با وجود هموفیلی چگونه می توان عادی زندگی كرد؟

با وجود هموفیلی چگونه می توان عادی زندگی كرد؟ مین فود: هموفیلی نوعی بیماری خونی است كه شدت و سرعت خونریزی در افراد هموفیل در مقایسه با افراد طبیعی بیشتر نیست، بلكه مدت زمان آن طولانی تر است. خون افراد هموفیل به اندازه كافی فاكتور انعقادی كه نوعی پروتئین برای كنترل خونریزی است را نیز ندارد.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، هموفیلی نوعی بیماری نادر است كه شایع ترین نوع آن هموفیلی «آ» نام دارد؛ البته نوع دیگر آن هموفیلی نوع «ب» است كه در هر مورد خون فرد شاخصهای انعقادی لازم را ندارد و بیمار را گرفتار مشكلات یكسانی می كند كه سبب خونریزی طولانی مدت می شود.
چگونه افراد به هموفیلی مبتلا می شوند؟ هموفیلی با تشكیل نطفه به وجود می آید و نوعی بیماری غیرواگیر شمرده می شود. هموفیلی معمولا به ارث می رسد البته گاهی ممكنست در یك خانواده بدون هیچ سابقه ای فرزند مبتلا به هموفیل به دنیا آید. حدودا ۳۰درصد افراد هموفیل بدون وجود سابقه در خانواده به هموفیلی مبتلا می شوند كه در این حالت ممكنست هموفیلی در اثر تغییرات در ژن های جنین به وجود آید.
علائم و شدت بیماری را بهتر بشناسید علایم هموفیلی در هر دو گروه «آ» و «ب» یكسان است. بیماران هموفیلی دارای كبودی های بزرگ، خونریزی عضلانی و مفصلی به ویژه در زانو، آرنج و مچها هستند، خونریزی خود به خودی و بدون علت خاص، خونریزی طولانی مدت پس از جراحات سطحی و... از علایم بیماری است.
شدت هموفیلی بسته به مقدار فاكتور انعقادی در خون متفاوت می باشد و این در حالیست كه مقدار طبیعی فاكتور انعقادی ۵۰ تا ۱۵۰ درصد فعالیت فاكتور انعقادی ۸ یا ۹ در خون است. فردی با هموفیلی خفیف فاكتور انعقادی اش پنج تا ۳۰درصد حد طبیعی است كه این فرد ممكنست پس از عمل جراحی یا زخم های شدید خونریزی كند و معمولا خونریزی نمی كند مگر آنكه مجروح شود. فرد با هموفیلی متوسط فاكتور انعقادی اش یك تا پنج درصد حد طبیعی است. این فرد ممكنست ماهی یكبار و به ندرت به شكل بی خود خونریزی كند. در نهایت فرد با هموفیلی شدید فعالیت فاكتور انعقادی اش از یك درصد كمتر است و ممكنست بدون هیچ دلیلی خونریزی كند كه این خونریزی در مفاصل بدن او( زانو، آرنج، مچ پا) اتفاق می افتد.
خونریزی باید بلافاصله درمان شود امروزه درمان ها برای هموفیلی بسیار موثر است. شاخصهای انعقادی به جریان خون تزریق می شود و به محض رسیدن مقدار كافی فاكتور انعقادی به محل لطمه دیده خونریزی متوقف می شود. درمان سریع و بموقع سبب كاهش درد بیمار و جلوگیری از لطمه بیشتر به مفاصل بدن می شود.
درمان قطعی برای هموفیلی وجود ندارد اما، با مصرف شاخصهای انعقادی افراد هموفیلی می توانند زندگی عادی داشته باشند و بدون مشكل به زندگی روزمره خود ادامه دهند البته توجه به این نكته لازم است كه بدون فاكتور انعقادی ممكنست بیمار برای كوچك ترین كارهای روزمره خود نیز با مشكل مواجه شود.
منبع:

1398/08/10
14:16:55
5.0 از 5
4472
تگهای خبر: بیمار , بیماری , درد , درمان
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است