شناسایی ویروس پشه با سنسور زیستی

شناسایی ویروس پشه با سنسور زیستی مین فود: تهران - محققان دانشگاه پردو آمریكا یك سنسور زیستی جدید را توسعه دادند كه می تواند در مدتی كمتر از یك ساعت ویروس های منتقل شده توسط پشه ها را شناسایی كند.


به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این سنسور شامل یك الكترود است كه توسط ماده ای با سطح وسیع پوشیده شده است. هنگامی كه نمونه زیستی یك پشه آلوده به ویروس روی این ماده قرار می گیرد، دی. ان. ای و آر. ان. ای ویروس با آن پیوند برقرار می كند.
این پیوند باعث تغییر مقاومت سطحی الكترود می گردد كه توسط سنسور قابل تشخیص می باشد. این سنسور با استفاده از محاسبه میزان تغییر مقاومت الكترود، می تواند انواع مختلف ویروس ها را تشخیص دهد.
این ابزار با هزینه ای كمتر از روش های مورد استفاده فعلی، امكان تشخیص سریع انتقال ویروس توسط پشه ها را فراهم نموده و زمینه را برای دخالت سازمان های محلی و جلوگیری از شیوع بیماری ها فراهم می آورد. مهمترین كابرد این سنسور برای تشخیص مالاریا است.
مالاریا با استفاده از نیش پشه آلوده به انگل پلاسمودیم فالسیپاروم به انسان منتقل می گردد. این انگل وارد جریان خون میزبان می گردد و سلول های قرمز را تخریب می كند. زمانی كه گلبول های قرمز تسلیم این انگل می شوند، علایم این بیماری كه شامل سردرد، لرز، درد عضلانی، خستگی، تهوع، اسهال و استفراغ است، ظاهر می گردد.
این انگل همینطور سبب مشكلات تنفسی شدید، كاهش قندخون، كم خونی شدید و در نهایت بروز كما در بیمار می گردد كه در صورت نبود درمان كشنده است. كودكان به علت ضعف سیستم ایمنی در مقابل این انگل تسلیم می شوند و از بین می روند.
علمی (6) ** 9259**1440


1397/04/23
00:02:53
5.0 از 5
4815
تگهای خبر: بیمار , بیماری , درد
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است