تولید یك بانداژ جدید با استفاده از پروتئین طبیعی گیاهان و جانوران

تولید یك بانداژ جدید با استفاده از پروتئین طبیعی گیاهان و جانوران مین فود: تهران- محققان دانشگاه هاروارد بانداژ جدیدی از پروتئین های طبیعی بدن جانوران و گیاهان تولید كردند كه باعث تسریع بهبود زخم و بازسازی بافت ها می گردد.


به گزارش گروه علمی ایرنا از پایگاه خبری یورك الرت، در این بانداژها كه با هدف درمان زخم های ناشی از جنگ تولید شده اند، از پروتئین هایی استفاده شده است كه به صورت طبیعی در بدن جانوران و گیاهان تولید می شوند.
محققان در دهه 1970 میلادی دریافتند زخم هایی كه پیش از سه ماهگی در بدن نوزادان تولید می شوند، بعد از ترمیم، اثری از آنها نمی ماند؛ پوست نوزاد برخلاف پوست افراد بالغ حاوی مقادیر زیادی از پروتئین فیبرونكتین است كه به پروتئین های سطح سلولی متصل شده و باعث تقویت پیوند بین سلول ها می گردد.
این پروتئین دارای دو ساختار گلبولی و فیبروز است كه اولی در خون و دومی در بافت ها یافت می شود؛ با این حال كه فیبرونكتین فیبروز برای ترمیم زخم ها كارآیی بالایی دارد، به علت دشواری تولید، اغلب محققان بر فیبرونكتین گلبولی تمركز داشته اند.
اكنون محققان با استفاده از یك پلت فرم تولید فیبر موسوم به RJS توانسته اند فیبرونكتین فیبروز را تولید كنند؛ این سیستم با استفاده از یك محلول پلیمری كار می كند كه در این مورد محلول فیبرونكتین گلبولی است و با استفاده از نیروی حاصل از حركت دورانی، پروتئین گلبولی را به شكل فیبرهای كوچكی درمی آورد كه قطر آنها كمتر از یك میكرومتر است و سپس این فیبرها روی یك بانداژ گردآوری می شوند.
این بانداژ به محل زخم متصل می گردد و چهارچوبی را بوجود می آورد كه در آن انواع سلول های بنیادی مورد نیاز برای ترمیم زخم و بازسازی بافت تجمع می كنند.
در آزمایشات اولیه مشخص شد در طول 20 روز 84 درصد از بافت جراحاتی كه با استفاده از این بانداژ درمان می شوند، ترمیم می شود؛ این در شرایطی است كه در روش های درمانی متداول تنها 55.6 درصد از بافت ها در این مدت ترمیم می گردد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Biomaterials انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1834


1396/12/28
20:48:15
5.0 از 5
4681
تگهای خبر: درمان , علم
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است