ارتقا دانش فیزیوتراپی نیازمند اجرای دوره دكترای حرفه ای است

ارتقا دانش فیزیوتراپی نیازمند اجرای دوره دكترای حرفه ای است مین فود: یزد - مسوول انجمن فیریوتراپی ایران در شعبه یزد با اشاره به اینكه ارتقا جایگاه فیزیوتراپی نیازمند اجرای دوره دكترای حرفه ای (DPT) در این رشته است، اظهار داشت: یكی از مطالبات اصلی جامعه فیزیوتراپی، تولید و توسعه این دوره حرفه ای است.


به گزارش مین فود به نقل از ایرنا، محمدعلی دهقانی جمعه شب در آیین گرامیداشت روز فیریوتراپی (دوم مرداد) اضافه كرد: فیزیوتراپها با آموخته های دوره كارشناسی نمی توانند پاسخگوی تمامی نیازهای درمانی در زمینه های تخصصی باشند و تحقق دكترای حرفه ای این رشته برای پاسخگوی به این نیاز به شدت احساس می گردد.
وی تصریح كرد: با پیگیری های انجام شده، طرح پایلوت پذیرش دكترا حرفه ای فیزیوترایی در 6 دانشكده توانبخشی در سطح كشور اجرا و در صورت موفقیت در دیگر دانشكده ها هم اجرا می گردد.
مسوول انجمن فیریوتراپی ایران شعبه یزد تصریح كرد: به همین منظور مقدمات ورود دانشجویان مقطع كارشناسی ارشد به دكترای حرفه ای فیزیوتراپی در وزارت بهداشت انجام شده و پذیرش دانشجو در این مقطع از مهرماه سال جاری آغاز می گردد.
وی با اشاره به اینكه پذیرش دانشجویان دكترای حرفه ای در رشته فیزیوتراپی گسترش خدمات با كیفیت به جامعه را محقق می كند، خاطرنشان كرد: اكنون رشته فیریوتراپی در دنیا توسعه یافته و در رشته های مختلف چون زانو، گردن، ستون فقرات، زنان و زایمان و... به صورت تخصصی عرضه می گردد.
دهقانی اضافه كرد: فیزیوتراپی در كشورهایی مثل آمریكا، كانادا و هلند به مقطع دكتری حرفه ای ارتقاء یافته و در كشورهای توسعه یافته این رشته و كاردرمانی جزو 15 رشته پر درآمد نظام سلامت قرار دارد.
وی با اشاره به اینكه در ایران رشته فیریوتراپی جایگاه واقعی خویش را هنوز پیدا نكرده، اظهار داشت: علت آن شاید به كم كاری دانش آموختگان این رشته یا سیستم بهداشتی برگردد به هرحال باید سیستم به سمتی برود كه به حوزه توان بخشی و فیزیوتراپی بهاداده شود.
دهقانی ارتقاء سطح علمی فیریوتراپیست ها استان را از برنامه های انجمن بیان كرد و خاطرنشان كرد: به همین منظور هر ماه یك كارگاه، همایش و كنفرانس علمی از جانب انجمن در استان برگزار می گردد.
85 فیزیوتراپ استان عضو انجمن فیریوتراپی شعبه یزد هستند و از مجموع 72 مركز فیزیوتراپی استان، 20 مركز آن دولتی و مابقی خصوصی است.
***راه اندازی رشته تحصیلی دكترای حرفه ای درخواست فیریوتراپیست ها
عضو هیات مدیره نظام پزشكی شهرستان یزد هم در این آیین با اشاره به اینكه فیزیوتراپی از رشته های زیرگروه توانبخشی است، اظهار داشت: این رشته بعنوان یكی از اركان اصلی تیم درمان در شتاب بخشی به بهبود بیماران، بازتوانی آنان و توانمندسازی بیماران بهبود یافته برای برگشت به زندگی فردی، اجتماعی و شغلی نقش مهمی دارد.
محسن صباغی نژاد بر ارتقاء سطح مقطع پایه رشته فیزیوتراپی به دكترای حرفه ای تصریح كرد و اضافه كرد: در سال 86 فعالیت انجمن فیزیوتراپی برای اجرایی كردن طرح دكترای حرفه ای شروع شد و در سال 88 كلیات این طرح به تصویب شورای عالی برنامه ریزی وزارت بهداشت رسید و در سال 90 با تایید شورای عالی سیاست گذاری وزارت بهداشت، دستور پذیرش دانشجو در این مقطع صادر شد.
وی تصریح كرد: در سال 91 نخستین دوره دانشجویان مقطع دكترای حرفه ای در داخل كشور پذیرش شد اما از آن سال بعد به دلایل مختلف پذیرش دانشجو متوقف گردید.
عضو هیات مدیره نظام پزشكی شهرستان یزد اظهار داشت: درخواست انجمن فیزیوتراپی، بر شكل گیری دكترای حرفه ای این رشته است كه امید آن می رود این مهم به صورت خاص مورد توجه مسئولان وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشكی برای عرضه خدمات تخصصی تر در این رشته قرار گیرد.
رییس دانشگاه علمی كاربردی بهزیستی تفت تصریح كرد: در این زمینه قول مساعد داده شده و امیدواریم شاهد تحقق جذب دانشجو در مقطع دكترای فیزیوتراپی در آینده نزدیك باشیم.
صباغی نژاد با اشاره به اینكه در گذشته مشكلات اسكلتی در سنین پایین در كشور نداشتیم، نسبت به بروز این مشكلات در كودكان و نوجوانان اخطار داد و اظهار داشت: زندگی ماشینی و بازی های كامپیوتری سبب شیوع بی تحركی در این قشر شده است.
در این آیین جمعی از فیریوتراپیست های استان یزد به همراه خانواده حضور داشتند.
دوم مردادماه به مناسبت تصویب آیین نامه حرفه ای فیزیوتراپی كشور بعنوان روز ملی فیزیوتراپی نامگذاری شده است.
/ 6014/2088


1397/05/07
13:21:53
5.0 از 5
4532
تگهای خبر: بیمار , پزشك , خدمات , درمان
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعات



مین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است