اثبات موفقیت روش كریسپر در مقابله با سرطان

اثبات موفقیت روش كریسپر در مقابله با سرطان به گزارش مین فود پژوهشگران آمریكایی در اولین آزمایش بالینی روش اصلاح ژن كریسپر روی انسان توانستند، موفقیت این روش را در مقابله با سرطان نشان دهند.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، آزمایش های بالینی كه روی انسان انجام شده اند، نشان می دهند كه روش اصلاح ژن كریسپر می تواند یك روش امكان پذیر و عملی برای درمان سرطان باشد. پژوهشگران "انجمن پیشبرد علوم آمریكا" (AAAS) در بررسی جدیدی كه با هدف اصلاح سلول های ایمنی سه بیمار مبتلا به سرطان و مبارزه بهتر با تومورها صورت گرفت، نشان دادند كه سلول های درمان شده، برای مدت بیشتری در بدن باقی می مانند و عوارض جانبی خطرناكی هم ندارند.
روش كریسپر، به دانشمندان امكان می دهد تا اصلاحات دقیقی در ژن سلول های زنده انجام دهند، ژن های مضر را حذف نمایند و به معرفی ژن های مفید بپردازند. آزمایش هایی كه روی حیوانات صورت گرفته اند، نتایج امیدواركننده ای را برای درمان خیلی از بیماری ها مانند سرطان دهانه رحم، دیستروفی ماهیچه ای و ایدز نشان داده اند.
آزمایش های انسانی این روش، در سال های اخیر شروع شده اند و دانشمندان، به نتایج امیدواركننده ای در زمینه درمان سرطان ریه و بیماری های نادر خون با این روش دست یافته اند اما هنوز هم نگرانی هایی در مورد این روش وجود دارد. خیلی از پژوهشگران نگران هستند كه این روش، كاملا ایمن نباشد یا زمینه جهش های ناخواسته را فراهم آورد. همینطور این سوال وجود دارد كه آیا سلول های اصلاح شده می توانند آنقدر در بدن بمانند كه تأثیر كافی را داشته باشند یا خیر.
هدف از آزمایش جدیدی كه برای اولین بار روی انسان صورت گرفته، كاهش همین نگرانی ها است. موفقیت این آزمایش نشان داده است كه سلول های اصلاح شده ژنتیكی می توانند در بدن باقی بمانند و ماه ها بدون آسیب زدن به بدن، عملكرد خوبی داشته باشند.
"كارل جون" (Carl June)، از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: داده های ما كه از آزمایش بالینی سه بیمار مبتلا به سرطان به دست آمده اند، نتایج مهمی را در بر دارند كه پیش از این هیچگاه كسی به آنها دست نیافته است. ما ابتدا چندین اصلاح ژنتیكی را با دقت انجام دادیم و دریافتیم كه سلول های اصلاح شده می توانند بیشتر از آن زمانی كه در پژوهش های پیشین مشخص شده، در بدن زنده بمانند. در مرحله دوم آزمایش دریافتیم كه این سلول ها، توانایی حمله به تومورها و از بین بردن آنها را دارند.
پژوهشگران برای این بررسی، سلول های تی را از خون سه بیمار كه به سرطان حاد مبتلا بودند، جمع آوری كردند. آنها از روش اصلاح كریسپر برای خارج كردن ژن ها از سلول های تی استفاده كردند تا تأثیر آنها را برای جستجو و از بین بردن سلول های سرطانی بالا برند.
این گروه پژوهشی، بیماران را طی ماه های بعد مورد بررسی قرار دادند و به نتایج تاثیرگذاری دست پیدا كردند. بدن هیچ كدام از بیماران، سلول های اصلاح شده را رد نكرد و آزمایش ها نشان دادند كه همه سلول های اصلاح شده، ریشه گرفته اند و در حال رشد هستند. پژوهشگران جهت بررسی عملكرد سلول ها، آنها را از خون بیماران خارج كردند و دریافتند كه این سلول ها هنوز می توانند سلول های سرطانی را از بین ببرند و به كار خود ادامه دهند.
جون افزود: ارزیابی این سه بیمار نشان داد كه سلول های اصلاح شده می توانند كارآیی این روش را اثبات كنند. این آزمایش، اولین سند تایید روش اصلاح كریسپر و تأثیر آن در درمان بیماری های گوناگونی به حساب می آید كه پیش از این امكان درمان آنها وجود نداشت.
باآنكه هیچ كدام از بیماران واكنشی به درمان نشان ندادند اما این، یك شكست به شمار نمی رود چونكه تمركز پژوهش، بر اثبات ایمنی این روش است. این آزمایش، موفقیت آمیز بود و هیچ عوارض جانبی وخیمی برای داوطلبان در بر نداشت.
این پژوهش، در مجله "Science" به چاپ رسید.1398/11/18
23:50:25
5.0 از 5
4292
تگهای خبر: ایمنی , برند , بیمار , بیماری
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است