کوهپایه زاده در گفت و گو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت کارآزمایی بالینی واکسن کووپارس موسسه رازی، اظهار داشت: فاز اول مداخله انسانی واکسن کووپارس از ۱۰ اسفندماه بر روی ۱۳۳ داوطلب شروع شد و تا اواخر فروردین ماه به انجام رسید. اطلاعات تحلیل های اولیه پس از فاز اول انسانی برای سازمان غذا و دارو ارسال شده است.
وی درباره نتایج این تحلیلها اظهار داشت: برآورد ما این است که این واکسن در همین فاز اول هم فراتر از پیش بینی اولیه توانسته قدرت ایمنی زایی داشته باشد و این امیدواری را بوجود می آورد که فازهای دوم و سوم کارآزمایی بالینی هم به خوبی صورت گیرد و این واکسن بتواند در زمینه مبارزه با کووید در سطح ملی مورد استفاده قرار گیرد.
کوهپایه زاده افزود: بعد از دریافت پاسخ سازمان غذا و دارو، امیدواریم فاز دوم کارآزمایی بالینی واکسن کووپارس در دو گروه ۲۵۰ نفری که انتخاب و غربالگری اولیه نفرات هم با همراهی خوب مردم تا حدی زیادی انجام شده، برقرار شود. قاعدتا این فاز نیز مدتی را به دنبال خواهد داشت و زمانی را خواهد برد و امیدواریم تا آخر خرداد ماه و اوایل تیرماه این فاز نیز به نتیجه برسد. برای فاز دوم نیز تحلیل هایی نیاز است و بعد از طی مراحل آن، مرحله سوم مداخله انسانی شروع می شود.
کوهپایه زاده درباره پیش بینی های صورت گرفته برای تولید انبوه واکسن کووپارس اظهار داشت: پیش بینی ها این است که اواخر تابستان بتوانیم به بحث تولید انبوه برسیم؛ البته این در صورتی است که همه موارد به خوبی پیش رود و نتایج به لحاظ علمی قانع کننده باشد. از طرفی هم همه این شرکتها باید بتوانند تیراژ بالا در حد چندین میلیون در ماه را تولید کنند و این خاصیت و قابلیت هم تا به امروز در هر کشوری نبوده و امیدواریم این توانمندی در سطح کشور برای این چند واکسنی که مطرح هستند، ایجاد شود.
وی درباره تامین تجهیزات تولید انبوه واکسن کرونا در کشور اظهار داشت: تامین تجهیزات در حال انجام است؛ هم کووایران برکت و هم کووپارس در حال آماده سازی قراردادهایی با شرکتهایی هستند که یا با همراهی آنها یا با خرید تجهیزاتی بتوانند این زیرساخت را ایجاد کنند. این زیرساخت در حد تیراژهای چند میلیون در ماه در هر کشوری نیست و شاید زیر ۱۰ کشور باشند که این توانایی را داشته باشند.
وی درباره دُز استنشاقی واکسن کووپارس نیز به ایسنا اظهار داشت: مشخصه انحصاری بودن واکسن کووپارس این است که پس از دوزهای اول و دوم عضلانی، یک دز تدخینی هم دارد که در هیچ کدام از واکسنهای مشابه نه در سطح ملی و نه در سطح بین المللی نیست. این مساله کمک می نماید که به لحاظ تنفسی نیز ناقل بودن فرد تزریق کننده به حداقل برسد؛ بدین سان که بوسیله بینی موجب شود انتقال ویروس از جانب این فرد به حداقل برسد. این هم از برتری های واکسن کووپارس ایرانی است.
به نقل از ایشان، دوز سوم تدخینی واکسن کووپارس، در فاز اول انسانی در روز ۵۱ تزریق، انجام می شود.
وی درباره عواض این واکسن در فاز اول انسانی، اظهار داشت: عارضه در حد مختصر و قابل پیش بینی بوده است و همه واکسنها این علائم را دارند. در مجموع هیچ اتفاق عمده ای که مانع باشد، در فاز اول مشاهده نشد و بصورت مناسبی هم قدرت ایمنی زایی داشتند. اما طبیعتا باید این مساله در جمعیتهای بیشتر و در فاز دوم و سوم هم تایید گردد.
منبع:

1400/02/19
15:18:58
5.0 از 5
600
تگهای خبر: ایمنی , پزشك , خرید , دارو
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است