آغاز موج آنفلوانزا از دو هفته گذشته

در گفت وگو با مین فود اعلام شد

آغاز موج آنفلوانزا از دو هفته گذشته به گزارش مین فود رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به شیوع بالای آنفلوانزا در فصول سرد سال، اظهار داشت: امسال فعالیت ویروس آنفلوانزا در كل منطقه همچون كشور ما زودتر شروع شده و به تبع آن پیش بینی می شود كه طول مدت شیوع نیز طولانی تر شده و همین طور شدت بیماری زایی ویروس بیشتر از سال های گذشته باشد.


دكتر محمدمهدی گویا در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به نوع فصلی ویروس آنفلوانزا با اشاره به اینكه این نوع آنفلوانزا بیشتر در فصل سرما شیوع می یابد، اظهار داشت: آنفلوانزا ویروسی غیرقابل پیش بینی است كه بیشتر در فصل سرما رواج می یابد و تشخیص زمان بروز و شدت بروز آن در افراد دشوار است.

شیوع بیماری آنفلوانزای فصلی در نقاط مختلف كشور
گویا از شیوع بیماری آنفلوانزای فصلی در نقاط مختلف كشور آگاهی داد و با اشاره به بعضی از راه های موثر در پیش گیری از بروز آنفلوانزا، اظهار داشت: شستشوی مرتب دست ها مهم ترین راهكار برای پیش گیری از بروز این بیماری است. همین طور دوری از افراد مبتلا راهكار بعدی است؛ چونكه ترشحات دهان و بینی فرد مبتلا یكی از مهم ترین راه های انتقال این ویروس می باشد.
وی استراحت و خواب كافی برای فرد مبتلا را ضروری دانست، اظهار نمود: در این نوع از آنفلوانزا داروی خاصی به بیمار داده نمی شود؛ چونكه به درمان های ساده مثل تجویز مسكن و استراحت پاسخ می دهد.
رییس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، داروی آنفلوانزا را مختص مبتلایان به نوع شدید این ویروس دانست و اظهار داشت: مبتلایان نیازمند به بستری و یا دارای بیماری های زمینه ای مثل قلبی و عروقی، دیابت و كبدی مجاز به مصرف داروهای مختص آنفلوانزا هستند.

ممنوعیت مصرف آنتی بیوتیك در ویروس آنفلوانزا
وی اشاره كرد: مصرف آنتی بیوتیك و داروهای كورتون دار برای این بیماری به هیچ عنوان سفارش نمی شود؛ چونكه منجر به تشدید بیماری می شود. بدین سبب باید زیر نظر پزشك تحت درمان قرار گیرند.
گویا در ادامه با اشاره به اینكه واكسن آنفلوانزا برای افراد در معرض خطر مثل بیماران قلبی و عروقی، دیابتی، افراد دارای بیماری های نقص ایمنی، مصرف كنندگان داروهای سركوبگر ایمنی و دارای مشكلات كلیوی و كبدی تجویز می شود، اظهار داشت: همین طور واكسن آنفلوانزا برای خانم های حامله تجویز می شود؛ چونكه در صورت مبتلاشدن به این بیماری، به نوع شدید آن مبتلا می شوند.

آغاز موج آنفلوانزا از دو هفته گذشته
وی با اشاره به اینكه شیوع آنفلوانزا از دو هفته گذشته در كشور شروع شده، اشاره كرد: از آن زمان در بیشتر استان ها موارد مبتلاشدن گزارش شده است. البته در این رابطه گاهی اغراق هم می شود؛ چونكه تشخیص نوع شدید آن نیازمند كار آزمایشگاهی بوده و در غیر اینصورت با سرماخوردگی ساده اشتباه می شود.

تایید فوتی های ناشی از آنفلوانزا در گیلان
گویا با اشاره به موارد فوت ناشی از آنفلوانزا در گیلان، اظهار نمود: موارد مبتلاشدن در گیلان هم مانند استان های دیگر گزارش شده و در هر دو مورد فوت ناشی از آنفلوانزا در آزمایشگاه ملی تایید شده است.
رییس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به نوع ویروس آنفلوانزایی كه امسال تا كنون شایع شده، اظهار نمود: نوع این ویروس H۱N۱ گزارش شده اما موارد دیگری از نوع H۳N۲ گزارش شده؛ یعنی امسال هر دو ویروس به صورت همزمان گزارش شده و همین مساله نشان دهنده شرایطی حادتر نسبت به سال های گذشته است.
منبع:

1398/08/22
19:22:50
5.0 از 5
4061
تگهای خبر: ایمنی , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است