كرونا صنعت واكسن سازی كشور را رونق داد

رئیس سازمان غذا و دارو:

كرونا صنعت واكسن سازی كشور را رونق داد مین فود: البرز رئیس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: ما در 100 سال اخیر توفیق چندانی در عرصه تولید واکسن نداشتیم اما بواسطه شیوع ویروس کرونا صنعت واکسن سازی کشور رونق پیدا کرد و تا فروردین سال آینده با همکاری پنج شرکت دارویی می توانیم 197 میلیون دوز واکسن تولید نماییم.محمدرضا شانه ساز روز سه شنبه ۲۱ اردیبهشت در مراسم رونمایی از نخستین تولید انبوه واکسن کرونای برکت با اشاره با آنکه ما در سخت ‍ ترین شرایط تحریم وارد فاز شیوع بیماری کرونا شدیم، اظهارکرد: دشمنان تصور می کردند که می توانند در این شرایط در حوزه سلامت و دارو ملت ایران را به زانو درآورند اما به یاری خداوند ما در این میدان هم توانستیم امید بدخواهان و دشمنان را ناامید نماییم.

به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: ما از سال ۹۷ تا حالا در زمینه تولید دارو و تجهیزات پزشکی بسیار موفق عمل کردیم و تولید دارویی ما نسبت با سال ۹۲، با رشد ۹۲ درصدی همراه بوده است و همین طور در این سال ها واردات دارویی ۲۱ درصد کاهش داشته است.

این مسئول بیان کرد: در حوزه ارزبری دارو هم، ۱۰ درصد افزایش ارزبری برای تولید مواد اولیه و ۲۹ درصد ارزبری را در زمینه واردات دارو، تجهیزات پزشکی و مکمل، داروهای طبیعی و شیرخشک کاهش دادیم.

این در ادامه با اعلان اینکه در سال ۹۷، ۷۵ درصد بازار دارویی در اختیار واردات و ۲۵ درصد در اختیار تولید بود، اضافه کرد: امروز ۸۸ درصد نیاز دارویی کشور در داخل کشور تولید و تنها ۱۲ درصد از خارج تامین می شود.

وی با تاکید براینکه تحریم ها برای این وضع شد تا صنعت دارویی ما را نابود کند، اظهار داشت: ما توانستیم تحریم را به فرصت تبدیل نماییم و به جایگاه بهتری در این عرصه برسیم. در زمینه مقابله با ویروس کرونا نیز از روز اول ستاد مقابله با کرونا به کمک وزارت بهداشت آمد و دراین زمینه اقدامات بسیار موثری صورت گرفت.

شانه ساز افزود: امروز نیز در عرصه تولید واکسن بسیار موفق عمل کرده ایم، ما در ۱۰۰ سال اخیر توفیق چندانی در عرصه تولید واکسن نداشتیم اما بواسطه شیوع ویروس کرونا صنعت واکسن سازی کشور را رونق دهیم و تا فروردین سال آینده با همکاری پنج شرکت دارویی می توانیم ۱۹۷ میلیون دوز واکسن تولید نماییم.

وی در آخر با اعلان اینکه همه این فعالیت ها در سایه بهره مندی از توان نیروی داخلی، دانش نخبگان و جوانانی که در این عرصه فعالیت می نمایند عملیاتی شده است، اظهار داشت: واکسن شاهراهی از مجموعه علوم است و تولید آن حساسیت بسیاری نسبت به سایر محصولات دارد بدین سبب کشوری که بتواند واکسن تولید نماید اساسا درحوزه پزشکی به جایگاه بالایی رسیده است.

منبع:

1400/02/22
12:42:30
5.0 از 5
630
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است