طغیان مسری ترین ویروس جهان افزایش ۴۰ درصدی مرگ و میر ناشی از این بیماری

طغیان مسری ترین ویروس جهان افزایش ۴۰ درصدی مرگ و میر ناشی از این بیماری به گزارش مین فود، همشهری نوشت: شیوع سرخک و مرگ ومیرهای ناشی از مبتلا شدن به آن در حالی افزوده شده که ایران حدودا آنرا ریشه کن کرده است.


سازمان جهانی بهداشت می گوید میزان مرگ و میر ناشی از سرخک در سراسر دنیا ۴۰ درصد افزایش و موارد مبتلا شدن به این بیماری بعد از کاهش چشم گیر سطح واکسیناسیون به شکل قابل توجهی شدت یافته است.
آمارهای این سازمان نشان داده است که موارد مبتلا شدن با ۱۸درصد افزایش به حدود ۹ میلیون مورد و موارد مرگ ومیر به ۱۳۶ هزار نفر (عمدتا در میان کودکان) افزایش داشته است. این در شرایطی است که ایران اوایل سالجاری به علت تداوم موفقیت در حذف بیماری های سرخک و سرخجه از جانب سازمان جهانی بهداشت مورد تقدیر گرفت. و این در شرایطی است که ایران در موقعیت جغرافیایی پرخطری قرار دارد و در همسایگی آن افغانستان با ابتلای سالانه نزدیک به ۳ هزار مورد سرخک و پاکستان با ابتلای بیشتر از ۱۰ هزار مورد قرار دارند.

سرخک یکی از مسری ترین ویروس ها در جهان است اما با دو دوز واکسن قابل پیشگیری است، بنابراین علت موفقیت کنترل بیماری سرخک در کشور بخصوص سیستان و بلوچستان بعنوان معبر اصلی ورود مهاجران افغان و پاکستان به داخل کشور پوشش بیشتر از ۹۷درصدی واکسیناسیون است که مانع از گسترش بیماری شده. ایران جزو کشورهایی است که واکسیناسیون کودکان الزامی دارد.

کودکانی که از واکسیناسیون جا ماندند

جدیدترین گزارش انتشار یافته از سازمانی جهانی بهداشت WHO و CDC آمریکا نشان داده است که در سال ۲۰۲۲ موارد مبتلا شدن به سرخک و مرگ ناشی از این بیماری در جهان بشدت افزایش پیدا کرد. طغیان گسترده یا مخرب سرخک در ۳۷ کشور (۲۲ کشور در ۲۰۲۱ میلادی) گزارش شد که اغلب این کشورها در قاره آفریقا بودند.

جان ورتفوی، مدیر بخش ایمن سازی جهانی CDC آمریکا در اینباره گفته «افزایش شیوع سرخک و مرگومیرها قابل تامل است و دلیل آن هم اینست که نرخ واکسیناسیون در چند سال قبل کاهش پیدا کرده و بنابراین افزایش موارد سرخک غیرمنتظره نیست.» این در شرایطی است که پاندمی کووید-۱۹ هم به صورت گسترده تلاشهای معمول ایمن سازی را در سراسر دنیا مختل کرد و بازگشت به روند گذشته برای تسریع در واکسیناسیون حدودا به کندی در جریان است. آن هم در حالیکه ۲۲ میلیون کودک در سراسر دنیا نخستین دوز خویش را در ۲۰۲۲ میلادی و ۱۱ میلیون نفر دیگر هم نوبت دوم خویش را در همین سال از دست دادند. سازمان جهانی بهداشت هم اعلام نموده که در کشورهای کم درآمد که خطر مرگ بر اثر سرخک، در بالاترین حد قرار دارد، تا کنون بهبود پیدا نکرده و پوشش واکسیناسیون به صورت میانگین حدود ۶۶ درصد است.

چرا سرخک، یک تهدید است؟

سرخک بعنوان مسری ترین ویروس ها در جهان اگر شیوع جدی داشته باشد، می تواند برای افرادی که واکسن سه گانه «ام. ام.آر» را دریافت نکرده یا واکسیناسیون خویش را ضد این بیماری کامل نکرده باشند، خطرناک باشد. سازمان جهانی بهداشت و مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری های ایالات متحده، هم اعلام نموده که «کاهش واکسیناسیون سرخک، نظارت ضعیف بر بیماری ها و واکنش های همراه با تأخیر به شیوع بیماری سرخک هم اکنون این بیماری را در وضعیت تهدید قرار داده است.

با وجودی هم که شیوع این بیماری در ایران کنترل شده است اما بررسی آمارهای سازمان جهانی بهداشت نشان داده است که روند مبتلا شدن در کشور هم تا حدودی افزایشی است و از ۴ مبتلا در سال ۲۰۲۰ میلادی، به ۱۰۳ مبتلا در سال ۲۰۲۱ رسیده است. در اینباره هم گفته می شود ضعف ساختارهای بهداشتی در کشورهای همسایه و افزایش شمار ورود مهاجران غیرقانونی به ایران می تواند یکی از علل این افزایش موارد مبتلا شدن باشد. بنابراین اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت سفارش می کند که علاوه بر کودکان، افراد زیر ۲۵ سال هم اگر واکسیناسیون خویش را تکمیل نکرده اند، نسبت به تزریق این واکسن اقدام نمایند.

شیوع بیماری در کشورهای هم منطقه ایران
عربستان: ۳۳۸ مورد
عراق: ۱۹۷ مورد
ایران: ۱۰۳ مورد
افغانستان: ۲۹۰۰ مورد
پاکستان: ۱۰ هزار و ۳۹۹ مورد
هند: ۵۷۰۰ مورد
ترکیه: گزارش نشده است
بیشتر بخوانید: این بیماری خطرناک احتمال سکته مغزی را ۵ برابر می کند
۴۷۲۳۶


1402/08/27
23:58:57
5.0 از 5
145
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است