مکمل ویتامین D برای سلامت کلیه افراد دیابتی مفیدست

مطالعات نشان می دهد؛

مکمل ویتامین D برای سلامت کلیه افراد دیابتی مفیدست مین فود: پژوهشگران در آزمایش بالینی اخیر خود، پتانسیل مکمل ویتامین D را برای محافظت از سلامت کلیه افراد مبتلا به پیش دیابت مورد بررسی قرار دادند.به گزارش مین فود به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، در یک کارآزمایی بالینی بر روی افراد در معرض خطر بالای ابتلاء به دیابت نوع ۲، که عامل اصلی بیماری کلیوی است، مصرف مکمل ویتامین D تأثیر قابل توجهی بر سلامت کلیه ها داشت.
در جمعیت عمومی، میزان پایین ویتامین D خون با خطر بیشتر ابتلاء به بیماریهای مختلف همچون دیابت نوع ۲ و بیماری کلیوی هم راه است.
«سان کیم»، سرپرست تیم تحقیق از دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد و همکارانش به بررسی تأثیر ویتامین D بر سلامت کلیه افراد مبتلا به پیش دیابت پرداختند. پیش دیابت شرایطی است که خطر ابتلاء به دیابت نوع ۲ را زیاد می کند.
در این مطالعه ۲۴۲۳ فرد بزرگسال مبتلا به اضافه وزن / چاقی و پیش دیابت روزانه ویتامین D۳ یا دارونما به مدت میانگین ۲.۹ سال دریافت نمودند.
در طول آزمایش، ۲۸ مورد وخیم شدن عملکرد کلیه در گروه ویتامین D و ۳۰ مورد در گروه دارونما مشاهده شد و متوسط تغییرات عملکرد کلیه در طول پیگیری در هر دو گروه مشابه بود.
کیم در ادامه اضافه کرد: «نتایج ما فایده ای از مکمل های ویتامین D بر عملکرد کلیه نشان نداد. اما مصرف هر گونه ویتامین D سبب کاهش میزان پروتئین ادرار در طول زمان شد، به این معنا که می تواند تأثیر مفیدی بر سلامت کلیه ها داشته باشد. جهت بررسی بیشتر این مساله به مطالعات بیشتری نیاز است.»


منبع:

1400/05/22
12:06:21
5.0 / 5
200
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است