درمان بیماری های خونی با بافت مصنوعی مغز استخوان

درمان بیماری های خونی با بافت مصنوعی مغز استخوان مین فود: تهران - محققان دانشگاه بازل در سوییس موفق به تولید توده مصنوعی مغز استخوان شدند كه در درمان خیلی از بیماری های خونی كشنده موثر است.


به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، مغز استخوان بافت نرم و پررگی است كه روی داربستی به نام بافت همبند و روی آن سلول های گوناگون خونی، خونساز و چربی قرار دارد. در صورتی كه مغز استخوان به هر علت وظایف خویش را به درستی انجام ندهد، بیماری های جدی بروز می كند. خونسازی مهمترین وظیفه مغز استخوان است.
محققان دانشگاه بازل برای حل مشكلات مربوط به مغز استخوان، موفق به تولید توده مصنوعی مغز استخوان شدند. این بافت مصنوعی روی داربستی سه بعدی از جنس سرامیك ساخته می گردد. این داربست درون یك راكتور زیستی با سلول های بنیادی مزانشیمی انسان تركیب می گردد.
سلول های بنیادی مزانشیم در ترمیم بافت هایی با منشا مزانشیمی مثل استخوان، غضروف، ماهیچه، تاندون و چربی شركت می كند. این فرآیند سبب می گردد بافت مصنوعی عملكردی مشابه بافت طبیعی داشته باشد.
آزمایش ها نشان داد این بافت مصنوعی با تركیب با سلول های مزانشیمی، حاوی دو ركن مهم به نام نیایاخته یا سلول پروژنیتور و سلول های بنیادی خون ساز است كه دقیقا عملكرد مغز استخوان طبیعی را شبیه سازی می كند.
این دستاورد در درمان بیماری های خونی مانند لوسمی حائز اهمیت است و نقش بسزایی در غربالگری انواع داروهای جدید دارد.
نتایج این مطالعه در نشریه Proceedings of the National Academy of Sciences انتشار یافته است.
علمی (6) **9259** 1776


1397/03/17
21:26:33
5.0 از 5
4893
تگهای خبر: بیماری , چربی , درمان
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است