ابعاد تازه از داروهای دپو شده

گمرك به مین فود اعلام كرد

ابعاد تازه از داروهای دپو شده مین فود: آنطور که معاون فنی گمرک ایران می گوید، طی روز گذشته و امروز با مجوز وزارت بهداشت حدود هفت تن دارو و مواد اولیه دارویی در رابطه با کرونا بعنوان قسمتی از اقلام دارویی دپو شده در گمرک امام خمینی (ره) ترخیص شده است.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، طی هفته گذشته اعلام دپوی دارو و قسمتی از داروها و مواد اولیه در رابطه با کرونا، از طرف گمرک با بازتاب های متفاوتی همراه بود. گمرک ایران خواسته بود دستگاه های مربوطه جهت تعیین تکلیف این داروها آن هم در شرایطی که در بیمارستان ها، مراکز درمانی و داروخانه ها مردم نیاز به تامین آن دارند، اقدام نمایند.
به دنبال آن با ورود دستگاه قضایی و طی چند مرحله بازدید از طرف معاون دادستان کل و البته معاونان دادستان تهران از انبارهای فرودگاه امام خمینی (ره)، در جلسه ای با حضور دستگاه های ذیربط از وزارت بهداشت گرفته تا بانک مرکزی، گمرک و وزارت جهاد کشاورزی دستور تعیین تکلیف فوری این داروها طبق چارچوب تعیین شده صادر شد که همچون آن ترخیص و حمل یکسره داروها و مواد اولیه در رابطه با کرونا بود.

مواضع وزارت بهداشت
اما پس از صدور این مصوبات و لازم الاجرا شدن آن، روز گذشته مسئولان وزارت بهداشت در مواضع خود اعلام نمودند که جریان پیش آمده در ارتباط با وضعیت داروهای دپو در گمرک جوسازی بوده است. همین طور اعلام گردید که قسمتی از کالاها مربوط به وزارت بهداشت نبود و بخش دیگر مربوط به داروهای دامی و اقلام دیگر بوده است. موارد دیگر از دارو و مواد اولیه دارویی که در گمرک بوده مجوز وزارت بهداشت نداشته و بازرگانان این اقلام را آورده بودند و گمرک از ما می خواست که آنها را ترخیص نماییم، ولی وقتی مجوز ندارد آنرا ترخیص نمی نماییم، چونکه سلامت جامعه را به خطر می اندازد. این نیز عنوان شد که گمرک اجازه می دهد کالاهایی که مجوز ندارند وارد گمرکات شود.
اشاره دیگر مسئولان وزارت بهداشت به این بود که ماجرای داروهای دپو در گمرک، در ادامه هجمه هایی است که مقابل این وزارتخانه وجود داشته است و از طرفی اقلامی که در گمرک بوده به وزارت بهداشت ارتباطی نداشته و آن بخش هم که مربوط بوده هیچ کدام از اقلام کرونا نیست. در عین حال که نسبت به داشتن مجوز و اهمیت پشتیبانی از تولید داخل و ذخیره برخی اقلام همچون رمدسیویر حتی تا سه ماه آتی تاکید شد.
اما اینکه در ایام اخیر پس از دستور دادستانی برای تعیین تکلیف داروهای کرونا چه اقدامی انجام شده و همین طور بررسی برخی مغایرت ها در مواضع اخیر وزارت بهداشت و گمرک ایران، موضوع از گمرک ایران مورد پیگیری قرار|گرفت و ارونقی - معاون فنی گمرک ایران - توضیحاتی به ایسنا ارائه کرد.

گمرک مسئولیتی پیش از اظهار ندارد
این مقام مسئول در گمرک ایران در توضیح جریان ورود کالا و تخلیه در انبارها با اشاره به این که گمرک، با مراجع تحویل گیرنده کالا متفاوت است و مسئولیت این سازمان از زمان «اظهار کالا» به گمرک شروع می شود، اظهار داشت: گمرک نمی تواند از ورود کالاهایی که هنوز اظهار نشده و در ابتدا به مراجع تحویل گیرنده مانند انبارهای عمومی و مناطق ویژه و آزاد می رسد پیشگیری کند و مسئولیتی در این رابطه ندارد. این در حالیست که بیش از دو سال است که این سازمان در مواضع خود اعلام می کند باید تدابیری اتخاذ شود تا کالاهای فاقد ثبت سفارش وارد گمرکات و بنادر کشور نشوند؛ بدین سبب این تلقی یا طرز فکر که گمرک اجازه تخلیه کالاهای فاقد مجوز را به بازرگانان می دهد صحیح نیست و به نحوی پاک کردن صورت مساله است.

برای ورود دارو به گمرک یا انبار نیاز به مجوز وزارت بهداشت نیست
به گفته وی، برای ترانزیت کالا از گمرکات مرزی به گمرکات داخلی نیاز به ارائه مجوز وزارت بهداشت و سایر مجوزهای قانونی نیست و فقط مجوز قرنطینه برای اقلام مشمول گرفتن می شود و آنچه وزارت بهداشت مجوز آنرا صادر و سبب ترخیص کالای مربوطه می شود، در گمرکات مقصد این مجوز گرفتن و سپس ترخیص کالا صورت می گیرد.

صاحب مواد اولیه حتی برای ترخیص چند کیلوگرم هم بارها مراجعه دارد
معاون فنی گمرک ایران در ادامه در ارتباط با جریان دپوی داروهای موجود در گمرک نیز توضیح داد: باتوجه به شرایط بحرانی کرونا از شروع شیوع این بیماری در کشور، همیشه ترخیص کالاها و داروهای در رابطه با آن در اولویت گمرک قرار داشته و طی بخشنامه هایی ضرورت ترخیص فوری آن تاکید گردیده است که در جریان ورود واکسن نیز مورد توجه بوده است؛ در مدت اخیر نیز باتوجه به لزوم ترخیص فوری اقلام مربوطه همچون سرم که باید بصورت حمل یکسره صورت بگیرد در مراجعه ای که به گمرک امام خمینی (ره) برای اقدام دراین رابطه داشتیم در بازدید از انبارها و سردخانه های مربوطه با داروها و مواد اولیه دارویی در رابطه با کرونا مواجه شدیم که البته همزمان وارد کنندگان و صاحبان کالا نیز برای تعیین تکلیف و ترخیص فوری مواد اولیه کرونا حتی به میزان چند کیلوگرم در گمرک حضور داشته و مراجعات مکرر داشتند.

لیست منتشر شود، ابعاد مختلفی شفاف خواهد شد
وی با اشاره به اینکه بررسی های گمرک نشان داد حدود ۱۸ تن دارو و مواد اولیه در رابطه با کرونا در گمرک امام خمینی (ره) وجود دارد، اظهار داشت: این اقلام شامل بیش از چهار تن مواد اولیه داروی فاویپیراویر، ۸۰۰ کیلوگرم مواد اولیه بتادکس و بیش از ۱۳ تن داروی رمدسیویر بود. براین اساس طی جلساتی که با حضور دادستانی و دستگاه های مربوطه تشکیل شد، مقرر گردید لیست کلیه کالاهای موجود در انبارها و سردخانه های مربوطه، با ذکر مشخصات، تحویل گمرک، وزارت بهداشت و وزارت جهاد کشاورزی شود.
ارونقی اظهار داشت: زمانی که این فهرست درباب کالاهای رسوبی منتشر شود، ابعاد مختلفی را شفاف خواهدنمود که امیدوارم این فهرست در اختیار رسانه ها قرار گیرد.

بخشی از رمدسیویری که با مجوز مرخص شد، حالا مجوز ندارد!
این مقام مسئول در گمرک ایران در ادامه تصریح کرد: این که به میزان ۱۳ تن داروی رمدسیویر در سردخانه رسوب کند و گمرک در این شرایط بخواهد وضعیت این داروها تعیین تکلیف شود حائز اهمیت می باشد، وزارت بهداشت به گمرک اعلام نمود که این دارو مشکل فنی دارد و در داخل تولید می شود، اما صاحب کالا همزمان به ما اعلام نمود که «پیش تر پارت هایی از این دارو با مجوز وزارت بهداشت ترخیص شده است و هم اکنون در مراکز درمانی و بیمارستان ها درحال استفاده است». با این وجود طی روز گذشته از داروهای مربوطه نمونه برداری شده تا درباب آن اعلام نظر و گمرک نیز طبق نظر وزارت بهداشت در ارتباط با ترخیص آنها اقدام خواهدنمود.

جزئیات ترخیص ۷ تنی
وی با اشاره به این که روز گذشته تا قبل از ظهر امروز(۲۶ مرداد) وزارت بهداشت مجوز ترخیص قسمتی از اقلام دارویی در رابطه با کرونای موجود در گمرک را صادر کرد تصریح کرد: بر این اساس به غیر از واکسن و سرم، حدود هفت تن دارو و مواد اولیه دارویی مرتبط ترخیص صورت گرفت که شامل حدود پنج تن فاموتیدین بود که به مقدار زیادی از آن در یکی از سردخانه ها قرار داشت. همین طور ۱۸۵۰ کیلو رمدسیویر، ۱۴۱۰ کیلو مواد اولیه بتادکس و ۱۰۰ کیلو سایر اقلام در رابطه با کرونا با مجوز مستقیم وزارت بهداشت از انبار گمرک امام خمینی (ره) ترخیص شده است.

ما تاکید بر تعیین تکلیف داریم نه ترخیص؛ این دو باهم فرق دارند
ارونقی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به اینکه گمرک هیچگاه تاکید بر ترخیص بدون بررسی یا مجوز هیچ کالایی حتی دارو ندارد، اظهار نمود: ما همیشه خواهان تعیین تکلیف کالا هستیم که دستگاه مربوطه و صاحب کالا، جریان ترخیص، متروکه یا مرجوعی آن مشخص شود که اگر طبق ضوابط و چارچوب وارد شده و امکان ترخیص دارد باید فورا در مورد آن اقدام گردد، این در حالیست که در مورد دارو و مواد اولیه دارویی در وضعیت بحرانی فعلی، این تاکید بصورت ویژه خواهد بود. به هر صورت ما از وزارت بهداشت خواسته و در ادامه نیز می خواهیم و تاکید داریم که این اقلام را تعیین تکلیف و در صورت داشتن مجوز، صاحبان کالا فورا ترخیص کنند و لازم است توجه گردد که واژه «تعیین تکلیف» با واژه «ترخیص» متفاوت است و نمی توان از دو واژه یک مدلول را برداشت کرد.

هیچ ایستایی در دارو پذیرفته شده نیست
معاون فنی گمرک اشاره کرد: از نظر گمرک هرگونه ایستایی درباب داروها و اقلام مرتبط از طرف صاحب کالا یا دستگاه های ذیربط حتی خود گمرک، به هیچ وجه عنوان پذیرفته نیست و باید با همکاری دستگاه های مرتبط نسبت به تعیین تکلیف و ترخیص فوری دارو و مواد اولیه دارو در وضعیت خاص موجود اقدام گردد. با این وجود بدیهی است که گمرک، بدون گرفتن مجوز قانونی از دستگاهها خصوصاً وزارت بهداشت، اجازه ترخیص کالاهای مرتبط را نمی دهد و تا حالا نیز بطور کامل و شبانه روزی با این همکاری ادامه داشته است.
منبع:

1400/05/26
16:17:14
5.0 / 5
187
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است