انجام ده ها طرح مطالعاتی و تحقیقاتی علوم شناختی در شیراز

انجام ده ها طرح مطالعاتی و تحقیقاتی علوم شناختی در شیراز به گزارش مین فود با هدف توسعه و گسترش حوزه های علوم شناختی و بهره گیری از دانش فنی و تخصصی اعضای هیات علمی و پژوهشگران و با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی، ده ها طرح مطالعاتی و تحقیقاتی توسط گروه علوم اعصاب دانشگاه پزشكی شیراز به اجرا در آمد.


به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمد نامی رییس گروه علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشكی شیراز اظهار نمود: در سال های اخیر با تلاش های این گروه تعداد زیادی از این طرح های پژوهشی در حوزه های علوم شناختی و علوم اعصاب شناختی به اتمام رسید و الان چندین طرح دیگر در مرحله مطالعات تحقیقاتی قرار دارد.
وی با اشاره به اینكه بخشی از این طرح ها در حیطه های علوم شناختی و علوم اعصاب با حمایت های ستاد توسعه علوم شناختی معاونت علمی به اجرا در آمده است، یادآورشد: این طرح های تحقیقاتی همچون در زمینه سلول های بنیادی و كاركردهای شناختی، توجه یادگیری و تمركز، مطالعات پایه و بالینی اختلالات خواب، بازتوانی اعصاب شناختی، علوم اعصاب رفتاری، تصویربرداری الكتریكی و اپتونیكی از مغز و هم آزمون مغز اجرا شده است.
رییس گروه علوم اعصاب دانشگاه علوم دانشگاه علوم پزشكی شیراز همینطور با اشاره به تلاش های ستاد توسعه علوم شناختی معاونت علمی در امر تجهیز آزمایشگاه های شناختی این دانشگاه، بیان كرد: در جهت ترویج و ارتقای هرچه بیشتر دانش علوم شناختی و علوم اعصاب شناختی در سطح مراكز علمی و تخصصی استان فارس، در نظر است رشته علوم اعصاب شناختی در مقطع دكتری در دانشگاه علوم پزشكی شیراز تولید شود كه تحقق این امر هم نیازمند برخورداری از حمایت های ستاد توسعه علوم شناختی است.
نامی با اشاره به اینكه علوم اعصاب و علوم شناختی در قالب دانش مغز، ذهن و رفتار و شناخت بعنوان یكی از رویكردهای مرز دانش در دانشگاه های معتبر بین المللی در نظر گرفته می شود، تصریح كرد: گروه علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشكی شیراز با هدف تربیت نسل آینده با بهره گیری از دانش فنی و تخصصی اعضای هیات علمی و پژوهشگران در این حوزه، طی سال های اخیر قدم های موثری در این زمینه برداشته است.
وی همینطور اظهار داشت: برای ترویج حوزه های علوم شناختی، زیرساخت و امكانات متعددی همچون برای انجام مطالعات علوم اعصاب و علوم شناختی، آزمایشگاه مغز و شناخت، آزمایشگاه سلولی مولكولی علوم اعصاب دانشكده علوم و فن آوری های نوین پزشكی و مركزی دانش بنیان تحت عنوان موسسه سلامت مغز 'دانا' در دانشگاه علوم پزشكی شیراز تولید و فعال گشته است.
به گفته نامی، این مركز برای ارائه خدمات در قالب پنج واحد ارزیابی و تشخیص، حافظه، توجه و یادگیری، اضطراب، افسردگی و سایر اختلالات خلق- رفتاری، مغز آزمون (چكاپ مغز) و واحد اختلالات و سلامت خواب، اسفند ماه 96 فعالیت خویش را آغاز كرد.
رییس گروه علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشكی شیراز در ادامه ابراز كرد: فعالیت های واحد علوم اعصاب شناختی (حافظه، توجه و یادگیری) مركز سلامت مغز دانا هم با محوریت استفاده از تكنولوژی های روز و روش های درمانیِ پایدار و مؤثر در قالب رویكرد های مبتنی بر شواهد شكل گرفته است.
به گفته وی، در گذشته نخستین رویكرد برای كاهش مشكلات ناشی از بی دقتی، عدم تمركز و اختلالات یادگیری و حافظه، به استفاده از داروها معطوف بود،. اما امروزه روش های مختلفی وجود دارد كه می تواند جایگزین دارو باشند و بدون عوارض جانبی ناشی از دار این مشكلات را به حداقل برسانند.
وی ارائه دوره های كوتاه مدت و میان مدت آموزشی و پژوهشی و پشتیبانی از طرح های بنیادی و كاربردی پژوهشگران علاقمند به علوم اعصاب با هدف گسترش پژوهش در این زمینه را یكی از اهداف اصلی گروه علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشكی شیراز عنوان نمود.
نامی همینطور افزود: در جهت برنامه ریزی ها، در نظر است با تربیت متخصصان علوم اعصاب، با رویكرد علوم اعصاب كاربردی، ارتباط بین علوم اعصاب و علوم شناختی با جامعه و صنعت بیشتر از پیش پیگیری شود.
علمی ** 1836 **1440


1397/09/17
15:49:06
5.0 از 5
4761
تگهای خبر: پزشك , خدمات , دارو , درمان
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است