مغز مبتلایان به افسردگی و دوقطبی بزرگ تر است

مغز مبتلایان به افسردگی و دوقطبی بزرگ تر است مین فود: تهران- یافته گروهی از محققان آلمانی نشان داده است سمت چپ هیپوتالاموس مغز افراد مبتلا به اختلال های عاطفی؛ مانند اختلال دوقطبی و افسردگی 5 درصد بزرگ تر از افراد عادی است.


به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی پزشكی مدیكال نیوز تودی، دلیل اصلی و زیربنایی هر دو وضعیت روانی هنوز معلوم نیست؛ اما دانشمندان علوم اعصاب هر روز جنبه های جدیدتری را می یابند كه می تواند بر میزان احتمال مبتلا شدن و تعمیق این اختلالات در فرد موثر باشد یا بر آن بیافزاید.

***ریشه های عصب شناختی مبتلا شدن به افسردگی
شیوه های جدید عكسبرداری همچون ام آر آی سبب شده محققان بتوانند چند محل را در مغز و شبكه های عصبی تعیین كنند كه در بروز اختلالات عاطفی نقش موثری دارند. برای نمونه مطالعات در مورد بیماری افسردگی نشان داده است كه افسردگی مقاوم به درمان با كاهش حجم هیپوكامپ (قسمتی از دستگاه كناره ای مغز و محل یادگیری) و هسته آمیگدال (بخشی از دستگاه لیمبیك مغز) كوچك تر مرتبط می باشد.
هیپوكامپ منطقه ای در مغز است كه به شدت در شكل دادن به حافظه و روند یادگیری و آمیگدال ساختار كوچكی است كه در فرایند درك عواطف و پاسخ به رویدادهای خطرناك و هراسناك نقش دارد.
در واقع كل دستگاه درون ریز یا محور هیپوتالاموس، هیپوفیز و آدرنال در افرادی كه به افسردگی مبتلا هستند مختل می گردد. این محور بین هیپوتالاموس، غده درون ریز هیپوفیز و غده های فوق كلیوی آدرنال فوق العاده فعال است كه در تحقیقات پیشین بعنوان مهم ترین خصوصیت عصبی افسردگی های اصلی نام گرفته است.
محور هیپوتالاموس، هیپوفیز و آدرنال در افراد سالم سطح هورمون استرس كورتیزول را بالا می برد تا بدن شخص به شكل بهتری با شرایط دشوار خطرناك و تهدیدآمیز كنار بیاید، پس از رفع خطر این محور همینطور مسئول كاهش سطح كورتیزول و دیگر واكنش های بدن در برابر استرس تا رسیدن به حدی عادی است.اما در افراد مبتلا به افسردگی این ساختارها حتی بدون وجود خطر در حد فوق العاده ای فعال است.
تحقیقات جدید با این هدف انجام شده كه نقش هیپوتاموس را در این زنجیره واكنش های بیش از اندازه مشخص نماید.
گروهی از دانشمندان آلمانی به سرپرستی استفانی اشنایدر، از گروه روان پزشكی و روان درمانی دانشگاه لایپزیك آلمان، روی حجم هیپوتالاموس در افراد مبتلا به اختلالات عاطفی؛ مانند دوقطبی و افسردگی مطالعه ای انجام داده اند.

***هیپوتالاموس چپ 5 درصد بزرگ تر
اشنایدر و گروه محققان همكار وی مغز 84 فرد را بررسی كردند كه از این تعداد 20 نفر مبتلا به افسردگی بودند و هیچ دارویی برای درمان آن مصرف نكرده و 20 فرد دیگر هم مبتلا به همین اختلال برای درمان دارو استفاده می كردند.
آنها با كمك تصاویر ام آر آی مغز مشاركت كنندگان در این مطالعه را با دقت بالایی بررسی كردند، تا ججم هیپوتالاموس را در آنها به دست آوردند.
این گروه از محققان در مجموع مشاهده نمودند كه قسمت چپ هیپوتالاموس افراد مبتلا به اختلالات عاطفی به صورت متوسط 5 درصد بزرگ تر از قسمت چپ هیپوتالاموس افراد معمولی است،
اشنایدر می گوید: مشاهده كردیم كه این قسمت از مغز در افراد مبتلا به افسردگی و مبتلایان به اختلالات دوقطبی، یعنی دو نوع از اختلالات عاطفی بزرگ تر است.
همچنین در مورد افراد مبتلا به افسردگی، اندازه هیپوتالاموس به شكل مستقیم با شدت و عمق این بیماری مرتبط می باشد. داروها بر اندازه این ناحیه از مغز تاثیر ندارند.
علمی**9157**1440


1397/07/03
15:07:58
5.0 از 5
4678
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , دارو
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است