رادیوتراپی حین جراحی نیاز بیماران سرطانی به پرتودرمانی راكاهش می دهد

فلوشیپ جراحی سرطان:

رادیوتراپی حین جراحی نیاز بیماران سرطانی به پرتودرمانی راكاهش می دهد مین فود: تهران- فلوشیپ جراحی سرطان مركز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی اظهار داشت: استفاده از رادیوتراپی هنگام جراحی در بیماران مبتلا به سرطان یك شیوه جدید درمانی است كه نیاز به پرتودرمانی پس از جراحی را برطرف كرده یا به حداقل می رساند.


به گزارش مین فود به نقل از ایرنا، رادیوتراپی یا پرتودرمانی (radiotherapy) یكی از روش های مهم درمانی در بیماران سرطانی است. پرتودرمانی به درمان بیماری با استفاده از پرتوهای نافذ مانند پرتوهای ایكس و الكترون می گویند كه با استفاده از دستگاه های شتاب دهنده به محل موردنظر تابیده شده یا از داروهایی كه حاوی مواد نشاندار هستند، ساطع می شوند.
در پرتودرمانی از پرتوهای یون ساز برای از بین بردن یا كوچك كردن بافت های سرطانی و جلوگیری از عود تومور استفاده می گردد.
پرتودرمانی حین جراحی به این صورت است كه جراح درحالی كه تومور را از بدن بیمار خارج می كند، برای جلوگیری از عود مجدد تومور با همكاری تیم درمانی ازجمله متخصصان رادیوتراپی، فیزیك هسته ای و بیهوشی و با استفاده از دستگاه شتابدهنده كه در اتاق عمل قرار دارد، پرتودرمانی راكه فقط چند دقیقه طول می كشد، انجام می دهد و محل جراحی بسته می گردد.
از این روش درمانی در حالی استفاده می گردد كه بافت بیمار باز بوده و پرتوهای یون ساز به صورت مستقیم به بافت سالم به علت احتمال عود مجدد تابانده می گردد كه علاوه بر این سلول های سرطانی باقی مانده را هم تخریب می كند تا از بازگشت بیماری جلوگیری شود.
دكتر حسن معیری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با اشاره به اینكه این روش نوین راهكاری مناسب برای كاهش نیاز به پرتودرمانی پس از جراحی است، اظهار داشت: هم اكنون بیشتر بیماران سرطانی پس از جراحی و شیمی درمانی، نیاز به چند هفته رادیوتراپی دارند كه با استفاده از این روش حین جراحی و در هنگامی كه بیمار در حال بیهوشی است، این اقدام درمانی انجام می گردد.
وی اظهار نمود: استفاده از این روش علاوه بر اینكه به نفع بیمار است، باعث كاهش هزینه های درمانی بیماران، دسترسی به خدمات درمانی بهتر، كاهش درد و رنج بیمار و در نهایت عدالت در توزیع خدمت رسانی به بیماران و در خیلی از موارد سبب تاثیرگذاری مفیدتر نسبت به روش های درمانی معمول می گردد.
معیری ادامه داد: هرچند فناوری رادیوتراپی هنگام جراحی را می توان در خیلی از سرطان ها مانند سرطان های داخل شكم و ساركوم ها هم بهره برد اما به علت شیوع سرطان سینه و قابلیت بهتر این روش، در درمان این نوع از سرطان بیشتر استفاده می گردد و در تمام دنیا بیشترین استفاده را برای بیماران مبتلا دارد.
وی اظهار داشت: با بهره گیری از این روش می توان با كمترین آسیب، بهترین خدمات را به بیمار عرضه كرد تا علاوه بر كاهش درد، شاهد افزایش طول عمر بیمار هم باشیم.

** بهره گیری از فناوری رادیوتراپی حین جراحی در سه شهر ایران
فلوشیپ جراحی سرطان مركز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، به بهره گیری از فناوری رادیوتراپی حین جراحی در سه شهر كشور اشاره نمود و اظهار داشت: این روش درمانی در شهرهای تهران (بیمارستان های خاتم الانبیا و شهدای تجریش)، شیراز و مشهد استفاده می گردد.
معیری ادامه داد: این روش برای نخستین بار در مركز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی مورد استفاده قرار گرفت و در كشور در حال گسترش است.
وی اظهار نمود: هرچند در منطقه خاورمیانه در این زمینه پیشرو هستیم و این مركز بعنوان نماینده منطقه به حساب می آید اما از آنجایی كه این روش از سالها پیش در بعضی كشورهای اروپایی و آمریكایی كاربرد یافته است، باید با شتاب بیشتری در این مسیر حركت نماییم.
معیری به برخی فعالیت های مركز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی اشاره نمود و اظهار داشت: این مركز علاوه بر خدمات درمانی، فعالیت های تحقیقاتی و آموزشی بسیار گسترده ای انجام می دهد تا توانایی های علمی تازه ای در پیشبرد شیوه های نوین درمانی در دنیا داشته باشد.
علمی**1201 **1834


1396/12/02
13:40:28
5.0 از 5
5019
تگهای خبر: بیماری , پزشك , درد , درمان
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است