۲۰۰ نوع بیماری زئونوز در جهان

رییس گروه مدیریت بیماریهای زئونوز وزارت بهداشت اعلام كرد

۲۰۰ نوع بیماری زئونوز در جهان رییس گروه مدیریت بیماریهای قابل انتقال بین انسان و حیوان مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت در تشریح وضعیت بیماریهای زئونوز در کشور، به کووید 19 اشاره نمود و اظهار داشت: کووید19 نیز یک بیماری زئونوز است؛ چونکه منشاء برخواسته از حیوانات دارد.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، دکتر بهزاد امیری در نشست خبری به مناسبت روز جهانی بیماریهای زئونوز، اظهار داشت: ۱۵ تیر ماه همزمان با ششم جولای روز جهانی بیماریهای قابل انتقال از حیوان به انسان است. در حقیقت ششم جولای سال ۱۸۸۵ روزی است که لویی پاستور بطور موفق نخستین واکسن ضد هاری را برای نجات یک فرد حیوان گزیده به کار برد و این روز بعنوان روز جهانی بیماریهای قابل انتقال از حیوان به انسان، بمنظور مشارکت همه سازمان ها برای کنترل و پیش گیری از گسترش این بیماریها در نظر گرفته شده است تا با افزایش آگاهی جامعه و افزایش هماهنگی بین بخشی بیماریهای منتقله بین انسان و حیوان را کنترل نماییم.
وی اضافه کرد: بیماریهای زئونوز برمبنای تعریف سازمان جهانی بهداشت به بیماری هایی می گویند که بطور طبیعی قابلیت انتقال از حیوانات مهره دار به انسان را داشته باشد. تا حالا بیش از ۲۰۰ نوع بیماری زئونوز در جهان شناسایی شده است و عوامل ایجاد کننده بیماریهای قابل انتقال بین انسان و حیوان شامل ویروس ها، باکتری ها و انگل ها و پریون و... هستند. تعداد بسیار زیادی از بیماریهای عفونی در انسان، زئونوز است و حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد بیماریهای عفونی که هم اکنون قابلیت انتقال به انسان دارند منشا حیوانی دارند و بیش از ۷۵ درصد بیماریهای نوپدید عفونی، بیماریهای زئونوز است؛ بعنوان مثال کووید۱۹ نیز یک بیماری زئونوز است چون منشا برخواسته از حیوانات دارد.
امیری اشاره کرد: در هر سال ۵ بیماری جدید عفونی که در جهان شناسایی می شوند منشا حیوانی دارند و ۸۰ درصد عوامل بیماری زایی که می توانند پتانسیل استفاده در سلاح های بیوتروریستی را داشته باشند، منشا حیوانی دارند. از بعد دیگر بیماریهای زئونوز در بحث تجارت و اقتصاد جهانی هم اهمیت دارند برای اینکه تولید محصولات دامی بسیار رابطه تنگاتنگی با سلامت دام دارد و در تجارت تولیدات دامی اثرگذار هستند.
وی با تاکید بر این که برخی بیماریهای زئونوز قابلیت پیشگیری دارند، اظهار نمود: مثلا بیماری هاری یک بیماری ویروسی است که در دستگاه اعصاب مرکزی بواسطه گاز گرفتگی و انتقال ترشحات آلوده از حیوان هار به انسان منتقل می شود و اگر در زمان مناسب واکسن و سرم ضدهاری برای فرد گاز گرفته شده استفاده نشود متاسفانه ابتلای انسان به هاری ۱۰۰ درصد کشنده است اما ما بر پیش گیری از گزش تاکید داریم و متاسفانه یکی از اشکالات ما آمار رو به افزایش حیوان گزیدگی در کشور است و الان ۲۵۳ مورد حیوان گزیدگی در هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت داریم و این تهدیدی برای سلامت عمومی است. در سراسر کشور واحدهایی برای پیشگیری و درمان هاری داریم؛ آمار بیش از ۲۰۰ هزار مورد حیوان گزیدگی در سال آمار بالایی است اما به سبب خدمات همکاران من مرگ ناشی از هاری در سنوات اخیر کاهش یافته است و سال قبل تنها ۵ مورد مرگ انسانی ناشی از هاری داشته ایم. در این رابطه هر ساله هزینه زیادی برای خرید سرم و واکسن ضدهاری می نماییم.
امیری درباره بیماری تب مالت نیز اظهار داشت: آمار ما در سال ۱۳۹۹ در کشور نشان میدهد ۲۱.۲ درصد در هر ۱۰۰ هزار نفر به تب مالت مبتلا شدند.
وی بیماری سالک را یک بیماری انگلی معرفی نمود و افزود: این بیماری بواسطه گزش پشه خاکی اتفاق می افتد، مخزن این انگل در نوع سالک روستایی جوندگان و موش های صحرایی هستند. سال قبل ۱۴هزار و ۱۷۱ مورد مبتلاشدن به سالک داشتیم.
امیری با اعلان اینکه تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یا CCHF یک بیماری ویروسی است نیز اظهار داشت: مخزن و ناقل این ویروس در طبیعت کنه های دشوار است. زمانیکه این کنه ها حیوان را مورد گزش قرار می دهند، ویروس را به بدن دام منتقل می کنند و دام در ضمن مدت دو هفته ناقل ویروس خواهد بود و ممکنست خود دام علامتی بروز ندهد. چنانچه در ضمن این مدت، دام توسط انسان بدون رعایت نکات بهداشتی و بدون استفاده از وسائل حفاظت فردی ذبح شود و در معرض خون و ترشحات دام آلوده قرار گیرد، احتمال انتقال بیماری به انسان وجود دارد.
وی با اشاره به این که کنه آلوده می تواند انسان را مورد گزش قرار داده و او را آلوده کند، اشاره کرد: اگر انسان نادانسته کنه آلوده به ویروس را با دست له کند و همین طور اگر فرد با یک بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو در تماس باشد، چنانچه اصول بهداشتی و استفاده از وسائل حفاظت فردی به درستی رعایت نشود، ممکنست ویروس بوسیله ترشحات آلوده و خون بدن بیمار، به فرد دیگری سرایت کند. تب، علایم عضلانی، دل پیچه، اسهال و... علایم عمومی بیماری است.
امیری اضافه کرد: در سال ۱۳۹۹ تعداد ۴۰ مورد مبتلا به تب کریمه کنگو در کشور شناسایی شدند که ۵ نفر به سبب مبتلاشدن به این بیماری جان خودرا از دست داده اند.
امیری درباره بیماری سیاه زخم نیز اشاره کرد: این یک بیماری باکتریال است و چنانچه بیماری در دام ظاهر شود و فرد با دام در تماس باشد یا از گوشت دام استفاده نماید می تواند بیمار شود. شایع ترین نوع این بیماری در انسان شکل پوستی آنست و نوع گوارشی آن در مصرف گوشت رخ می دهد و نوع تنفسی آن که درگیری ریوی می دهد، کمتر است. سال قبل تعداد ۱۱۴ مورد بیمار سیاه زخم در کشور شناسایی شدند.
وی اضافه کرد: از چند سال قبل ما برنامه هایی هم برای کنترل مارگزیدگی و عقرب گزیدگی داشتیم. در کشور ما سالانه حدود ۵۰۰۰۰ عقرب زدگی گزارش و ثبت می شود. در سال ۱۳۹۹ تعداد ۴۹۷۰۹ مورد عقرب زدگی و ۱۸ مورد فوت ناشی از آن در کشور ثبت شده است که بیشتر آنها کودکان بوده اند. تعداد موارد مارگزیدگی در سال قبل ۶۰۱۸ مورد بوده است. این نکته مهمست که بمحض عقرب یا مارگزیدگی به مرکز بهداشتی برای تزریق پادزهر مراجعه شود.
امیری اظهار نمود: موضوعی تحت عنوان سلامت یکپارچه وجود دارد که مشخص می کند سلامت انسان در گرو سلامت حیوانات و محیط است و هیچ بیماری زئونوزی نداریم که ادعا نماییم می توان بدون همکاری دامپزشکان کنترل نماییم.
وی درباره نگهداری حیوانات خانگی و بیماری مشترک بین حیوان خانگی و انسان، بیان کرد: این مساله یک معضل است. تعدادی از افرادی تمایل به نگهداری حیوان خانگی دارند می گویند حیوان را واکسینه کردند یا تحت نظر دامپزشک است اما باید بدانند بسیاری از عوامل بیماری زا در حیوانات وجود دارند که در ظاهر حیوان معین نیست ولی قابلیت انتقال به انسان دارند. تحت هیچ شرایطی نمی توان گفت می توانیم حیوانی در خانه نگه داری نماییم که مخاطره ای برای انسان نداشته باشد. بیماریهای مختلفی از پوست، تنفس یا ترشخات حیوان قابلیت انتقال به انسان دارد. قسمتی از آمار حیوان گزیدگی هر ساله مربوط به حیوانات خانگی است. تصور غلط دیگر این است که فکر کنند گربه موجب انتقال هاری نمی گردد اما هاری در گربه ها بوسیله چنگ زدن هم می تواند منتقل شود. اگر فردی تمایل به نگهداری دام و حیوان دارند باید بطور مستمر دام را تحت نظارت دامپزشک قرار دهد و او را بموقع واکسینه کند.

امیری افزود: حالا ثابت شده است که کووید۱۹ از انسان به گربه سانان و سگ ها و خفاش و راسو قابلیت انتقال دارد و اگر گربه ای عامل ویروس کووید۱۹ وارد بدنش شود می تواند به سایر گربه ها هم انتقال دهد. البته هنوز عکس این مساله و انتقال از حیوان به انسان اثبات نشده است. اگر فردی که مبتلا به کووید۱۹ می شود حیوان خانگی داشت حداقل به مدت ۲ هفته حیوان را از خود جدا کند و اگر علایم کرونا در حیوان مشاهده شد، حیوان باید معاینه شود و اگر مبتلا بود به مدت ۲ هفته قرنطینه شود.
وی درباره مبتلاشدن به تب کریمه کنکو طی امسال، اضافه کرد: ۵ مورد مبتلای قطعی به تب کریمه کنگو داشتیم و یک مورد فوت به سبب تاخیر در مراجعه به مرکز بهداشتی داشتیم.
امیری با اشاره به سیر نزولی بیماریهای زئونوز، افزود: از یکسو گسترش اقدامات ما و از طرف دیگر کووید۱۹ علت این اتفاق است برای اینکه مواجهه انسان با حیوانات و محیط زیست طی مدت اخیر کاهش یافته است.
وی با اشار به نزدیکی عید قربان، اظهار داشت: عده ای قصد قربانی دام دارند و باید دام از مراکزی تهیه شود که تحت پوشش شهرداری ها و دهیاری ها یا سازمان نظام پزشکی است تا از سلامت دام مطمئن باشند. همین طور به هیچ وجه دام را در اماکن عمومی ذبح نکنند برای اینکه خون آبه و ترشحات حیوان می تواند سبب انتقال بیماری و آلودگی شود. از طرفی دامپزشک در محل وجود ندارد تا سلامت لاشه دام را تایید کند. بعد از ذبح دام، گوشت دام باید ۲۴ ساعت در دمای ۴ درجه سانتیگراد نگهداری شود تا اگر ویروسی هم در گوشت دام وجود داشت از بین برود. برای جگر و سایر احشا نیز ۴۸ ساعت نگهداری در یخچال سفارش می شود.1400/04/16
12:59:33
5.0 / 5
346
تگهای خبر: آب , برنامه , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است