لزوم رعایت نکات بهداشتی هنگام مصرف گوشت برای جلوگیری از تب کریمه کنگو

لزوم رعایت نکات بهداشتی هنگام مصرف گوشت برای جلوگیری از تب کریمه کنگو متخصص بیماریهای عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر ضرورت رعایت نکات بهداشتی هنگام ذبح دام، اظهار داشت: باتوجه به شروع فصل گرما، برای جلوگیری از مبتلاشدن به تب کریمه کنگو باید گوشت خریداری شده را پیش از مصرف 48 ساعت در دمای صفر تا چهار درجه قرار داد.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، دکتر مهرداد حقیقی متخصص بیماریهای عفونی و گرمسیری درباب تاریخچه شناسایی بیماری تب کریمه کنگو، عنوان کرد: تب کریمه کنگو اولین بار در سال ۱۹۴۴ در منطقه کریمه اوکراین و سپس در سال ۱۹۵۶ در منطقه کنگو مشاهده شد و وقتی متوجه شدند که هر دو بیماری، یک منشاء دارند و به وسیله کنه منتقل می شوند، نام تب کریمه کنگو را برای آن در نظر گرفتند.
عضو هیئت علمی دانشگاه، افزود: این بیماری برای نخستین بار در سال ۱۳۷۸ بطور رسمی و قطعی در کشور ما تایید و شناسایی شد.
وی با اشاره به این که تب کریمه کنگو از دام آلوده به انسان منتقل و از انسانی به انسان دیگر قابل سرایت است، بیان کرد: این ویروس اگر در بدن دام باشد و آن دام ذبح شود، بعد از ۲۴ ساعت بر اثر اسید داخل بدن دام از بین می رود. به همین علت است که در کشتارگاه های صنعتی، لاشه را بعد از ذبح دستکم ۲۴ ساعت نگه می دارند.
بگفته این عضو هیئت علمی دانشگاه، متاسفانه در بعضی مناطق بلافاصله بعد از اینکه دام ذبح می شود، مورد استفاده قرار می گیرد که این روش احتمال انتقال بیماری را بالا می برد.
وی ادامه داد: در کشتارگاه های صنعتی و مجاز، نظارت های بهداشتی وجود دارد و کارکنان برای قطعه قطعه کردن گوشت از دستکش، لباس مخصوص و عینک استفاده می نمایند، بدین سبب خطر آلودگی به ویروس تب کریمه کنگو زمانی افزایش می یابد که برخی افراد خارج از کشتارگاه مبادرت به ذبح دام می کنند.
حقیقی در ادامه اظهار نمود: به افراد سفارش می کنم باتوجه به شروع فصل گرما و احتمال شیوع این بیماری، در زمان خرد کردن گوشت از دستکش استفاده کنند.
متخصص بیماریهای عفونی و گرمسیری، اضافه کرد: مردم باید حتما گوشت خریداری شده را حداقل ۲۴ ساعت در دمای صفر تا چهار درجه سانتی گراد نگه دارند و سپس مصرف کنند. همین طور از خوردن جگر خام خودداری و قبل از مصرف نیز ۴۸ ساعت آنرا در دمای صفر تا چهار درجه سانتیگراد نگهداری کنند.
وی همین طور دمای بسیار بالا را در از بین بردن ویروس موثر دانست.
عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به احتمال شیوع این بیماری در فصل بهار و تابستان اظهار داشت: بیماری، چهار فاز دارد. فاز اول دوره کمون یا پنهان است؛ در این مرحله بعد از گزش کنه آلوده یا تماس با بافت یا خون آلوده، ویروس وارد پیکر شخص می شود. در این مرحله هنوز علائم اصلی آشکار نیست، امکان دارد فرد گلودرد یا بدن درد یا علایمی دیگر داشته باشد که به نظرش چندان مهم نباشد.
بگفته حقیقی، از زمان ورود ویروس تا وقتی علائم اصلی ظاهر می شوند بطور معمول یک تا پنج روز طول می کشد و بیشترین دوره کمون ۱۳ روز است.
وی افزود: مرحله بعدی، فاز قبل از خونریزی است؛ در این مرحله احساس بی حالی، سردرد، درد عضلانی، تهوع، استفراغ و مشکلات گوارشی در فرد دیده می شود.
این متخصص بیماریهای عفونی فاز سوم بیماری را مرحله خونریزی دهنده اعلام نمود و اضافه کرد: در این مرحله اعضای مختلف بدن گرفتار خونریزی می شوند، شاخصهای انعقادی خون از بین می روند، اختلالات قلبی و عروقی آشکار می شوند.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی از فوت میانگین ۳ نفر از هر ۱۰ نفر مبتلا به این بیماری آگاهی داد که اغلب در فاز سوم مبتلاشدن رخ می دهد و عنوان کرد: اگر بیماری وارد فاز چهارم یا دوره نقاهت شود، با ادامه مصرف داروها، ضعف بیمار برطرف شده و در طول چند هفته بهبود می یابد.
این عضو هیئت علمی دانشگاه با تاکید بر لزوم مراقبت و پیش گیری از مبتلاشدن به این بیماری، اظهار داشت: باتوجه به شروع فصل گرما و نحوه انتقال این بیماری، مردم باید در زمان تماس با حیوان آلوده، در هنگام ذبح حیوان و تماس با اعضای داخلی بدن نکات بهداشتی را رعایت نمایند.1401/03/18
15:58:20
5.0 از 5
379
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است