برنامه وزارت بهداشت برای درمان فشارخونی ها

برنامه وزارت بهداشت برای درمان فشارخونی ها مین فود: مشاور معاون درمان وزارت بهداشت در امور بیماری ها با اشاره به مشاركت 28 میلیون و 900 هزار نفر در كشور در كمپین فشارخون، اظهار داشت: بعضی از بیمارانی كه مبتلاشدن به فشار خون در آنها تشخیص داده می شود، امكان دارد امكان درمان در سطح یك ارائه خدمات را نداشته باشند و بر همین مبنا 530 بیمارستان برای ارجاع بیماران فشارخونی به سطح دو و 89 بیمارستان هم برای ارجاع این بیماران به سطح سوم ارائه خدمات مشخص شدند.دكتر جمشید كرمانچی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه كمپین فشار خون و نحوه پیگیری درمان بیماران، اظهار داشت: بیماری فشار خون یكی از مهم ترین بیماری های غیرواگیر بوده كه در حال افزایش می باشد و شیوع آن خصوصا در كشورهای در حال توسعه بیشتر است و در ایران هم روند افزایشی دارد.

وی با اشاره به اینكه حدودا در دنیا بیشتر از یك میلیارد بیمار مبتلا به فشار خون وجود دارد، اضافه كرد: سالانه ۱۰ میلیون نفر از این بیماران به سبب این بیماری از بین می روند. بیماری فشار خون در ۴۰ تا ۵۰ درصد موارد منجر به سكته های مغزی و قلبی می شود.
شیوع فشار خون در ایران چقدر است؟
كرمانچی درباره وضعیت شیوع بیماری فشار خون در ایران نیز اظهار داشت: در ایران شیوع این بیماری در افراد سنین ۱۸ تا ۶۴ سال حدودا بیشتر از ۲۰ درصد است و این میزان شیوع با بالا رفتن سن جمعیت در حال افزایش می باشد. علت بروز بیماری فشارخون ناشناخته است، اما افزایش سن، چاقی، دیابت، سابقه خانوادگی، بیماری های غدد و... بعنوان ریسك فاكتور این بیماری محسوب می شوند. باید توجه كرد كه فشار خون قابل پیشگیری بوده و با تشخیص و درمان بموقع می توانیم از ناتوانی و مرگ های زودرس ناشی از آن پیشگیری نماییم.

وی افزود: بر همین مبنا و با عنایت به لزوم تحقق رویكرد سلامت همه جانبه، رسیدن به اهداف سند ملی پیشگیری و كنترل بیماری های غیرواگیر و به دنبال دستور وزیر بهداشت، بسیج ملی كنترل فشار خون از ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ در كشور آغاز و تا ۱۵ تیر ماه فشار خون بیشتر از ۲۸ میلیون نفر در كشور اندازه گیری شد. در این كمپین و در حوزه غربالگری بیماران، كمیته كارگروه درمان در برنامه فشارخون با حضور نمایندگان معاونت درمان، پرستاری، تجهیزات، معاونت بهداشت، سازمان غذا و دارو، سازمان اورژانس كشور و... تشكیل شد.
فعالیت ۱۰۰۰ بیمارستانِ كشور برای اندازه گیری فشارخون ایرانی ها
كرمانچی با اشاره به اینكه در این طرح تمام بیمارستان های كشور یعنی ۱۰۰۰ بیمارستان بعنوان ایستگاه های سنجش فشار خون در دو شیفت حضور پیدا كردند، اظهار داشت: بیشتر از یك سوم بیماران در ایستگاه های بیمارستانی ثبت شدند. همین طور ۱۰۰ هزار پرستار در دو شیفت در تمام مراكز درمانی و بیمارستانی فعالیت كردند. همین طور بیشتر از ۲۶۰۰ داروخانه بعنوان ایستگاه های سنجش فشارخون با ما همكاری داشتند. مراكز اورژانس پیش بیمارستانی نیز بعنوان پایگاه های سنجش فشارخون در این طرح شركت داشتند. در عین حال با همكاری نظام پزشكی خیلی از مطب های پزشكان نیز در این طرح بعنوان پایگاه های سنجش مشخص شدند.

وی افزود: در این طرح نقشه بیمارستانی تمامی مراكز درمانی و تخصصی ما بعنوان مراكز ارجاع از سطح یك به سطح دو تخصصی با همكاری پدافند غیرعامل تعیین و نقشه ارجاع مشخص و به معاونت بهداشتی جهت ارجاع بیمارانی كه غربالگری می شوند، ارائه شد. بدین سبب این بیماران به مراكز درمانی و تخصصی كه مشخص كرده ایم برای درمان فشار خون ارجاع داده می شوند.
بیماران فشار خونی درمان می شوند
كرمانچی با اشاره به اینكه بعضی از بیمارانی كه مبتلاشدن به فشارخون در آنها تشخیص داده می شود، امكان دارد امكان درمان در سطح یك ارائه خدمات را نداشته باشند، اظهار داشت: بر همین مبنا این بیماران برمبنای پروتكل ارجاعی حتما باید به سطح تخصصی دو یا سطح فوق تخصصی سه ارجاع شوند. بر همین مبنا ۵۳۰ بیمارستان برای ارجاع بیماران فشار خونی به سطح دو و ۸۹ بیمارستان هم برای ارجاع این بیماران به سطح سوم ارائه خدمات مشخص شدند.

وی افزود: البته باید توجه كرد كه بیماران تازه مشخص شده اند و بیمار مبتلا به فشار خون ابتدا طی یك دوره سه ماهه در سطح یك، خدمات دریافت می كند و در صورتی كه درمان نشود، به سطح دو یا سه ارجاع می شود. هم اكنون در چارچوب این كمپین حدود ۱۰ هزار بیمار ارجاع و در سطح دو ثبت شده اند، اما پیش بینی می نماییم آمارمان بیشتر از این باشد؛ چونكه هنوز ارجاعات كامل نشده است. باید توجه كرد كه در سطح یك ارائه خدمات، فشارخون اندازه گیری می شود و اگر فشارخون بیمار نرمال باشد، در سطح یك قابل درمان است و به صورتی فشار خون غیر مقاوم به درمان است. بدین سبب سطح یك ارائه خدمت، فشارخون ابتدایی را درمان می كند، اما افرادی كه فشارخون شان نیاز به درمان های پیشرفته تر دارد، به سطح دو ارجاع می شوند.كرمانچی با اشاره به اینكه ۲۸ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر در كمپین فشار خون شركت كرده اند، افزود: ۶۰ درصد افرادی كه در این كمپین شركت كردند، فشار خون ۱۲ روی هشت داشتند و ۴۰ درصد حدودا علائمی از بیماری فشارخون داشته اند. پیش بینی می نماییم ۱۰ درصد از افرادی كه در كمپین فشار خون شركت كرده اند، به سطح دو و سه ارجاع شوند.

وی افزود: هم اكنون بیمارستان ها و مراكز تخصصی ما در سطح دو آمادگی دارند كه پذیرش این بیماران به صورت ارجاعی را انجام دهند و حتی اگر بیمار به صورت مستقیم هم به این مراكز بازگشت كند، مورد پذیرش قرار می گیرد. بدین سبب ۵۳۰ بیمارستان در سطح تخصصی دو و ۸۹ بیمارستان در سطح تخصصی سه كه شامل همه بخش های فوق تخصصی مورد نیاز بیماران فشار خون هستند، آماده ارائه خدمت به این بیماران هستند. نقشه ارجاع فشار خون مشخص شده و بیماران می توانند به این مراكز بازگشت كنند.

كرمانچی با اشاره به اینكه درمان فشار خون را محدود نكرده ایم و بیمارستان ها از امروز آماده ارائه خدمات به بیماران مبتلا به فشار خون هستند و محدودیت زمانی برایشان وجود ندارد، اظهار داشت: در بخش درمان علاوه بر آمادگی این مراكز، یكسری بسته های خدمتی و پروتكل های علمی و اجرایی هم مشخص كردیم.

منبع:

1398/04/24
14:34:38
5.0 از 5
4325
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است