لزوم اجرای قرنطینه هوشمند در کشور

یك اپیدمیولوژیست تاكید كرد:

لزوم اجرای قرنطینه هوشمند در کشور به گزارش مین فود یک اپیدمیولوژیست با تاکید بر لزوم اجرای قرنطینه هوشمند در وضعیت فعلی اپیدمی کرونا در کشور اظهار داشت: هوشمندی به این معناست که ما بتوانیم نقاط سیاه، گروه های پرخطر، جاهایی که شانس افزایش مبتلاشدن و طغیان های بیماری و اپیدمی وجود دارد را شناسایی نماییم و به حداقل برسانیم.به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، دکتر حمید سوری با اشاره به قرنطینه هوشمند اظهار داشت: ما واژه ای به نام ایزوله و جداسازی داریم و یک واژه هم به نام قرنطینه داریم. قرنطینه در جامعه و جمع انجام می شود اما ایزوله به مدلول جداکردن فرد بیمار از سایر افراد سالم است؛ به نحوی که امکان انتقال را به حداقل برسانیم.

وی اضافه کرد: در ابتدای اپیدمی که ویروس وارد همه شهرها نشده بود می توانستیم قرنطینه معکوس انجام دهیم. قرنطینه مستقیم هم قرنطینه ای است که عملا افراد مبتلا را جدا می نماییم. زمانی در ابتدا می شد این کار را انجام داد برای اینکه هنوز گستردگی اپیدمی بصورت مبسوط در کشور ایجاد نشده بود اما وقتی دیگر نقطه ای در کشور نداشتیم که از بیماری مصون باشد، عملا دیگر امکان قرنطینه معکوس و مستقیم از بین می رود.

این اپیدمیولوژیست اظهار نمود: به همین دلیل انتشار بیماری و اپیدمی در جامعه یا بصورت فردی و پراکنده است، یا بصورت خوشه ای و جمعی و یا بصورت عمومی. کشور ما در مرحله سوم قرار داشته و الان باید قرنطینه هوشمند را پیش ببریم. با توجه به این که پوشش واکسیناسیون را طی چند هفته اخیر به سرعت بالا بردیم، جامعه به سمتی می رود که گویی جایی از کشور مصون شده و برخی مناطق و گروه هایی از جمعیت هنوز مصون نیستند. بر این اساس باید قرنطینه هوشمند انجام دهیم.

سوری در ادامه با اعلان اینکه سالمندان یکی از گروه های پرخطر هستند که در کشور در اولویت واکسیناسیون قرار گرفتند، اظهار داشت: یک پنجم جمعیت پرخطر ما با آنکه واکسن وجود داشت، بهر دلیلی هنوز واکسن دریافت نکرده اند.

وی اضافه کرد: در عین حال باید توجه کرد که نرمال سازی جامعه با عادی انگاری متفاوت می باشد و ما باید به سمت نرمال سازی برویم. نرمال سازی به این معناست که در زمینه مدیریت اپیدمی رفتاری نماییم که سازوکارهای اقتصادی جامعه، معیشت، کسب وکار و... در حداکثر ممکن بچرخد و بصورت هوشمند باشد. هوشمندی هم به این معناست که ما بتوانیم نقاط سیاه، گروه های پرخطر، جاهایی که شانس افزایش مبتلاشدن و طغیان های بیماری و اپیدمی وجود دارد را شناسایی نماییم و به حداقل برسانیم. همین طور اگر جهش جدیدی در ویروس رخ داد که می تواند یک جمعیت را بصورت متفاوتی آلوده کند، افراد پرخطر را بطور نسبی باتوجه به گروه های پرخطر قرنطینه نماییم.

بنابر اعلام کانال تلگرامی وبدا، وی درباره ایجاد محدودیت برای افرادی که واکسن تزریق نمی کنند، اظهار داشت: همانطور که حالا خیلی از کشورها به افراد بدون دو دز واکسن و تست منفی که حداکثر ۷۲ ساعت از آن گذشته باشد، اجازه ورود نمی دهند، ما هم اعلام نماییم که اگر فردی نمی خواهد واکسن بزند، اشکالی ندارد، اما این افراد از یکسری خدمات اجتماعی محروم می شوند. این شیوه مورد قبول در دنیاست و در کشور ما هم امکان پذیر است و هیچ مغایرت قانونی، حقوقی، دینی و ارزشی ندارد. ما باید حتما به این سمت حرکت نماییم برای اینکه این کار به صورتی حفاظت از جان دیگران است.

منبع:

1400/07/07
10:00:12
5.0 / 5
225
تگهای خبر: بیمار , بیماری , خدمات , كرونا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است