علایم گوارشی و كبدی كرونا

علایم گوارشی و كبدی كرونا به گزارش مین فود یك فوق تخصص بیماری های گوارش و كبد بزرگسالان اظهار داشت: در عوارض كبدی چیزی كه نگران كننده بود و گزارشاتی درباره آن وجود دارد، این است به سبب اینكه ویروس كرونا موجب افزایش انعقاد می شود، می تواند در رگ اصلی كبد با ایجاد لخته، ترمبوز ایجاد كند.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، دکتر ناصر ابراهیمی دریانی درباره برخی نگرانی های مطرح شده در خصوص تاثیر ویروس کرونا بر روی کبد، اظهار داشت: ویروس کرونا ویروسی است که به همه جای بدن حمله می کند و دستگاه گوارش و کبد هم از این قاعده مستثنی نیستند. اواخر اسفند و روزهای اول فروردین در بیمارستان امام خمینی(ره) بیمارانی را داشتیم که با اختلالات آنزیم های کبدی مراجعه می کردند.
رئیس بخش گوارش بیمارستان امام خمینی (ره) اضافه کرد: اندازه گیری آنزیمی به اسم SGOT و SGPT نشان می داد که میزان آنها در بعضی از بیماران بالا رفته است. برای ما جای تعجب بود که علت این مساله چیست، اما پس از مدتی متوجه شدیم که علایم تنفسی بیمار هم بروز و حتی اختلالاتی در کار کبد نیز ایجاد می شود.
ابراهیمی دریانی افزود: بیمارانی هم بودند که گرفتار حالت کلستاز می شدند، یعنی با زردی و خارش بدن مراجعه می کردند و بعد متوجه شدیم که بیماری کرونا می تواند کبد را هم درگیر کند، اما علاوه بر ویروس کرونا داروهایی که برای درمان این بیماری استفاده می شوند هم ممکنست عوارض کبدی داشته باشند. به این صورت که از آنجایی که ویروس کرونا سیستم التهابی بدن را فعال می کند، طبیعتا مانند هر ویروس دیگری نظیر هیپاتیت B و C که التهاب زا هستند، این التهاب می تواند در کبد اثر بگذارد.
وی اظهار داشت: چیزی که هنوز مشخص نشده گایدلاین خاصی است که بگوید چطور باید این عوارض را درمان کرد. البته با این وجود خوشبختانه تا امروز موردی نداشتیم که بیمار مبتلا به کووید-19 پس از بهبودی همچنان عوارض بیماری را داشته باشد.
رئیس بخش گوارش بیمارستان امام خمینی(ره) تایید کرد: در این بیمارستان بیشتر با علایم گوارشی این بیماری مواجه بودیم و در بیش از 50 درصد مراجعه بیماران، علائمی همچون بی اشتهایی، درد شکمی و اسهال دیده می شد. باید توجه کرد که حتی ممکنست پیش از شروع علایم کرونا مانند تب، سرفه، گلو درد و تنگی نفس، این 50 درصد با اسهال مراجعه نموده باشند. ما در آن زمان هنوز آشنایی کاملی با این بیماری نداشتیم و بیمارانی بودند که با اسهال های شدید مراجعه می کردند، ابتدا فکر می کردیم که این افراد گرفتار بیماری عفونی دیگری هستند.
ابراهیمی دریانی با اشاره به اینکه ممکنست بررسی PCR حلق بیماران در تشخیص کرونا منفی، اما آزمایش مدفوع مثبت باشد یا برعکس، اظهار داشت: بیمارانی داشتیم که پس از بهبودی، PCR ناحیه حلق شان منفی می شد، اما هنوز در مدفوع این ویروس را دفع می کردند. باید بدانیم که ویروس کرونا علاوه بر اسهال، استفراغ، دل درد می تواند با خونریزی همراه باشد. بیمارانی در بیمارستان امام خمینی (ره) داشتیم که با استفراغ یا اسهال های خونی مراجعه می کردند و بعد از کولونوسکوپی مشخص می شد ضایعات در کلون شان به صورت خونریزی دهنده وجود دارد.
رئیس بخش گوارش بیمارستان امام خمینی (ره)، اضافه کرد: در عوارض کبدی چیزی که نگران کننده بود و گزارشاتی درباره آن وجود دارد، این است که به علت اینکه ویروس کرونا موجب افزایش انعقاد می شود، می تواند در رگ اصلی کبد با ایجاد لخته، ترمبوز ایجاد کند.
بنابر اعلام روابط عمومی سامانه 4030 وزارت بهداشت، وی اظهار داشت: به همین علت کوشیدیم برای کسانی که در معرض خطر بالا قرار داشتند، هپارین تجویز نماییم تا از انتشار لخته جلوگیری کند تا عارضه خطرناکی ایجاد نشود. این موارد علائمی بود که در دستگاه گوارش و کبد بیماران کرونا شاهد بودیم.
منبع:

1399/03/20
14:48:29
5.0 از 5
3021
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است