توسعه فناوری مكمل برای تشخیص بیماری ها

در گفت وگو با مین فود مطرح شد

توسعه فناوری مكمل برای تشخیص بیماری ها بیورزونانس بعنوان فناوری مکمل در کنار روش های تشخیصی و درمانی روشی است که از راه ارسال امواج بی خطر پزشکان را در تشخیص و درمان بیماری ها یاری می کند و هم اکنون محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر با توسعه این فناوری موفق شدند بعضی از ماژول‎ های دستگاه کلاسیک بیورزونانس را بازسازی کنند.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، بیورزونانس، یک رویکرد درمانی- پزشکی است که در آن امواج الکترومغناطیسی را میتوان برای تشخیص و درمان بیماری های انسان مورد استفاده قرار داد. اصول درمان به روش بیورزونانس بر این مضمون است که سلول های زنده دارای فرکانس های مخصوص به خود بوده و نسبت به فرکانس های اعمالی پاسخ می دهند و درصورتی که، فرکانس هایی که در تعادل و توازن با بافت زنده نباشند، باعث بیماری می شوند.
ازاین رو با استفاده از ابزارهای درمان فرکانسی میتوان این عدم توازن ها را پیش از این که منجر به بیماری شوند، اصلاح کرد.
گفته می شود که این روش درمانی برای نخستین بار در ارتش آلمان نازی برای تشخیص و درمان سربازان به کار گرفته شد. درمانگران با استفاده از دستگاههای بیورزونانس در تلاش هستند تا انواع مختلفی از بیماری ها را در انسان شناسایی و مبادرت به درمان آن کنند.
به قول دکتر ایمانزاده، معاون آموزشی مرکز تحقیق و توسعه بیورزونانس دانشگاه صنعتی امیرکبیر، این فناوری برای تشخیص بیماری ها است و کاربرد آن به معنای حذف روش های سنتی تشخیص بیماری ها نیست، بلکه بعنوان ابزار کمکی و تکمیلی می تواند پزشکان را در تشخیص و درمان بیماری ها یاری کند.
دانش بیورزونانس در خدمت نظام سلامت جوامع
دکتر مهرداد ایمانزاده، معاون آموزشی مرکز تحقیق و توسعه بیورزونانس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفت و گو با ایسنا، بیورزونانس را یک دانش و فناوری نوین دانست که از راه امواج الکترومغناطیس در رنج فرکانسی بسیار پایین که دارای امواجی بی خطر برای بدن انسان است، پزشکان را برای تشخیص، مدیریت سلامت و بهبود بیماری ها یاری می کند.
وی افزود: بر این اساس دستگاه بیورزونانس امواج الکترومغناطیس با فرکانس مشخص را برای هر عضو و ارگان از بدن ارسال می کند و بر مبنای بازخورد رزونانسی که دریافت می کند، نهایتا تشخیص کیفی درباره وضعیت سلامت و یا عدم سلامت بافت ها، ارگان ها و اعضای بدن را عرضه می دهد. از طرفی این سیستم از راه مداخلات ارتعاشی (امواج الکترومغناطیس اصلاح کننده) در بدن می تواند سبب تغییر و اصلاح در فرکانس امواج بیوالکترومغناطیس غیر طبیعی بدن شود و از این طریق به ارتقای سلامت و بهبود بیماران کمک نماید.
ایمانزاده تصریح کرد: تحقیقات نشان داده است که کلیه سلول های زنده شامل سلول های بدن انسان، میکروارگانیزم ها و سلول های جانوری دارای یکسری ارتعاشات الکترومغناطیس با منشا بیولوژیک هستند که به آنها ارتعاشات بیوالکترو مغناطیس می گویند. این ارتعاشات در حالت سلامتی، دارای یک فرکانس ثابت و مشخصی هستند، ولی وقتی سلولی گرفتار مشکلات پاتولوژیک و بیماری می شود، فرکانس طبیعی این ارتعاشات تغییر می کند.
معاون آموزشی مرکز تحقیق و توسعه بیورزونانس افزود: بر این اساس اگر دستگاهی داشته باشیم که اطلاعات ارتعاشی بافت و ارگان سالم و عوامل موثر بر سلامت مانند میکروارگانیزم ها را داشته باشد و آنرا به بدن بتاباند و پاسخ رزونانسی آنرا آنالیز کند، میتوان از آن برای تشخیص وجود و یا عدم وجود بیماری در سلول، بافت و ارگان استفاده نماییم.
این عضو هیات مدیره انجمن علمی بیورزونانس ایران با تکیه بر این که دستگاه موجود در مرکز تحقیق و توسعه بیورزونانس اطلاعات ۵۷ هزار آیتم ارتعاشی در رابطه با سلامت انسان را در اختیار دارد، اظهار داشت: بر این مبنا دستگاه بیورزونانس این مرکز، از میان این آیتم ها، ارتعاش مورد نظر پزشک را به بدن می تاباند و اگر پاسخ رزونانسی مناسب را دریافت کرد، دستگاه اعلام می کند که از لحاظ الکترومغناطیسی، آیتم مورد بررسی را در بدن یافته است.
وی با تکیه بر این که تنها بر اساس یک تست ساده، تشخیص بیماری قطعی نیست، سیستم بیورزونانسی را یک روش کمک تشخیصی توصیف کرد و خاطرنشان کرد: کاربرد این دستگاه به معنای کنار گذاشتن سایر تست های تشخیصی طب رایج نیست، بلکه این روش یک روش مکمل است که در کنار روش های طب رایج می تواند در حوزه تشخیص مورد استفاده پزشکان قرار گیرد.
کمک به بهبودی سریع تر و موثرتر بیماری ها
معاون آموزشی مرکز تحقیق و توسعه بیورزونانس دانشگاه صنعتی امیرکبیر، بیورزونانس را در دسته نگاههای "کل نگر" در حوزه سلامت دانست و اضافه کرد: برخلاف طب رایج که معمولاً نگاهی جزء نگر و تخصص محور به بیماری ها دارد، این روش، کل نگر است؛ برای مثال در طب رایج، زمانی که فرد گرفتار یک بیماری روماتولوژیک و مفصلی می شود، به متخصص روماتولوژی رجوع می کند و روماتولوژیست بیمار را عمدتا از دید تخصصی خود مورد بررسی و درمان قرار می دهد و کمتر به جنبه های دیگر موثر بر سلامتی مثلا زمینه های عاطفی و روانی و یا مشکلات سبک زندگی و اشکالات تغذیه و... فرد می پردازد، در حالیکه نگاههای کل نگر مثل بیورزونانس، سلامت بیمار را هم زمان از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار می دهند و به مدیریت سلامت به صورت یکپارچه توجه دارند.
وی تصریح کرد: بیورزونانس در بررسی های تشخیصی خود نیروی عمومی و توان حیاتی بدن، وضعیت خلقی، عاطفی و روانی فرد و عوامل جسمی دخیل در بیماری ها را به صورت همزمان مورد ارزیابی قرار می دهد و بعد از رسیدن به تشخیصی جامع در مرحله بعد با مداخلات ارتعاشی اصلاح کننده به متعادل سازی بدن می پردازد. در واقع طب بیورزونانس، ارگان ها و اعضای بدن را بررسی می کند تا ارگان های درگیر و عوامل بیماری زای آنها مثل عوامل عفونی، کمبود ویتامین ها و املاح، آلرژن ها، سموم و عوامل سوء خارجی مثل ارتعاشات الکترومغناطیسی مضر و غیره را بیابد و بر مبنای آنها به امر مدیریت بیماری ها بپردازد و کمک به ارتقاء سلامت فرد کند.
این عضو هیات مدیره انجمن علمی بیورزونانس ایران با تکیه بر این که این روش فقط به رفع شکایات و علایم سطحی بیماری بسنده نکرده، بلکه به تشخیص و بهبود ریشه ای آنها کمک می نماید، افزود: بیورزونانس همینطور می تواند در راه مدیریت سلامت فرد سموم و مواد زائد تجمع یافته در بدن را تشخیص دهد و تأثیر آنها را بر سلامت فرد معین کرده و اقدامات لازم برای سم زدایی و جلوگیری از تجمع مجدد آنها را عرضه و اجرایی کند.
روش تشخیصی غیر تهاجمی
معاون آموزشی مرکز تحقیق و توسعه بیورزونانس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به اینکه این روش در کنار سایر تجهیزات کمک تشخیصی موجود در طب رایج می تواند تشخیص کامل تر و جامع تری را برای پزشکان امکان پذیر کند، اظهار داشت: دستگاه بیورزونانس در مورد برخی از مشکلات و بیماری ها نتایج کمک تشخیصی و کمک درمانی بهتری را عرضه خواهد نمود. ازجمله این موارد میتوان به آلرژی ها، عفونت ها، بیماری های همراه با درد، بیماری های روان تنی، اختلالات خلقی مثل اضطراب و افسردگی و هم بی خوابی ها، سردردها و برخی از مشکلات هورمونی و برخی بیماری های متابولیک و مشکلات روماتیسمی اشاره نمود.
ایمانزاده با تکیه بر این که بیورزونانس به هیچ روی جایگزین طب رایج محسوب نمی گردد، اظهار داشت: این روش بعنوان یک روش و ابزار مکمل در کنار روش های طب رایج به کار می رود و البته امکانات تشخیصی و مداخلات ارتعاشی بیورزونانس تنها به مسیر فیزیوپاتولوژی طب رایج محدود نبوده و علاوه بر امکان ورود و مداخله از رویکرد تشخیصی طب رایج میتوان از نگاههای طب های سنتی و مکمل شناخته شده مثل طب سوزنی، هومئوپاتی و درمان با داروهای گیاهی هم به امر تشخیص و مدیریت سلامت ورود کرده و به بیماران و پزشکان یاری رساند.
وی بیورزونانس را یک روش غیرتهاجمی و بی خطر توصیف کرد و خاطرنشان کرد: در طب رایج معمولاً در جریان درمان دارویی یک ماده شیمیایی از خارج وارد بدن می شود و بر عملکرد بخش های مختلف بدن تأثیر می گذارد، در حالیکه طب بیورزونانس از ترکیبات و تاثیراتی مشابه داروهای شیمیایی رایج استفاده نمی کند، بلکه با انتقال اطلاعات و اثرات امواج الکترومغناطیس به بدن سبب اصلاح عملکرد بافت و ارگان مورد نظر می شود.
ایمانزاده افزود: انتقال این اطلاعات و تاثیرات می تواند از راه تابش مستقیم امواج مختلف به بدن یا عضو درگیر صورت گیرد و یا با مصرف ترکیبات حامل اطلاعات امواج الکترومغناطیس صورت گیرد که این ترکیبات از مواد ساده و بی ضرری مثل آب یا گرانول های قند ساخته شده اند و اطلاعاتی که از راه این مواد ساده به سلول ها و بافت های بدن منتقل می شوند، می توانند عملکرد آنها را تعدیل یا اصلاح کنند.
این محقق با تاکید براینکه در بیورزونانس از ترکیبات شیمیایی خاص و ناموجود در بدن استفاده نمی گردد، اظهار داشت: بر همین مبنا با استفاده از بیورزونانس ضرر یا عوارض جانبی داروهای شیمیایی متوجه بیمار نخواهد شد، در ضمن از آنجائیکه امواج مورد استفاده در بیورزونانس از توان و انرژی فیزیکی پایینی برخوردار می باشند، این روش به هیچ وجه باعث صدمه به سلول ها، بافت ها و ارگان های فرد بیمار نمی گردد، ولی در هر حال برای اطمینان بیشتر کاربر بیورزونانس حتما باید از دانش و مهارت لازم جهت استفاده از دستگاه بیورزونانس برخوردار باشد.
گام های ابتدایی برای بازسازی دستگاه بیورزونانس در کشور
معاون آموزشی مرکز تحقیق و توسعه بیورزونانس، ضمن اشاره به عرضه دستگاه ‎های متنوع بیورزونانس اظهار داشت: بیشتر از ۱۰۰ سال است که این علم جدید وارد عرصه شده و تابحال دستگاههای متنوعی از بیورزونانس طراحی و ساخته شده است و خوشبختانه هم اکنون آزمایشگاه تحقیقات فناوری بیورزونانس دانشگاه امیرکبیر هم بیشترین تنوع از دستگاههای بیورزونانس را در ایران در اختیار دارد که همچون این دستگاه ها می‎ توان به دستگاه پیشرفته و هوشمندی اشاره نمود که با قرار دادن یک هدست فرستنده و گیرنده امواج بر روی سر بیمار می تواند به صورت اتوماتیک و درعرض چندین دقیقه تمام بدن را از لحاظ بیوالکترومغناطیس بررسی و آنالیز کرده و اطلاعاتی درمورد وضعیت کلی سلامت بدن فرد، وضعیت ارگان ها و اندام ها، وضعیت میکروارگانیسم ها، وضعیت املاح و ویتامین ها و مواد زائد و غیره در اختیار پزشک قرار دهد.
وی با اشاره به اینکه دو کشور روسیه و آلمان همچون کشورهای پیشروی هستند که تحقیقات بنیادی مهمی در زمینه بیورزونانس انجام داده اند، اضافه کرد: دستگاهی که در این دانشگاه کاربردی شده، عموما بر مبنای تکنولوژی روسی است؛ ولی ما در زمینه ساخت این دستگاه تحقیقاتی را در دستور کار داریم و در این راه توانسته ایم بعضی از ماژول‎ های دستگاه کلاسیک بیورزونانس را بازسازی نماییم.
مدیریت سلامت با فناوری لبه دانش
وی با تکیه بر این که تعداد جلسات استفاده از تجهیزات بیورزونانس در امر مدیریت سلامت بیماران به عوامل مختلفی همچون نوع، شدت و مدت بیماری و همینطور سن، بنیه و شرایط جسمی بیمار بستگی دارد، اظهار داشت: این مداخلات امکان دارد از یک تا چند جلسه در بازه زمانی چند هفته تا چند سال زمان ببرد و از طرفی ظرفیت اصلاحی بدن در این حوزه از اهمیت بالایی برخوردار است، بگونه ای که ظرفیت ترمیم و اصلاح بدن یک کودک بسیار بالا است.
به قول این محقق، به صورت عموم کودکان سریع تر از بیورزونانس نتیجه می گیرند، در صورتیکه قدرت ترمیمی اصلاحی بدن یک فرد مسن مبتلا به بیماری های مزمن، بسیار کمتر است. ازاین رو چنین فردی به تعداد جلسات و زمان بیشتری برای بهبود وضعیت خود نیاز دارد.
ایمانزاده تشخیص و مدیریت سلامت در روش بیورزونانس را اختصاصی و مطابق با شرایط خاص هر بیمار دانست و در اینباره توضیح داد: مداخله ارتعاشی و پکیج اصلاحی بیورزونانسی کاملا به صورت اختصاصی برای هر بیمار در نظر گرفته می شود و حتی اگر بیماری دو فرد یکسان باشد، مداخله ارتعاشی هر یک از آنها متفاوت خواهد بود و هم در هر جلسه بیورزونانس، محتوای اصلاحی و مداخله ارتعاشی برای هر فرد نسبت به جلسه قبل اغلب تفاوت دارد؛ چونکه ساختار ترکیبی ارتعاشات الکترومغناطیسی یک فرد در هر مرحله با مرحله دیگر و در هر فرد با فرد دیگر متفاوت می باشد.
وی از برخی محدودیت ‎های کاربرد این روش در تشخیص و بهبود بیماری ها اطلاع داد و اظهار داشت: روش بیورزونانس برای افرادی که دارای دستگاه ضربان ساز و باتری قلب، هستند، ممنوع بوده و استفاده از آن در افرادی که پروتزهای فلزی خیلی بزرگ و ترکش های مختلف در بدن دارند، با ملاحظاتی انجام می پذیرد؛ اما پروتزهای کوچک مثل پروتزهای دندانی یا قطعات پلاتینی کوچک محدودیتی برای انجام بیورزونانس ایجاد نخواهد کرد.
به قول این محقق دانشگاه امیرکبیر، این طب در حوزه مشکلات اورژانس هم ورود نمی کند؛ چونکه ماهیت تشخیصی و اصلاحی آن زمان بر است. ازاین رو در شرایط اورژانسی مورد استفاده قرار نمی ‎گیرد.
وی با اشاره به اینکه این روش برای کمک به بهبود آلرژی هم قابل استفاده می باشد، اضافه کرد: مشکلات آلرژیک می توانند در ۳ حوزه آلرژی های جلدی، گوارشی و تنفسی باشند که بیورزونانس در همه این موارد می تواند به بیماران کمک نماید.
عضو هیات مدیره انجمن علمی بیورزونانس ایران، تصریح کرد: دستگاه بیورزونانس با ارسال ارتعاشات مواد آلرژن و بررسی پاسخ رزونانسی بدن بیمار می تواند به وجود حساسیت به عوامل آلرژی زا در هر فرد پی ببرد که نهایتا با تشخیص نوع آلرژن ها و سفارش به دوری از تماس با آنها، فرد می تواند احتمال بروز آلرژی را به حداقل برساند و علاوه بر آن می تواند با مداخلات غیر تهاجمی خود از پاسخ آلرژیک بدن به عوامل حساسیت زا بکاهد.
وی افزود: برپایه یافته های جدید، درگیری با برخی مشکلات عفونی مثل بیماری های انگلی و قارچی می توانند سیستم ایمنی بدن را از تعادل خارج کرده و زمینه ساز بروز آلرژی های مختلف شوند، بنابراین بیورزونانس با تشخیص این عفونت ها و کمک به درمان آنها هم می تواند در رفع انواع آلرژی موثر باشد و نهایتا، روش بیورزونانس با تعدیل و اصلاح عملکرد سیستم ایمنی و واکنش های آن نسبت به آلرژن ها می تواند به رفع آلرژی کمک نماید.
منبع:

1400/04/13
12:25:12
5.0 / 5
190
تگهای خبر: آب , ایمنی , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است