۵۴ درصد افرادی كه بیمه ندارند، جوانان ۲۰ تا ۴۰ ساله اند

معاون كل وزارت بهداشت:

۵۴ درصد افرادی كه بیمه ندارند، جوانان ۲۰ تا ۴۰ ساله اند به گزارش مین فود معاون كل وزارت بهداشت با اشاره به نكات كلیدی اطلاعیه ای كه در حوزه پوشش همگانی سلامت در جهان امضا شده است، اظهار داشت: سران كشورها متعهد شدند تا سال 2023 نزدیك به یك میلیارد نفر به پوشش همگانی سلامت اضافه شوند كه سوژه مهمی است و امیدوارم كه ایران 83 میلیونی هم به این پوشش برسد.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، دكتر ایرج حریرچی در مراسم بزرگداشت پوشش همگانی سلامت، اظهار داشت: برمبنای بیانیه نشست سپتامبر كه از طرف روسای جمهور و نخست وزیران كشورها به امضا رسید و از جانب ما دكتر ظریف این عهدنامه را امضا كردند، بالاترین تعهد سیاسی برای پوشش همگانی سلامت به حساب می آید. باید توجه كرد كه پوشش همگانی سلامت فقط محدود به حوزه سلامت نیست، بلكه با رسیدن به آن می توانیم فقر را از بین ببریم، آموزش موثر را تضمین نماییم، كاهش نابرابری در جامعه و... انجام دهیم. نكته دوم این است كه حتما پوشش همگانی سلامت باید مبتنی بر مدل خودمان و مالكیت ملی و فراگیر كشوری باشد و خودمان این مدل را برمبنای وضع موجود طراحی نماییم.
حریرچی افزود: سران كشورها متعهد شدند تا سال ۲۰۲۳ تا یك میلیارد نفر به پوشش همگانی سلامت اضافه شود كه سوژه مهمی است و امیدوارم كه ایران ۸۳ میلیونی به این پوشش برسد و خواهد رسید. هدف دیگر در این عرصه این است كه هزینه های كمرشكن سلامت دیگر بالاتر نرود. برای اینكه میزان آن در دنیا بالا رفته است. در عین حال هدفگذاری شده كه هزینه های فقرزای سلامت به صفر برسد. این بیانیه را جمهوری اسلامی ایران هم امضا نموده است و باید تا سال ۲۰۲۳ به این اهداف دست یابیم.
وی با اشاره به اینكه تضمین راهبری سیاسی و حمایت فراتر از حوزه سلامت نیز از نكات مهم طرح شده در این بیانیه است، اظهار داشت: هرچقدر كه در حوزه سلامت قوی باشیم، اما بدون حمایت سیاسی و تا زمانیكه پوشش همگانی سلامت اولویت دولت و ملت نشود، رسیدن به این اهداف ممكن نیست. بدین سبب با اولویت دادن سلامت، با یك ظرفیت سازی راهبری سیاسی و استراتژیك می توانیم در این حوزه پیش رویم. نكته كلیدی دیگر این است كه در پوشش همگانی سلامت هیچكس نباید مورد غفلت واقع شود.
حریرچی تصریح كرد: هم اكنون ۵۴ درصد فاقدین بیمه كشور جوانان ۲۰ تا ۴۰ ساله هستند. در عین حال اتباع خارجی و چند صد هزار نفر ایرانی فاقد شناسنامه در كشور داریم كه باید به آنها دقت كنیم.
وی با اشاره به اینكه نظام سلامت باید تاب آور شود، اظهار داشت: اینكه بگوییم فقط با پول زیاد كار می نماییم، یك اشتباه استراتژیك است، مرد آن است كه در شرایط سخت بتواند كار كند. در عین حال بحث قانونگذاری و تنظیم مقررات هم در این بیانیه مورد توجه قرار گرفته كه برمبنای آن باید یك محیط نظارتی قانونی، قوی و پاسخگو ایجاد شود كه قدم اول آن شفافیت قیمت هاست. یعنی در همه سطوح حوزه سلامت باید قیمت ها شفاف باشند و ظرفیت های نظارتی افزایش یابد؛ چیزی كه در بیشتر كشورهای در حال توسعه پایین است.
حریرچی افزود: نكته دیگری كه در این بیانیه مورد توجه قرار گرفته است، سرمایه گذاری بیشتر و بهتر در حوزه سلامت است. برای ما سرمایه گذاری بهتر كلیدی تر است؛ یعنی از منابع مان حداكثر استفاده را كرده و بودجه های عمومی را افزایش و پرداخت از جیب بیمار را كاهش دهیم و در عین حال یك حركت جمعی داشته باشیم.
معاون كل وزارت بهداشت با اشاره به وضعیت پوشش همگانی سلامت در كشورهای دنیا، اظهار داشت: در بخش مطلوب پوشش همگانی سلامت كه هم خدمات زیاد است و هم خدمات فقرزای سلامت كم است و عموما كشورهای توسعه یافته در این عرصه حضور دارند. به صورتی كه برخی كشورها هزینه های فقرزای سلامت شان صفر است. در ایران در سال ۲۰۱۸ از نظر پوشش خدمات سلامت بالاتر از متوسط هستیم، اما از نظر هزینه های فقرزا جزو كشورهایی هستیم كه وضعیت خوبی ندارند. متاسفانه پیش بینی سازمان جهانی بهداشت هم این است كه در سال ۲۰۲۳ از نظر هزینه های فقرزا پیشرفتی نداریم، اما از نظر پوشش خدمات بالاتر می رویم. امیدواریم با حمایت های وزیر بهداشت و همكاری سازمان برنامه و بودجه هزینه های فقرزای سلامت كاهش یافته و به تدریج به نزدیك صفر برسد.
منبع:

1398/09/24
22:55:25
5.0 از 5
4372
تگهای خبر: برنامه , بیمار , خدمات , سلامت
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است