دانشگاه ها به سمت حضوری کردن آموزش حرکت کنند

وزیر بهداشت در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها:

دانشگاه ها به سمت حضوری کردن آموزش حرکت کنند به گزارش مین فود وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر این که دانشگاه ها باید به سمت آموزش حضوری حرکت کنند، اظهار داشت: هم اکنون 90 درصد دانشجویان علوم پزشکی واکسن را دریافت نمودند و آموزش در بعضی از دانشگاه ها بسته به شرایط رشته و دانشگاه کاملا حضوری و یا ترکیبی از حضوری و مجازی است.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی در مراسم شروع سال تحصیلی دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی که امروز در دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام شد با تاکید بر این که بیش از ۲۰۰ شهید در زمینه سلامت تقدیم جامعه کردیم، اظهار داشت: همانطور که کشور ایران یعنی هویت، تاریخ، فرهنگ را مدلول می دهد و مردم ما در صحنه های مختلف درخشیدند در عرصه سلامت نیز پرسنل ما خوش درخشیدند و ما بیش از ۲۰۰ شهید تقدیم جامعه کردیم و همین طور در اوج تخریب هایی که خیلی از کشورها مقابل ما انجام دادند ما در عرصه واکسیناسیون کار بزرگی را انجام دادیم بطوریکه در هفته گذشته ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن را تزریق کردیم یعنی در یک هفته به اندازه کل کشور اروپا واکسن زدیم.
وی در ادامه تاکید کرد: دانشگاه علوم پزشکی ایران باید بعنوان ایرانی بودن خود افتخار کند و من بسیار متأسف بودم که سالهای قبل این اسم از دانشگاه حذف شد و دانشگاه علوم پزشکی ایران باید جهش بزرگی در عرصه علم و دانش داشته باشد.
دکتر عین اللهی با تاکید بر این که اوایل شروع کروناویروس با تهدیدهایی مواجه شدیم، اظهار داشت: با ادامه روند کرونا ما توانستیم خیلی از این تهدیدها را در عرصه های مختلف همچون آموزشی به نقاط قوت تبدیل نماییم و آموزش های مجازی به همراه زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری گسترش خوبی پیدا کردند و تحول بزرگی در این حوزه به وجود آمد بطوریکه به هیچ عنوان آموزش های ما متوقف نشدند.
وزیر بهداشت با تاکید بر این که بیش از ۹۰ درصد دانشجویان ما واکسینه شدند، اظهار داشت: حدودا تمامی اساتید ما واکسن دریافت نمودند و هم اکنون کلاس های آموزشی دانشگاه ها بصورت تلفیقی شروع شدند و بسته به شرایط هر رشته و دانشگاه، آموزش های خودرا بصورت حضوری و یا تلفیقی شروع کردیم اما سیاست ما این است که باید به سمت آموزش حضوری حرکت نماییم.
دکتر عین اللهی همین طور تاکید کرد: خیلی از مناطق محروم کشور به اساتید مجربی که در تهران بودند دسترسی نداشتند. خوشبختانه با ضبط و انتشار محتوای کلاس ها حدودا روش های تکمیلی آموزش نیز در اختیار دانشجویان این مناطق قرار گرفت. باید طرح تحول آموزش را بصورت جدی اجرائی نماییم و امیدواریم با این روش جدید، دانشگاه ها به سمت پیشرفت علم و دانش حرکت کنند.
وی با تاکید بر این که روش آموزش در دانشگاه ها باید تغییر کند، اشاره کرد: گاه اساتید روش های آموزشی خودرا به شکل جزوه و روخوانی که آفت های آموزش بودند ادامه می دادند و باید ما روش های جدید آموزش را جایگزین آن نماییم و دانشجویان مشارکت فعالی در آموزش داشته باشند و پرسش و پاسخ در کلاس ها تقویت شود.
به گفته وی بر طبق روش تحول آموزش دانشگاه های علوم پزشکی کلیه اساتید جوان باید پیش از آغاز به کار روش تدریس دروس را دوره ببینند چونکه استاد فقط وظیفه اش این نیست که تخصص داشته باشد بلکه باید روش های آموزشی را نیز یاد بگیرد.
دکتر عین اللهی با تاکید بر این که نحوه آموزش و حضور اساتید در کلاس های درس در ارتقای آنها تأثیر جدی دارد، اظهار داشت: بر طبق بخشنامه جدید ارتقاء، اساتیدی که از کلاس های آموزشی حضور پیدا می کنند و از روش های نوین آموزشی استفاده می نمایند ارتقای بالایی می گیرند چونکه متأسفانه گاهی تعدادی از اساتید ما حتی یک ساعت نیز در کلاس های آموزشی حضور پیدا نمی کنند که این مسائل در بخشنامه جدید لحاظ خواهد شد. بدین سبب آموزش در طرح تحول بصورت الزامی مورد توجه قرار می گیرد.
وزیر بهداشت با تاکید بر این که مقالاتی با موضوع کرونا امتیازی دوبرابر دریافت خواهند کرد، اظهار داشت: تحقیقات در دانشگاه ها باید کاربردی باشند و اساتیدی که پژوهش های کاربردی داشته باشند امتیاز بالاتری خواهند گرفت.
وی با تاکید بر این که نیازمند جهشی بزرگ در عرصه مسائل فرهنگی دانشگاه ها هستیم، اظهار داشت: در طرح تحول آموزش و همین طور ارتقای اساتید، کارهای فرهنگی آنها نیز لحاظ خواهد شد. در حقیقت ما کشوری با سابقه عظیم فرهنگی هستیم به همین جهت باید جهشی در مسائل فرهنگی اساتید، دانشجویان و دانشگاهیان صورت بگیرد و ما شاهد تحول در این حوزه باشیم.
وی تاکید کرد: ما در دوره شیوع ویروس کرونا در زمینه آموزش های مداوم با مشکلاتی مواجه شدیم که این آموزش ها باید بصورت حضوری و در قالب گروه های کوچک از سر گرفته شود.
وزیر بهداشت تاکید کرد: هم اکنون ۲۵۰ هزار دانشجوی علوم پزشکی مشغول به تحصیل هستند و ۲۰ هزار استاد نیز آموزش های آنها را بر عهده دارند.
دکتر عین اللهی با تاکید بر این که فوت دستیاران در کشور قابل قبول نیست، اظهار داشت: متأسفانه در سالهای اخیر مشکلاتی برای دستیاران و همین طور پرستاران به وجود آمد که باید با مداخلات جدی و ریشه ای حل شود چونکه مرگ آنها قابل قبول نیست و باید حقوق آنها بموقع پرداخت گردد.
وزیر بهداشت با تاکید بر این که معوقات خدمت گزاران حوزه سلامت باید پرداخت گردد، اظهار داشت: گاها این معوقات از دی ماه گذشته باقی مانده بود که ما از هفته گذشته پرداخت آنرا شروع کردیم.
در ادامه دکتر عبدالرضا پازوکی رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در این مراسم طی سخنانی با تاکید بر این که دفاع مقدس را باید الگوی کارهای خود در دانشگاه ها قرار دهیم اظهار داشت: تاثیرات کووید بر آموزش و افتی که شاهد بودیم را باید با تلاش مضاعف از بین ببریم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به تسریع واکسیناسیون اظهار داشت: خوشبختانه واکسیناسیون به مرز ۵۰ میلیون نفر جمعیت کشور رسیده است و این مساله شرایط حضور مجدد دانشجویان را فراهم می آورد.
وی افزود: وظیفه خود می دانیم که عقب افتادگی و تاثیراتی که در روند رشد علمی کشور می گذارد را در دانشگاه با تلاش دوچندان جبران نماییم. افت کیفیت علمی نباید به عقب افتادگی بینجامد. باید از لطمه جدی به حرکت علمی کشور پیشگیری نماییم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران اشاره کرد: اطمینان می دهیم که در این دانشگاه تمام سیاست های دولت اجرائی می شود و دانشگاه علوم پزشکی ایران با پتانسیل بالایی که دارد شاهد توانمندی بیش از پیش دانشجویان و اساتید خواهد بود.
منبع:

1400/07/03
18:11:28
5.0 / 5
222
تگهای خبر: اساتید , بهداشت , پزشك , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است