ساخت بانداژ حساس به فشار با استفاده از فیبرهای هوشمند

ساخت بانداژ حساس به فشار با استفاده از فیبرهای هوشمند مین فود: تهران - گروهی از محققان دانشگاه MIT آمریكا، بانداژ جدیدی را ساختند كه قادر است میزان فشار وارد شده بر زخم را اندازه گیری نماید.


به گزارش روز جمعه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیكال ساینس، این بانداژ جدید با استفاده از فیبرهای كشسانی تولید شده كه در اثر فشار تغییر رنگ می دهند و قطر هریك از آن ها حدودا 10 برابر قطر تار موی انسان است.
این فیبرها با استفاده از پیچاندن لایه های بسیار نازك و شفاف لاستیكی به دور یك رشته كشسان بعنوان هسته، تولید شده اند.
نور محیط به درون این ساختار نفوذ می كند و در سطح تماس لایه ها منعكس می گردد. نور منعكس شده بسته به ضخامت هریك از سطوح تماس كه بر مبنای میزان كشش لحظه ای فیبر متفاوت می باشد، با رنگ های متفاوتی دیده می گردد. این تفاوت رنگ، حاصل پدیده ای موسوم به تداخل اپتیكی است.
برای استفاده از این بانداژ، یك جدول راهنما در اختیار كاربر قرار می گیرد تا بر مبنای آن بتوان وضعیت كشش بانداژ و در نتیجه فشار وارد به زخم را كنترل كند و آن را در مناسب ترین حالت ببندد.
در حال حاضر فیبرهایی كه به این شیوه ساخته می شوند در یك فرآیند پیچیده، پرهزینه و با طول چند سانتیمتر تولید می شوند. اما محققان در تلاشند تا سیستم تولید این فیبرها را به یك سیستم تولید انبوه تبدیل كنند.
این فیبرهای رنگی علاوه بر ساخت بانداژ حساس به فشار، در تولید محصولات دیگری همچون البسه ورزشی و انواع فشارسنج صنعتی كاربرد دارند.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Advanced Healthcare Materials انتشار یافته است.
علمی (6)**9259


1397/03/12
14:51:31
5.0 از 5
4711
تگهای خبر: علم
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است