رژیم غذایی مدیترانه ای خطر زوال عقل را می كاهد

نتایج مطالعات تحقیقاتی؛

رژیم غذایی مدیترانه ای خطر زوال عقل را می كاهد مین فود: نتایج دو مطالعه تحقیقاتی نشان میدهد رژیم غذایی مدیترانه ای سرشار از سبزیجات، غلات كامل و ماهی می تواند سبب كاهش ریسك زوال فكری شود.به گزارش مین فود به نقل از مهر، دکتر «امیلی چیو»، سرپرست تیم تحقیق از مؤسسه ملی چشم آمریکا، در این زمینه می گوید: «ما معمولاً به رژیم غذایی مان توجهی نمی نماییم. ما باید بدانیم که چگونه تغذیه بر مغز و چشم تأثیر می گذارد.»
در این مطالعه، پژوهشگران دو مطالعه متشکل از ۸۰۰۰ نفر را بررسی کردند. در این دو مطالعه، بیماری چشمی دژنراسیون ماکولا در رابطه با سن مورد بررسی قرار گرفت.
در ابتدای هر مطالعه، رژیم غذایی شرکت کنندگان همچون میانگین مصرف مؤلفه های در رابطه با رژیم غذایی مدیترانه ای در طول سال های قبل ارزیابی شد. علاوه بر سبزیجات، غلات کامل و ماهی، این نوع برنامه غذایی سرشار از میوه ها، مغزیجات آجیلی، حبوبات و روغن زیتون بود.
در رژیم غذایی مدیترانه ای، مصرف گوشت قرمز خیلی کم است.
عملکرد مغزی شرکت کنندگان در طول ۵ سال پس از شروع مطالعه ارزیابی شد. در مطالعه دیگر، عملکرد مغزی شرکت کنندگان در ابتدا مطالعه و مجدداً ۲، ۴ و ۱۰ سال بعد ارزیابی شد.
نتایج نشان داد افرادی که بیشترین پیروی را از رژیم غذایی مدیترانه ای داشتند دارای پایین ترین ریسک اختلال روانی بودند.
این نتایج نشان میدهد عملکرد روانی و سلامت مغز وابسته به رژیم غذایی است.
همچنین پژوهشگران دریافتند افراد دارای ژن APOE که فرد را در معرض ریسک بالاتر بیماری آلزایمر قرار می دهد، در مقایسه با افراد فاقد این ژن، به طورمیانگین دارای نمرات پایین تری در زمینه عملکرد شناختی و زوال بیشتر حافظه بودند.
با این حال پژوهشگران مشاهده نمودند فواید پیروی دقیق از رژیم غذایی مدیترانه ای برای افراد دارای این ژن و بدون این ژن یکسان است. این به معنای تأثیر رژیم غذایی بر عملکرد روانی بدون درنظرگرفتن ریسک ژنتیکی بیماری آلزایمر است.


منبع:

1399/02/06
14:15:34
5.0 از 5
2740
تگهای خبر: برنامه , بیمار , بیماری , تغذیه
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است