انجام پروژه های پژوهشی مشترک با مؤسسه آلمانی و سازمان جهانی بهداشت

در قالب تفاهمنامه معاونت تحقیقات وزارت بهداشت محقق می شود

انجام پروژه های پژوهشی مشترک با مؤسسه آلمانی و سازمان جهانی بهداشت مین فود: در دیدار مدیران مؤسسه روبرت کخ آلمان با معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت کشور، توافق شد در قالب یک تفاهم نامه با همکاری سازمان جهانی بهداشت و معاونت بهداشتی و معاونت تحقیقات وزارت بهداشت ایران پروژه های مشترک صورت گیرد.به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، دکتر فرید نجفی، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در ابتدای این جلسه ضمن خوشامدگویی و خیرمقدم به مدیران مؤسسه روبرت کخ آلمان به شرح توضیحاتی از معاونت و بخش های مختلف آن و خدمات قابل ارائه پرداخت و بصورت مفصل به اقدامات انجام شده در سطح وزارتخانه و معاونت تحقیقات در حوزه شیوع ویروس کووید_19 اشاره نمود و اظهار داشت: ایران همچون نخستین کشورهایی بود که با ویروس کرونا درگیر شد و نخستین نمونه در استان قم مشاهده شد و بعد از آن در استانهای تهران، گیلان و مازندران پخش گردید. نخستین واکنش در وزارت بهداشت کنترل بیماری بود.

وی در ادامه به راه اندازی کمیته علمی کرونا در سطح وزارت بهداشت و کمیته ساماندهی تحقیقات کووید۱۹ و کمیته راهبری واکسن های کووید۱۹ و کارگروه های مختلف در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در این عرصه اشاره نمود.

نجفی با اعلان اینکه با سازمان بهداشت جهانی ارتباط گرفتیم و بصورت مستمر تعامل کردیم، اضافه کرد: از همان ابتدا هر یک از دانشگاه های علوم پزشکی از جنبه های مختلف به مطالعه این ویروس پرداختند.

وی اشاره کرد: سعی کردیم تا همه اطلاعات را جمع آوری نماییم تا آنها را در اختیار پژوهشگران قرار دهیم و برمبنای نتایج به دست آمده مشاوره هایی جهت تصمیم سازی و تصمیم گیری در اختیار سیاست گذارن قرار دهیم تا مبتنی بر شواهد تصمیم ها اتخاذ شود.

نجفی اشاره کرد: مبنای خیلی از تصمیمات کلان کشوری درباب ایجاد محدودیت ها و فاصله گذاری های اجتماعی، منع ترددها و غیره نتایج همین تحقیقات بود.

وی اضافه کرد: حالا هم مطالعات در حال انجام می باشد و بیشتر به حوزه اثرات واکسن ها اختصاص یافته است؛ این که کدام واکسن در دوز اول یا دوز دوم بیشترین تاثیرگذاری را دارد.

در ادامه دکتر بیتا مسگرپور، مشاور معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اشاره به سامانه های علم سنجی، سامانه جامع طرح های تحقیقاتی علوم پزشکی، کمیته اخلاق، نیماد و غیره اظهار داشت: در سامانه جامع طرح های تحقیقاتی علوم پزشکی اطلاعات تمام پژوهش های در رابطه با کووید۱۹ یا هر موضوع تحقیقاتی دیگر قابل دسترسی است. برای مثال هم اکنون ۹ هزار و ۱۵۵ پژوهش در حوزه کووید۱۹ داریم.

مسگرپور به سامانه کمیته ملی اخلاق هم اشاره نمود که در لحظه، امکان رصد طرح های تحقیقاتی تایید شده کمیته های اخلاق سراسر کشور وجود دارد.

دکتر آندریاس یانسن، رییس مؤسسه روبرت کخ نیز اظهار داشت: سال قبل در ابتدای ماه مارس به همراه نمایندگان سازمان جهانی بهداشت سفری به ایران داشتم. برداشت ما از بیمارستان های شهرهای مختلف ایران این بود که کادر بهداشتی و درمانی در مهار کرونا، کوشش های زیادی می کنند و این حرکت مثبتی در جهت اختتام دادن به پاندمی کرونا است.

وی اضافه کرد: از پروژه های مشترک به ویژه در حوزه سلامت عمومی و اپیدمی ها و بیماریهای واگیردار استقبال می نماییم.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت؛ در آخر طرفین به توافق رسیدند تا با همکاری سازمان جهانی بهداشت و همکاری معاونت بهداشتی و معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در قالب یک تفاهم نامه پروژه های مشترکی را انجام دهند.

منبع:

1400/09/04
13:50:32
5.0 / 5
61
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است