25 درصد سكته های مغزی در افراد كمتر از 55 سال رخ می دهد

25 درصد سكته های مغزی در افراد كمتر از 55 سال رخ می دهد به گزارش مین فود مدیر گروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشكی زنجان اظهار داشت: 25 درصد سكته های مغزی در افراد كمتر از 55 سال به وقوع می پیوندد و این عارضه در سال های گذشته به دومین علل مرگ و میر در ایران تبدیل گشته است.


دكتر سید عبدالرضا قریشی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: كشورهای پیشرفته با برنامه ریزی مناسب و همكاری سیستم بهداشتی و درمانی دولت و نهادهای مردمی سكته مغزی را به پنجمین عامل مرگ و میر تقلیل داده اند.
وی تصریح كرد: سكته مغزی زمانی رخ می دهد كه خون رسانی به قسمتی از مغز متوقف شود و در نتیجه نرسیدن خون، سلول های مغز صدمه دیده یا از بین بروند.
قریشی بیان كرد: بسته به محل درگیر شده در مغز این صدمه منجر به علائم مختلفی می گردد كه می تواند توانایی دست و پا، صورت، راه رفتن و حتی صحبت كردن فرد را مختل كند.
مدیر گروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشكی زنجان افزود: در ایران سالانه 100 تا 140هزار سكته مغزی رخ می دهد كه در صورت درمان نشدن در فاز حاد (چهار و نیم ساعت اول) 10 درصد منجر به فوت و 30 درصد زمین گیر می گردد.
به گفته وی، 70 درصد افراد گرفتار سكته مغزی هم شغل خویش را از دست می دهند.
وی افزود: در ایران متوسط سن بیماران سكته مغزی نسبت به میانگین سایر نقاط دنیا پایین تر است.
قریشی اضافه كرد: كنترل دیابت، كنترل چربی خون، ورزش منظم، پایین نگه داشتن فشار خون، درمان بیماری قلبی زمینه ای، رژیم غذایی سالم، كنترل وزن، ترك اعتیاد، الكل، سیگار و قلیان از طریق های جلوگیری از سكته مغزی است.
وی بیان كرد: سكته مغزی قابل درمان است و در این ارتباط زمان از اهمیت زیادی دارد كه زمان طلایی آن 4.5 ساعت از شروع علایم سكته است.
مدیر گروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشكی زنجان افزود: تزریق داروهای حل كننده خون طی 4.5 ساعت پس اط سكته مغزی شانس بهبودی را تا 30 درصد بالا می برد و این مورد اهمیت زیادی دارد.
وی تصریح كرد: خارج كردن لخته خون با كمك ابزار پیشرفته درمانی شانس بهبودی را بیشتر از 50 درصد بالا می برد و در این میان ضعف ناگهانی نیمه بدن، اختلال ناگهانی در راه رفتن و اختلال در صحبت كردن از علائم مهم بروز سكته مغزی است كه باید به آن توجه داشت.
قریشی تصریح كرد: بر این اساس به شهروندان سفارش می گردد هنگام مواجه با بیمار گرفتار سكته مغزی فرد را بلافاصله بهمركز درمانی منتقل كنند.
9646/6085


1397/10/17
14:19:38
5.0 از 5
4582
تگهای خبر: برنامه , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است