گزارشی از كمبود دارو و تجهیزات در مناطق سیل زده نداریم

رییس سازمان غذا و دارو:

گزارشی از كمبود دارو و تجهیزات در مناطق سیل زده نداریم مین فود: رئیس سازمان غذا و دارو ضمن تاكید بر ضرورت توجه ویژه به جایگاه داروسازان در نظام سلامت، در عین حال درباره مناطق سیل زده اظهار داشت: خوشبختانه در هیچ استان سیل زده گزارشی از كمبود دارو و تجهیزات نداشتیم، هیچ واكسیناسیونی مختل نشد و حوزه درمان از دارو محروم نبود.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، دكتر مهدی پیرصالحی در مراسم اختتامیه همایش معاونان غذا و داروی سراسر كشور كه با حضور وزیر بهداشت در قمصر كاشان برگزار شد، اظهار داشت: با عنایت به نامگذاری شعار امسال توسط مقام معظم رهبری بعنوان سال رونق تولید، كارگاهی با این عنوان و به منظور بررسی استراتژی سازمان غذا و دارو برای مقابله با تحریم های ظالمانه انجام شد.
وی ادامه داد: در پنل دیگری باز سوژه تفویض اختیار به معاونت های غذا و داروی سراسر كشور و NGO ها برای انجام كارهای اجرایی غیرحاكمیتی برگزار شد، تا سازمان غذا و دارو، بیشتر وقت خودرا صرف نظارت بر سلامت و امنیت محصولات سلامت محور متمركز كند.
معاون وزیر بهداشت یكی دیگر از كارگاه های برگزار شده در این همایش را برنامه سازمان غذا و دارو در حوزه داروخانه ها عنوان نمود و اظهار داشت: یكی از معضلات داروخانه ها، سوژه فاصله و جمعیت است كه مورد اعتراض دیوان عدالت باز قرار گرفته و برای آن، برنامه ها و راهكارهایی دیده شده است.
وی اشاره كرد: علاوه بر برگزاری كارگاه آموزش سامانه تی تك باز به منظور ایجاد مدیریت منسجم در حوزه كالاهای سلامت محور، سوژه رتبه بندی كارخانجات غذایی و امنیت غذایی از مزرعه تا سفره باز در كارگاه دیگری انجام شد.
پیرصالحی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در مورد تامین دارو و تجهیزات در مناطق سیل زده باز اظهار داشت: خوشبختانه اقدامات بسیار مناسبی توسط قسمت های مختلف وزارت بهداشت و معاونت های غذا و داروی مناطق سیل زده صورت گرفته و مستندات آن تهیه شده تا در آینده عملكرد بهتری داشته باشیم.
بنابر اعلام وبدا، وی اشاره كرد: خوشبختانه در هیچ استان سیل زده گزارشی از كمبود دارو و تجهیزات نداشتیم، هیچ واكسیناسیونی مختل نشد و حوزه درمان از دارو محروم نبود.
وی با تاكید بر ضرورت توجه ویژه به جایگاه داروساز در نظام سلامت عنوان كرد: امروز داروساز از جایگاه اصلی خارج شده و در داروخانه ها بیشتر بعنوان فروشنده شناخته می شود؛ در حالیكه داروسازان نمایش دهنده خدمات هستند و خلاء داروسازان در بیمارستان ها احساس می شود.
رئیس سازمان غذا و دارو، اضافه كرد: طرحی را در دست داریم كه نیاز به دستور و حمایت وزیر بهداشت دارد تا داروسازان بالینی در بیمارستان ها مستقر شوند.
وی با اشاره به اینكه هم اكنون بطور متوسط حتی یك داروساز در بیمارستان ها مستقر نیست، اظهار داشت: هم اكنون ۸۰۰ بیمارستان در كشور وجود دارد كه تنها ۵۰۰ داروساز در آنها مشغول به نمایش خدمات هستند؛ در حالیكه با عنایت به تخت های بیمارستانی و استانداردهای این بخش، باید به ازای هر ۱۰۰ تخت یك داروساز بالینی و به ازای هر ۳۰ تخت بیمارستانی یك داروساز به كار گرفته شود.
پیرصالحی با تاكید بر اینكه حضور داروسازان در بیمارستان ها موجب كنترل هزینه ها و كاهش هزینه های دارو می شود، عنوان كرد: امیدواریم با حمایت وزیر، هم در داروخانه ها و هم در بیمارستان ها از خدمات داروسازان بهره بریم.
وی اشاره كرد: در حوزه آرایشی و بهداشتی، قاچاق و تقلب مباحث اساسی هستند كه بازار داخلی را تهدید كرده و خطر بایوتروریسم باز مطرح است.
معاون وزیر بهداشت درانتها اظهار داشت: در بخش تجهیزات پزشكی باید به سمتی پیش رویم كه عمده تجهیزات مورد نیاز كشور در داخل تولید شود.
منبع:

1398/02/13
13:25:29
5.0 از 5
4307
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است