گزارش موارد سالک در مناطق روستایی تهران

رییس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اعلام كرد

گزارش موارد سالک در مناطق روستایی تهران رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ضمن اشاره به مشاهده مواردی از بیماری سالک در مناطق روستایی استان تهران و همینطور ورود استانداری به این موضوع، اظهار داشت: اگر سریع اقدام نماییم می توانیم امیدوار باشیم بیماری به سرعت کنترل شود.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، دکتر محمدمهدی گویا در نشست خبری وزارت بهداشت، درباره مدیریت بیماری سالک در کشور اظهار داشت: مدیریت سالک در کشور چند بخشی است و سازمان های مختلف باید درگیر باشند. مبحث کنترل حیوانات ولگرد، پسماندها و جمع آوری زباله و نخاله ساختمانی اهمیت بسیار زیادی دارد. چونکه هر کدام از اینها می تواند منبع بیماری سالک در یک منطقه ای باشد که حتی پیش از این هم بیماری در آنجا دیده نشده است. مبحث مهم این است که اگر این اقدامات به صورت هماهنگ در زمان مناسب انجام نشود، بیماری توسعه پیدا می کند. ما با بیماری روبرو می باشیم که کنترل آن نسبت به گذشته به آسانی میسر نیست و کنترل سختی دارد که گاهی سال ها کنترل آن طول می کشد.
وی اضافه کرد: از مردم می خواهم با مسئولین بهداشتی کشور همراهی کنند و سفارش آنها را جدی بگیرند. رعایت بهداشت محیط زندگی در داخل و خارج از منزل و اطراف آن اهمیت بالایی دارد. این بیماری حالا عموما در مناطق روستایی استان تهران مشاهده شده است. اگر سریع اقدام نماییم می توانیم امیدوار باشیم بیماری هم به سرعت کنترل شود. کارهایی که وزارت بهداشت انجام می دهد، عموما برای کنترل ناقلین بیماری است که چک حشره شناسی انجام می دهد و حشرات مزاحم را کنترل می کند و اگر لازم باشد این مراقبت ها را تشدید شود، اقدام لازم صورت می گیرد.
گویا تصریح کرد: باید توجه کرد که درمان بیماری سالک هم اهمیت دارد. بیمار باید حدود یک ماه تحت مراقبت های خاص در مراکز بهداشتی باشد و به صورت زمانبندی شده دارو دریافت کند و بعد از اتمام درمان هم باید تحت درمان باشد و بعد از درمان مواظب باشد که زخمش پوشیده باشد که مهم ترین اقدام پیشگیری است. خوشحالم که استانداری تهران از این مورد استقبال کرده و کاری کرده است که نیروها و سازمان های دیگر به کمک وزارت بهداشت آیند.
وی در ادامه صحبت هایش درباره وضعیت کرونا در کشور، اظهار داشت: با افزایش پوشش واکسیناسیون ما شاهد می باشیم که موارد بیماری کرونا به شکل قابل ملاحظه ای در کشور کاسته شده است و موارد مرگ ناشی از این بیماری به شکل قابل ملاحظه ای کاسته شده است و این نکات ما را به آینده امیدوار می کند که اقدامات کنترلی خویش را بهتر دنبال نماییم. از طرفی با سویه جدیدی مواجه هستیم که قابلیت انتقال بالایی دارد و ما را نگران می کند. چونکه می تواند در زمان کوتاهی جمعیت زیادی را مبتلا کند و اگر چنین شود مراجعات به مراکز درمانی افزایش پیدا کرده و تخت های بستری آی سی یو تحت تأثیر قرار می گیرد، پس باید هوشیار باشیم. ما با یک سویه روبرو می باشیم که هنوز معلوم نیست بعد از مبتلا شدن به این بیماری چه اتفاقی بیفتد. امکان دارد شدت بیماری زایی این سویه هم اکنون کم باشد، اما در آینده امکان دارد که شدت بیماری زایی آن هم زیاد شود و از این جهت نگران هستیم.
گویا اظهار داشت: وقتی تعداد زیادی مبتلا شوند طبیعی است که کار سخت و دشوار می شود. کماکان جز یک یا دو داروی تحقیقاتی، درمان قطعی برای بیماری وجود ندارد و این برای کنترل بیماری کافی نیست؛ بنابراین بالا بردن پوشش واکسیناسیون لازم است که البته هنوز ما را قانع نکرده است و کنترل بهداشتی اهمیت زیادی دارد.
گویا همینطور درباره وضعیت واکسن کرونا و شرایط تزریق آن، اظهار داشت: تنها مرجع علمی که درباره نوع واکسن و استفاده از آن تصمیم می گیرد، کمیته ملی واکسن است که متشکل است از برجسته ترین اساتید کشور است. کمیته ی علمی مرجع کشوری واکسن، کمیته ای است که برنامه واکسیناسیون کووید را مطالعه و بررسی نموده و سفارش های خودش را به وزارت بهداشت عرضه کرده است و سفارش های کمیته ی علمی در دست اجراست.
وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره آخرین وضعیت تشخیص اُمیکرون در کشور، اظهار داشت: برای تشخیص سویه امیکرون مشکلی نداریم. امکانات تشخیصی در کلیه استانهای کشور برقرار است، اما حداقل فعلاً تشخیص سویه اُمیکرون به این صورت نیست که هرکس که دلش خواست برود و آزمایش شود. بلکه دستورالعملی را وزارت بهداشت تهیه کرده و دانشگاه های علوم پزشکی بر مبنای آن دستورالعمل اقدام می کنند. همه پیشبینی های لازم در این حوزه انجام شده یکی از دلایلش هم این است که هنوز به اندازه کافی کیت تشخیصی اُمیکرون در کشور نداریم. البته خیلی از کشورها وضعیت مشابه ما را دارند، منتها با این تفاوت که ما علاوه بر تهیه این کیت، از منابع مختلف در داخل کشور هم تولید می نماییم و امیدواریم افزایش یابد. انجام آزمایش برای تشخیص امیکرون شرایط ویژه ای دارد که این شرایط خاص ابلاغ گردیده است.
وی درباره واکسیناسیون افراد زیر ۱۲ سال هم اظهار داشت: این مورد در کمیته ملی واکسن مورد بررسی قرار گرفته و عموما نظر بر این بوده که این واکسیناسیون صورت گیرد. موضوع واکسیناسیون افراد زیر ۱۲ سال به ستاد ملی کرونا عرضه شده و کمیته ستاد ملی کرونا مستندات بیشتری را از کمیته ی علمی واکسن خواسته تا تصمیم نهایی را بگیرد. سوالاتی که در این حوزه مطرح نمودند، درحال تهیه پاسخ هایش هستیم و امیدواریم پاسخ های ما قانع کننده باشد و ستاد ملی تصمیم نهایی را خواهد گرفت.
وی درباره لزوم تزریق دز سوم واکسن کرونا نیز، اظهار داشت: کسانی که دو نوبت واکسن کووید ۱۹ را دریافت کرده باشند، پس از مدتی سطح آنتی بادی شان کاسته می شود. ازاین رو کسانی که دو نوبت واکسن زدند، مشخص شده که باید حتما نوبت بعدی را هم دریافت نمایند. زمان دریافت نوبت سوم و تواتر واکسن متفاوت می باشد، ماموران بهداشتی ما توضیحات لازم را برای رجوع کنندگان خواهند داد.
رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت افزود: هنوز ۵ تا ۶ میلیون نفر در کشور می باشند که حتی نوبت اول و دوم واکسن کرونا را دریافت نکردند که این ما را نگران کرده است. از طرفی پوشش نوبت سوم هم هنوز کامل نشده است. البته ما برای نوبت سوم، زمان داریم. سفارش من به مردم این است که زمان را از دست ندهید، حتما باید نوبت سوم واکسن را تزریق کنید. دیده شده که نوبت سوم شانس مبتلا شدن به کرونا را کاهش داده و احتمال بستری و بستری در بخش های مراقبت ویژه را خیلی کم می کند.
گویا اظهار داشت: تا کنون حدودا ۹ تا ۱۰ میلیون نفر در کشور دز سوم را دریافت نمودند اما این ما را قانع نمی کند و با جمعیت ۶۰ تا ۷۰ میلیونی که باید این دز را دریافت نمایند، فاصله داریم. البته اگر کسی نوبت سوم واکسن را دریافت نکرده، امکان دارد زمانش نرسیده باشد یا گرفتاری های شخصی و خانوادگی منجر به آن شده است. چونکه معتقدم مردم ما از اهمیت واکسیناسیون کاملا آگاه هستند و می دانند که این واکسن چقدر در حفظ ایمنی آنها موثر بوده است. مردم باید به ما اعتماد کنند و وزارت بهداشت برای اعتماد مردم اهمیت ویژه ای قایل است. تابحال حدود ۱۲۴ میلیون دز واکسن در کشور نزریق شده و این نشان داده است که مردم به ما اعتماد کردند و اگر مشکل دیگری هم باشد، می توانیم با تعامل با مردم آنرا حل نماییم.
وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، درباره گزارش مرگ ناشی از امیکرون در کشور، اظهار داشت: تاکنون گزارش مرگ ناشی از اُمیکرون در کشور نداشتیم. به صورت کلی هم آنچه که مشاهده شده موارد مرگ ناشی از امیکرون عموما کم و نادر هم بوده حتی در کشورهایی که تعداد زیادی مبتلا داشتند هم کم بوده است.
گویا درباره رعایت پروتکلهای بهداشتی در مدارس هم اظهار داشت: ما دستورالعمل این که یک دانش آموز چگونه به مدرسه رجوع کند را ابلاغ کردیم؛ پروتکل هایی مانند این که اگر دانش آموزی واکسن تزریق نکرده بود، چه اقداماتی باید در قبالش صورت گیرد و... که این موارد هم با جزئیات ابلاغ گردیده است. کلیه مدارس کشور بر طبق این دستورالعمل که مورد تایید ستاد ملی کرونا قرار گرفته اند، عمل می کنند.1400/10/22
12:23:36
5.0 / 5
332
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است