علت كاهش مرگ های ناشی از كرونا و خلوت شدن بیمارستان ها

معاون وزیر بهداشت تشریح كرد

علت كاهش مرگ های ناشی از كرونا و خلوت شدن بیمارستان ها مین فود: معاون درمان وزارت بهداشت درباره چرایی كاهش موارد بروز و مرگ و میر ناشی از كرونا و همین طور دستور وزیر بهداشت برای رفع نقصها پرونده بیماران كرونا در بیمارستان ها توضیح داد.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، دکتر قاسم جان بابایی در ارتباط ویدئو کنفرانسی با خبرنگاران ضمن تبریک ایام ماه مبارک رمضان در پاسخ به سوال ایسنا درباب تشریح شرایط کلی بروز، بستری در بیمارستان و مرگ و میر ناشی از کرونا ویروس در کشور اظهار داشت: ما امروز شرایط بسیار امیدوار کننده ای داریم؛ چونکه موارد بستری شده و سرپایی در حال کاهش هستند. ما در مراجعه سرپایی آمارمان به یک پنجم دوره پیک بیماری رسیده است و بیش از ۶۰ درصد تخت های ما که در اوج بیماری، پُر بودند خالی شده است.
کاهش میزان ورودی بیماران کرونا به بیمارستان ها۳۰درصد تخت های آی سی یو اختصاصی کرونا خالی استوی اضافه کرد: البته این اوضاع در تخت های آی سی یو کمی متفاوت می باشد. حالا ۳۰ درصد ظرفیت ها خالی و ۷۰ درصد آنها پر است؛ علت آن است که وضعیت رسیدگی به بیماران قدیمی تر، بهبود یافته و در مجموع حالا میزان ورودی به آی سی یوها در مقایسه با دوران پیک بیماری کاهش یافته است. تمام این موارد سبب می شود که در آخر شاهد کاهش موارد مرگ و میر ناشی از بیماری نیز باشیم.
جان بابایی افزود: البته یک نکته را در نظر بگیرید آن هم اینکه با عنایت به پیک های استانی، استان هایی که آن اوایل دارای پیک بالا بودند مانند قم، کاشان و... امروز روند بستری در این استانها کاهش یافته است، اما برخی استانها که با تاخیر وارد دوره پیک شدند ممکنست روند بستری تغییر خاصی نداشته باشد، اما در مجموع با بررسی همه موارد روندی کاهشی را در کشور مشاهده می نماییم.
روند تمدید دفترچه های بیمهبیمه روی تخت برای مبتلایان کرونا فاقد پوشش بیمه ایوی در پاسخ به سوالی درباب روند تمدید دفترچه های بیمه در دو سازمان بیمه گر بیمه سلامت و تامین اجتماعی تصریح کرد: بیمه سلامت از همان روزهای اول اعلام نمود که در صورتی که فرصت دفترچه به پایان رسیده باشد نیازی به حضور نیست و دفترچه ها به مدت چند ماه تمدید می شود. برخی مشکلات نیز درباب بیمه تامین اجتماعی وجود داشت که برطرف شده است. همین طور مقرر شد کسانی که فاقد پوشش بیمه ای هستند و به کرونا مبتلا می شوند روی تخت بیمارستان بیمه سلامت شوند.
فعالیت بیش از ۱۳۰ آزمایشگاه تشخیص کرونا در کشوروی در ادامه سخنان خود در پاسخ به سوالی درباب دستور وزیر بهداشت برای رفع نقصها پرونده مبتلایان به کرونا در بیمارستان ها اظهار داشت: مشکل کار در دو سه هفته اول شیوع بیماری در کشور وجود داشت. چونکه تعداد آزمایشگاه هایمان کم بود. در آن روزها فقط آزمایشگاه انستیتوپاستور، آزمایشگاه دانشگاه علوم پزشکی تهران و آزمایشگاه بیمارستان مسیح دانشوری را داشتیم که حتی نمونه های ستاندن شده در سایر استانها نیز جهت بررسی به تهران ارسال می شد اما بعد از آن آزمایشگاه های تشخیصی در شهرها و استان های دیگر نیز شروع به کار کردند؛ به شکلی که هم اکنون بیش از ۱۳۰ آزمایشگاه تشخیصی در کشور برای کرونا فعال است و نتایج این آزمایش ها به صورت روزانه اعلام و در پرونده بیمار ثبت می شود.
ماجرای دستور وزیر بهداشت برای رفع نقصها پرونده بیماران کرونا در بیمارستان هاوی با تاکید بر اینکه دستور وزیر بهداشت به این معنا نبود که ما اشکالی در ثبت اطلاعات بیماران کرونا داریم، خاطرنشان کرد: از آنجایی که کاغذهای پرونده بیماران یکی از محل های آلودگی بود، ما دستور داده بودیم که پرونده این بیماران که در بخش های کرونایی و خصوصاً در آی سی یوها بستری می شوند، بسته بندی شده و حداقل تا ۱۰ روز این بسته بندی باز نشود تا آلودگی آن منتشر نشود. هم اکنون بیمارستان ها در ثبت سریع اطلاعات بیماران مشکلی ندارند، چون بیشتر شهرها به آزمایشگاه تجهیز شده و اطلاعات بیمار بعد از ستاندن تست به سرعت هم در پرونده کاغذی و هم در سامانه HIS بارگزاری می شود.
وی اضافه کرد: بعد از شناسایی مشکل در ایام ابتدایی، مرکز مدیریت بیماری ها فهرست سه هفته اول بیماران بستری شده را به دانشگاه ها ارسال کرد تا دانشگاه ها مبادرت به تکمیل اطلاعات کرده و این اطلاعات به شکل منسجم در سامانه HIS بیمارستانی ثبت گردد. اکنون برای هر بیمار دو کد مشخص تعریف کرده ایم؛ یکی از این کدها مربوط به افرادی است که نتیجه تست آنها به شکل قطعی مثبت شده و کد دوم مختص بیمارانی است که نتیجه تست آنها منفی شده ولی علایم بیماری را داشته اند که از این افراد بعنوان فرد مشکوک یا محتمل به کرونا یاد می شود. این مساله برای سایر نقاط نیز صادق است. بعنوان مثال کشور چین هم که روزهای اول به اندازه کافی تست برای انجام آزمایش نداشت بیماران را که دارای علامت بودند به شکل محتمل ثبت می کرد. دستور وزیر بهداشت برای ثبت دقیق این موارد از آن جهت است که در آینده بتوانیم از این نتایج برای کارهای تحقیقاتی استفاده نماییم.
چه خبر از واکسن کرونا؟ معاون درمان وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباب ساخت واکسن کرونا تصریح کرد: در هیچ کجای دنیا به مرحله ساخت واکسن نرسیده اند بلکه تنها مراحل مطالعاتی در حال انجام می باشد. ساختار آنتی ژنی ویروس تغییر خاصی نداشته است؛ بااینکه که شاید میزان بروز بیماری در افراد و کشورهای مختلف متفاوت بوده است، اما قطعا همه کشورها در مرحله مطالعاتی برای تولید واکسن قرار دارند.
کرونا همچنان داروی اختصاصی نداردوی در پاسخ به سوال دیگری درباب روش های درمانی که برای مبتلایان به کرونا استفاده می شود و همچون سرانجام طرح پلاسما درمانی بیان کرد: روزانه با اساتید مختلفی که درگیر کرونا هستند بوسیله کمیته علمی جلساتی داریم. تا کنون نه کشور ما و نه هیچ کشور دیگری داروی خاصی که به شکل موثر در درمان بیماری موثر باشد شناسایی نکرده است و از طرفی حتی داروهایی که در ایام اول برمبنای پروتکل ابلاغی که سازمان جهانی بهداشت برمبنای تجربیات چین به ما اعلام نموده بود، امروز مورد سوال قرار گرفته است که آیا اثربخشی کافی دارد یا خیر؟
جان بابایی تصریح کرد: آنچه که امروز ثابت شده است و هم توفیقات زیادی در آن بخش داریم بحث مراقبت درست از بیمار در منزل و یا بیمارستان است. تامین مواد مغذی کافی و مایعات از مهمترین اصول است و در صورتی که این موارد رعایت شود فرد بیماری را پشت سر خواهد گذاشت.
بالاترین میزان مطالعه پلاسمادرمانی بیماران کرونا در ایرانوی اضافه کرد: درباب پلاسما درمانی نیز بالاترین میزان مطالعه در کشور ما انجام شده است. در فاز اول تحقیقات مطالعات خودرا بر روی ۶۰ بیمار آغاز کردیم و بعد از آن ۱۵۰ بیمار دیگر نیز پلاسما دریافت نمودند. تا کنون نتایج نسبتا خوبی مشاهده کرده ایم، اما همچنان فاز نهایی مطالعه بیماری باقیمانده است. با اتمام کار تحقیقاتی و جمع آوری نتایج از تمام استانها و شهرها میزان موفقیت خود در این روش را اعلام خواهیم کرد. با عنایت به این که ایران در رتبه خوبی از نظر اهداء کردن فرآورده های خونی دارد، پلاسما درمانی می تواند روش مناسب و ارزانتری باشد.
علت خلوت شدن بیمارستان هاوی در پاسخ به سوالی درباب علت خلوت شدن بیمارستان ها و کاهش موارد بستری بیمارستانی ناشی از کرونا خاطرنشان کرد: اساسا هم روند طبیعی اپیدمی و هم نحوه فاصله گذاری اجتماعی همگی موثر بوده است. بعد از شناسایی بیماری در تاریخ ۲۹ بهمن یکی از تصمیمات خوب دولت تعطیلی مدارس و دانشگاه ها از چهارم اسفند ماه بود. بعد از آن نیز شاهد کاهش ترددها و فاصله گذاری اجتماعی بودیم که آثار آن دو هفته بعد مشخص شد و حدودا از ۲۵ اسفند ماه روند کاهشی بروز کرونا در کشور را شاهد بودیم. دقت کنید هر گونه مداخله ای که در کشور صورت گیرد نتایج آنرا دو هفته بعد شاهد خواهیم بود. فاصله گذاری اجتماعی در کنار غربالگری و بیماریابی مناسب وزارت بهداشت موجب شد این روند نزولی را شاهد باشیم. امروز ممکنست تست های مثبت افزایش یافته باشد، اما روند بستری بیماران در بیمارستان ها کاهشی بوده است.
ابتلای مردان به کرونا بیشتر از زنان استوی درباب سهم مردان و زنان در مبتلاشدن به کرونا اظهار نمود: سهم مردان در آمارهای بستری و فوتی بیش از زنان است. این مساله در همه دنیا به دلیل حضور بیشتر مردان در کسب و کار و جامعه اتفاق می افتد. البته در مورد جزئیات بیشتر این مساله در آینده اطلاع رسانی های دقیق تری صورت خواهد گرفت. امروز متوسط سنی فوتی های کرونا به شکل میانگین در حدود ۶۸ سال برآورد می شود.
جان بابایی در پاسخ به سوالی درباب شناسایی بیمارستان های عاری از بیماران کرونا بیان کرد: اسامی تمامی این بیمارستان ها که پذیرش کننده بیماران کرونا نیستند به دانشگاههای علوم پزشکی اعلام شده و مردم می توانند بوسیله صدا و سیمای استانی در این خصوص اطلاعات لازم را به دست آورند.
آغاز فعالیت مطب ها و درمانگاه های خصوصیفعالیت دندانپزشکی ها همچنان ممنوعوی در پاسخ به سوالی درباره بازگشایی مطب ها خاطرنشان کرد: از دو هفته قبل دستورالعمل های لازم به مطب ها و درمانگاه های خصوصی ابلاغ گردید تا فعالیت خودرا با در نظر گرفتن برخی ملاحظات همچون رعایت فاصله گذاری فیزیکی آغاز کنند، اما همچنان خدمات دندانپزشکی به جز در موارد اورژانسی شامل این مساله نمی گردد. البته این نگرانی همچنان از طرف مردم وجود دارد که مراجعات به مطب ها و درمانگاه ها همچنان مانند روزهای پیش از شیوع ویروس کرونا نشده است. توجه کنید اگر در هر بخشی شاهد عدم استفاده ماسک و دستکش در درمانگاه و مطب بودید می توانید موارد تخلف را به سامانه ۱۹۰ و یا سازمان نظام پزشکی گزارش دهید.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه امروز جوانان کشور در چارچوب شرکت های دانش بنیان فعالیتهای مناسبی انجام داده اند، تصریح کرد: امروز بسیاری از موارد مورد نیازمان را داخل کشور تولید می نماییم که دستاورد بسیار بزرگی است. امروز از نظر تولید ماسک، تجهیزات و حتی تولید دستگاه های حمایتی تنفسی به نقطه خوبی رسیده ایم.
وضعیت تعرفه های پزشکی ۹۹ در بخش خصوصی و دولتیمعاون درمان وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی درباب تعرفه گذاری خدمات در سال ۹۹ اظهار نمود: ما جلسات مختلفی با انجمن ها، بیمارستان های خصوصی، مراکز خیریه و سازمان نظام پزشکی داشته ایم و امیدواریم تعرفه ها بعد از مشخص شدن توسط دولت، اعلام گردد. در بخش های دولتی کوشیدیم تعرفه ها را پررنگ تر نگاه نماییم تا انگیزه فعالیت برای همکارانمان افزایش پیدا کند. همین طور در بخش های خصوصی نیز تعرفه بخش هتلینگ و فنی را بهتر دیدیم تا توانایی نگهداشت سیستم در این بخش افزایش یابد. از طرفی برای متخصصان اطفال و روانپزشکان نیز تعرفه به شکل مناسب تر و بیشتری دیده شده است.
وی در پاسخ به سوالی درباب آمار مبتلایان و شهدای کادر درمان در بحران کرونا اضافه کرد: این مساله نیاز به جمع آوری اطلاعات بیشتر و بررسی های بیشتر دارد و تنها کسانی شهید کرونایی اعلام شوند که در ارتباط مستقیم با بیمار مبتلا به کرونا قرار داشته اند.
معاون درمان وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباب روندهای اخراج در بعضی بیمارستان های خصوصی به دنبال شیوع ویروس کرونا، اظهار داشت: این موضوعات باید بوسیله صنف های مربوطه پیگیری شود و وزارت بهداشت نمی تواند در این حوزه نظر خاصی بدهد.
سرانجام اثرگذاری داروی فاویپیراویرمعاون درمان وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباب نتایج آزمایش بر روی داروی فاویپیراویر اظهار داشت: چندین مطالعه بر روی آن صورت گرفته است و تا کنون هیچ مطالعه ای در خصوص اینکه این دارو می تواند اثربخشی بالایی در درمان بیماران کرونا داشته باشد، وجود ندارد. متاسفانه اتفاقی که درباب این دارو افتاد یک روند غیرحرفه ای بود. مردم باید بدانند هیچ چیز بالاتر از مصلحت بیماران برای ما ارزش ندارد. ساخت این دارو در کشور برای ما مقدور است و حتی مواد اولیه آنرا خریداری نموده ایم، اما در صورتی که مبادرت به تولید آن نماییم اساسا از آن برای درمان سایر بیماران عفونی استفاده خواهیم کرد.
چگونگی بازگشت به کار بهبودیافتگان کروناجان بابایی درباب پروتکل ها برای بازگشت به کار بیماران بهبود یافته از کرونا اظهار داشت: مهمترین عامل در تصمیم گیری ما فاصله زمانی از زمان مبتلاشدن تا بهبودی است. اگر فرد مبتلا فاقد علامت بود اما تست های آزمایشگاهی او مثبت شده بود از دو هفته پس از تشخیص بیماری می تواند در محل کار خود حاضر شود. البته به شرط آنکه تمهیداتی را در نظر گرفته و تا دو هفته بعد از ورود به محل کار فاصله دو متری خودرا با همکارانش حفظ نموده و از تجهیزات حفاظت فردی استفاده نماید. اما درباب مبتلایان دارای علامت از زمان تشخیص بیماری، سه هفته بعد به شرطی که سه روز متداوم علایم بیماری مانند تب و... را نداشته باشند، می توانند در محل کار حاضر شوند، باز هم به شرط آنکه دو هفته تمهیدات لازم را رعایت نمایند. این روند برای مبتلایان به کرونا که در بیمارستان ها بستری شده بودند از زمان تشخیص چهار هفته برآورد می شود و بعد از چهار هفته می توانند در محل کار حاضر شده و سپس تا دو هفته پس از تجهیزات حفاظتی استفاده کنند. امروز در حال تقویت روش های سرولوژیک هستیم تا روند بیماری در افراد را بهتر بررسی نماییم.
منبع:

1399/02/10
20:09:40
5.0 از 5
3222
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است