صرفه جویی 650 میلیون دلاری از محل تولید داروهای بایو-تك در كشور

رییس سازمان غذا و دارو خبر داد:

صرفه جویی 650 میلیون دلاری از محل تولید داروهای بایو-تك در كشور مین فود: تهران- رییس سازمان غذا و دارو از صرفه جویی 650 میلیون دلاری از محل تولید 20 قلم داروی بایو-تك در كشور اطلاع داد و اظهار داشت: در بعضی حوزه های دارویی صادركننده دانش هستیم.


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دكتر حسین وطن پور روز چهارشنبه در نخستین كنگره داروسازی نوین ایران اظهار نمود: شكل داروسازی در شرف تغییر است و ما نیاز داریم كه برای این تغییر آماده شویم؛ امروزه صحبت از دخالت ژن در درمان بیماری ها می گردد كه یكی از سوژه های تحقیقاتی به روز دنیا است، همینطور نقش ویروس ها در درمان سرطان ها مطرح است.
وی اضافه كرد: امروزه ما با استفاده از تكنولوژی نانو حدودا درحال تغییر فارماكوژنتیك تعداد زیادی از مواد اولیه دارویی هستیم.
رییس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: ما در بعضی حوزه های داروسازی صادركننده دانش هستیم و این موفقیت به همت اساتید دانشگاهی، توسعه دانشكده های داروسازی، توسعه رشته های تخصصی و دانشكده ها و همت و تلاش نخبگان و جوانان كشور در داخل و خارج از كشور است كه به آنها همیشه افتخار می نماییم.
وطن پور اضافه كرد: امروز برای ما نیروی انسانی سرمایه است؛ ما دهه های صنعتی و كشاورزی را گذرانده ایم و درحال حاضر عصر فناوری اطلاعات است كه سرمایه گذاری زیادی در این حوزه شده و در آینده بحث ژن و ژن تراپی مطرح خواهد شد.
وی ابراز امیدواری كرد كه با استفاده از تجارب نخبگان ایرانی و به خصوص تجارب ایرانی ها خارج از كشور كه امروز درهای كشور به روی همه آنها باز است، بتوان به موفقیت های چشم گیری در این زمینه دست یافت؛ در دفتر توسعه فناوری های وزارت بهداشت امكانات خوبی در اختیار آنان گذاشته شده است.
وطن پور با اشاره به عقد قراردادهایی در حوزه سلول درمانی با كشور كره جنوبی اظهار داشت: در حدود 50 درصد بیمارستان های كشور بحث سل تراپی مطرح و توسعه یافته است به صورتی كه محققان و پزشكان زیادی از سلول در درمان بیماری ها استفاده می نمایند.
رئیس سازمان غذا و دارو همینطور ابراز امیدواری كرد كه با تاكید بر دانش داروسازی نوین و تغییراتی كه در داروسازی در حال شكل گیری است، بتوان جایگاه علمی كشور را در رتبه های بالای جهانی حفظ كرد.

** دستیابی به تكنولوژی در گرو توجه به توانمندی های بین المللی
دكتر فیضی معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی هم در مراسم افتتاح نخستین كنگره داروسازی نوین اظهار داشت: بدون توجه به توانمندی های بین المللی دستیابی به توانمندی های بین المللی محقق نمی شود؛ اگر بتوانیم با دید هم افزایی به توانمندی های بین المللی توجه نماییم، می توانیم به سمت پیشرفت حركت نماییم.
وی با اشاره به اینكه امروزه استفاده از تكنولوژی های نوین در رشته داروسازی بسیار مورد توجه است، اضافه كرد: ابعاد مختلف سرویس دهی در داروخانه ها كه پیشرفت های نوینی در دهه اخیر یافته تا موارد دیگر ازجمله ورود بایوتكنولوژی در علم داروسازی، استفاده از سیستم نانوتكنولوژی در دارورسانی به اندام های مختلف، پایش عملكرد داروها و اندازه گیری تاثیر داروها در اندام ها و بافت ها و پیگیری وضعیت عملكرد داروها از شاخص های بسیار مهمی است كه امروزه به علت وجود تكنولوژی های نوین دستیابی به آنها بسیار سهل شده است.
فیضی ادامه داد: مبحث دیگر بحث استفاده از مولكول ها و سلول ها است كه می طلبد در علم داروسازی، داروسازان و محققان ما توجه جدی به این مورد و داروسازی نوین داشته باشند.
معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی اظهار داشت: یكی از رسالت های دانشگاه شهید بهشتی فراهم كردن بستر لازم برای گسترش ارتباطات بین الملل است؛ این دانشگاه در سال 2017 از نظر بین المللی، توانسته اعتباربخشی بین المللی كسب كند كه موفقیت بزرگی است و امیدواریم در آینده با همكاری اساتید بتوانیم ارتباطات بین المللی را افزایش دهیم.
اولین كنگره داروسازی نوین از امروز تا جمعه بیستم بهمن ماه به مدت سه روز در مركز همایش های رازی درحال برگزاری است.
علمی**1834
خبرنگار: ناهید شفیعی **انتشار: محتشمی پور


1396/11/19
14:14:35
5.0 از 5
4718
تگهای خبر: بیماری , پزشك , دارو , درمان
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است