مبتلا شدن به بیماری آسم در خراسان شمالی روند افزایشی دارد

مبتلا شدن به بیماری آسم در خراسان شمالی روند افزایشی دارد مین فود: بجنورد - كارشناس مسئول بیماری های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشكی و خدمات درمانی خراسان شمالی با اشاره به اینكه اكنون آماری از مبتلایان به آسم در دست نیست اظهار داشت: متاسفانه شیوع این بیماری و عوامل خطر در رابطه با آن در جامعه در حال افزایش می باشد.


فرزانه اكبریانی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار نمود: بیماری آسم، یكی از معضلات اصلی نظام های بهداشت و درمان در خیلی از كشورهای جهان همچون كشور ما است.
وی اضافه كرد: یكی از مهم ترین اقداماتی كه در زمینه پیشگیری و كنترل آسم می توان انجام داد، افزایش آگاهی آحاد جامعه نسبت به این بیماری است و شعار روز جهانی آسم كه امسال مصادف با 11 اردیبهشت ماه است، ' هیچگاه زود نیست، هیچگاه دیر نیست در همه حال باید به فكر بیماری های مجاری تنفسی بود' انتخاب شده است.
اكبریانی اظهار داشت: اگر در خانواده ای یك فرد، سابقه وجود یكی از انواع بیماری های آلرژیك مانند اگزما، آلرژی بینی، آلرژی غذایی و آسم وجود داشته باشد، احتمال بروزآسم در چنین فردی و خانواده اش بیشتر می گردد.

* تماس با مواد حساسیت زا
كارشناس مسئول بیماری های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشكی و خدمات درمانی خراسان شمالی تصریح كرد: همچنین، تماس با برخی از مواد حساسیت زا و محرك ممكن است سبب افزایش احتمال مبتلا شدن به آسم شود.
وی خاطرنشان كرد: برخی افراد همچون كارگران نانوایی، چوب بری و رنگسازی به دلیل تماس های شغلی ممكن است دچار آسم شوند البته ابتلای افراد به آسم در كسانی كه هیچ سابق های از آلرژی ندارند هم محتمل است.

* آسم، بیماری التهابی مزمن و غیرواگیر ریه
اكبریانی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اینكه آسم، بیماری التهابی مزمن است اظهار داشت: مزمن، بدان معنا است كه این بیماری همیشه وجود دارد، حتی زمانی كه بیمار مبتلا به آسم احساس ناخوشی ندارد.
وی خاطرنشان كرد: در این بیماری، به دنبال واكنشی كه راه های هوایی به عوامل محرك و حساسیت زا نشان می دهند راه های هوایی ریه دچار انسداد شده و در ادامه با سخت تر شدن عمل تنفس، علائم آسم به صورت سرفه، خس خس سینه و تنگی نفس بروز می كند.
كارشناس مسئول بیماری های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشكی و خدمات درمانی خراسان شمالی اظهار داشت: بیماری آسم یك بیماری مزمن است و همیشه وجود دارد ازاین رو بیمار باید مرتب زیر نظر پزشك بوده و با مصرف داروهای تجویز شده بیماری خویش را كنترل كنند.
هم اكنون درمان بیماری های سل مجانی است در صورتی كه دوره درمان سل 800 تا یك میلیون تومان هزینه دار.
پیش از این، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكی خراسان شمالی اظهار داشته بود: مصرف قلیان در جامعه به یك معضل تبدیل گشته است كه مصرف آن منجر به سرطان، آسم و بیماری های تنفسی می گردد.
7185 /6042


1397/02/14
21:13:01
5.0 از 5
4736
تگهای خبر: بیماری , پزشك , خدمات , درمان
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است