آب و تغییرات اقلیم شعار روز جهانی آب ۲۰۲۰

آب و تغییرات اقلیم شعار روز جهانی آب ۲۰۲۰ مین فود: رئیس مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت، در پیامی به مناسبت روز جهانی آب، بر ارتباط ناگسستنی آب و تغییرات اقلیمی، تاكید نمود.


به گزارش مین فود به نقل از وبدا، در پیام دكتر جنیدی، آمده است؛
روز جهانی آب سال ۲۰۲۰، در مورد آب و تغییرات اقلیمی و ارتباط ناگسستنی بین آنها است.
سازگاری با تاثیر تغییرات اقلیم بر آب از سلامت و جان انسان ها حفاظت می كند. استفاده بهینه از آب موجب كاهش گازهای گلخانه ای می شود.
دسترسی به آب شرب سالم یكی از نیازهای اساسی جامعه بوده و بعنوان مهم ترین منبع حیاتی محسوب شده و اهمیت بسزایی در زندگی انسان دارد.
امروزه تامین آب شرب سالم مورد نیاز و ارائه خدمات آبرسانی به مردم، یك مشكل اساسی در اغلب شهرها و روستاها می باشد. محدودیت منابع آب، تغییر اقلیم، افزایش جمعیت و آلودگی منابع آب، تامین آب شرب را با چالش مواجه می نماید. تامین و توزیع آب شرب سالم در جوامع شهری و روستایی یكی از راهكارهای اجرایی مهم در جهت حفظ سلامتی مردم و ارتقای سطح بهداشت عمومی است.
روز جهانی آب كه از سال ۱۹۹۳ هر سال در ۲۲ مارس مصادف با دوم فروردین برگزار می شود، یك مراسم سالانه سازمان ملل است كه بر اهمیت آب شیرین تمركز دارد.
موضوع روز جهانی آب سال ۲۰۲۰، در مورد آب و تغییرات اقلیم و ارتباط ناگسستنی بین آنها می باشد. سازگاری با تاثیر تغییرات اقلیم بر آب از سلامت و جان انسان ها حفاظت می كند.
محور های كلیدی شعار سال ۲۰۲۰ عبارت است از:
• ما نمی توانیم منتظر بمانیم. سیاست گذاران در حوزه اقلیم باید آب را در قلب برنامه های عملیاتی قرار دهند.
• آب می تواند به مبارزه با تغییرات اقلیم كمك نماید. راهكارهای پایدار، مقرون به صرفه و قابل اجرا برای آب و فاضلاب وجود دارد.
• هركس نقشی برای ایفا كردن دارد. در زندگی روزانه ما، گام های بسیار(شگفت آور) آسانی وجود دارد كه می توانیم برای رفع تغییرات اقلیم انجام دهیم.
پنج وظیفه شهروندی در جهت حفظ آب سالم
با انجام پنج تغییر همه ما می توانیم نقش مهمی را در حفظ آب ایفا كنیم:
• دوش ۵ دقیقه ای بگیرید: هم اكنون كمبود آب از هر ۱۰ نفر ۴ نفر را متاثر می كند. باتوجه به ۸۰ درصد فاضلابی كه هیچ گاه تصفیه نخواهد شد، دوش های كوتاه مدت راه بسیار خوبی برای حفظ این منبع باارزش می باشد.
• از مواد غذایی گیاهی بیشتر استفاده نمایید: تغییر در رژیم غذایی، خصوصاً مواد غذایی گیاهی می توانند انتشار گازهای گلخانه ای را تا ۸ گیگاتن در سال بر حسب دی اكسید كربن كاهش دهند.
• مواد غذایی قابل خوردن را دور نریزید: حدودا یك سوم كل غذای تولید شده در جهان از بین رفته و به زباله تبدیل می شود. كاهش دورریز غذای شما موجب كاهش نیاز به كشاورزی می شود كه یكی از بزرگترین مصرف كنندگان آب شمرده می شود.
• فناوری را خاموش كنید: هم اكنون ۹۰ درصد از تولید برق به صورت آبی تولید می شود. با خاموش كردن دستگاه ها زمانی كه از آنها استفاده نمی نماییم، نیاز به تولید انرژی هم كمتر می شود.
• خرید با دوام: برای تولید یك جفت شلوار جین معمولی، ۱۰۰۰۰ لیتر آب مصرف می شود، كه این معادل با آبی است كه یك فرد در مدت ۱۰ سال برای آشامیدن مصرف می كند. تولید كالاهای مورد نیاز از منابع معتبر و بادوام می تواند تاثیر زیادی در مصرف آب و سایر منابع ضروری داشته باشد.
منبع:

1399/01/03
20:29:49
5.0 از 5
3287
تگهای خبر: آب , برنامه , خدمات , خرید
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است